Left arrow

UK Qualifying School 2021: Day Three Draw and Live Scores

Right arrow

European Qualifying School 2021 Stage 1B: Day One Draw and Live Scores

Sherrock, Painter and Monk among final qualifiers at Qualifying School Stage 1A

Jamie Shaw in Q School 10 Feb 2021
Fallon Sherrock celebrates (Photo by Lawrence Lustig/PDC)

Fallon Sherrock, Kevin Painter and Arron Monk were among the notable names to advance to the Final Stage of 2021 PDC Qualifying School on Wednesday.

Former Players Championship Finals winner Painter sealed his progression in style as one of four players to secure automatic qualification at UK Q School in Milton Keynes.

Painter was a 6-4 victor over former Tour Card Holder Peter Hudson in their Last Eight decider, while Scottish duo Ryan Hogarth and John Imrie joined Deal’s Christopher Bent as the final day’s automatic qualifiers.

Faroe Islands-born Imrie whitewashed Sherrock 6-0 with a 103.7 average in the last match of the day, but Sherrock had already accumulated enough points to comfortably progress via the UK Stage 1A Order of Merit.

Joining Sherrock among those 36 qualifiers are Hudson, former World Youth Champion Monk, New Zealander Haupai Puha and Australian duo Gordon Mathers and James Bailey.

In Germany, Raymond van Barneveld, whose qualification was already assured via the Order of Merit, was one of the four players to win a place in the Final Stage outright.

The Dutch legend averaged 102 in a 6-3 defeat of Dennie Olde Kalter in the Last 32 before overcoming Belgium’s Kenny Neyens 6-2 in his final match.

Highly-rated talent Nico Kurz also sealed automatic qualification, along with fellow German Franz Roetzsch and Dutchman Jeremy van der Winkel.

A further 43 players qualified in Niedernhausen via the European Stage 1A Order of Merit, including experienced Belgian Geert de Vos, 2018 Grand Slam quarter-finalist Michael Unterbuchner and Rene Eidams.

Daniel Meyer, who finished in 44th place, may also qualify depending on whether his total is greater than the 44th-placed player on the European Stage 1B Order of Merit.

Stage 1B begins at both the UK and European Q Schools on Thursday, the first of three days of action which will once again see four automatic qualification places up for grabs at both venues.

As with Stage 1A, ranking points will be awarded to non-qualified players based on the number of match wins from the first full round onwards to form an Order of Merit from which further players will move into the Final Stage.

Tour Cards will be up for grabs at the Final Stage, which runs from Sunday to Wednesday, with 128 players competing at each venue made up of 1A and 1B qualifiers, 2020 Tour Card Holders and the highest ranked players on the 2020 Challenge Tour Order of Merit.

BET £5 AND GET £20 IN FREE BETS ON DARTS WHEN YOU REGISTER HERE (18+)

European Qualifying School Stage 1A Day Three Results

Last 32
Patrick van den Boogaard 6-0 Artur Jaa
Kenny Neyens 6-2 Marco Obst
Raymond van Barneveld 6-3 Dennie Olde Kalter
Mindaugas Barauskas 6-5 Jens Ziegler
Geert De Vos 6-4 Marcel Althaus
Sebastian Steyer 6-4 Moreno Blom
Jeremy van der Winkel 6-0 Sven Haltmayer
Wesley Plaisier 6-2 Jaimy van de Weerd
Remo Mandiau 6-3 Ivan Springborg Poulsen
Steven Noster 6-1 Jeffrey Van Egdom
Nico Kurz 6-5 Jiri Brejcha
Rients Visser 6-5 Michael Stoeten
Sven Hilling 6-0 Niko Springer
Ricardo Pietreczko 6-5 Michael Unterbuchner
Rene Eidams 6-3 Chris Landman
Franz Roetzsch 6-3 Jeroen Mioch

Last 16
Kenny Neyens 6-4 Patrick van den Boogaard
Raymond van Barneveld 6-1 Mindaugas Barauskas
Geert De Vos 6-5 Sebastian Steyer
Jeremy van der Winkel 6-3 Wesley Plaisier
Steven Noster 6-2 Remo Mandiau
Nico Kurz 6-1 Rients Visser
Sven Hilling 6-5 Ricardo Pietreczko
Franz Roetzsch 6-1 Rene Eidams

Last Eight
Raymond van Barneveld 6-2 Kenny Neyens
Jeremy van der Winkel 6-4 Geert De Vos
Nico Kurz 6-4 Steven Noster
Franz Roetzsch 6-4 Sven Hilling

Click here for full results from Stage 1A Day Three of European Qualifying School

UK Qualifying School Stage 1A Day Three Results

Last 32
Christopher Bent 6-4 Liam Meek
Jim McEwan 6-0 Ben Hazel
Joey Palfreyman 6-2 Mike Norton
Shane McGuirk 6-3 Haupai Puha
David Wawrzewski 6-4 Scott Williams
Jason Heaver 6-1 Ricky Clarke
Graham Usher 6-1 Rikki Oversby
Ryan Hogarth 6-3 Luke Hardy
James Bailey 6-4 Charlie Symons
Fallon Sherrock 6-2 Kelvin Hart
John Imrie 6-2 Ben Songhurst
Niall Culleton 6-3 Dan Read
Gordon Mathers 6-0 Jack Main
Kevin Painter 6-4 Chris Quantock
John Brown 6-2 Shaun McDonald
Peter Hudson 6-2 Sam Cankett

Last 16
Christopher Bent 6-3 Jim McEwan
Shane McGuirk 6-0 Joey Palfreyman
David Wawrzewski 6-4 Jason Heaver
Ryan Hogarth 6-5 Graham Usher
Fallon Sherrock 6-1 James Bailey
John Imrie 6-3 Niall Culleton
Kevin Painter 6-3 Gordon Mathers
Peter Hudson 6-1 John Brown

Last Eight
Christopher Bent 6-1 Shane McGuirk
Ryan Hogarth 6-3 David Wawrzewski
John Imrie 6-0 Fallon Sherrock
Kevin Painter 6-4 Peter Hudson

Click here for full results from Stage 1A Day Three of UK Qualifying School

UK Qualifying School 2021 Final Stage Qualifiers

Players Exempt To Final Stage (32): Scott Baker, Michael Barnard, Barrie Bates, Richie Burnett, Gavin Carlin, Matt Clark, Robert Collins, Joe Davis, Matthew Dennant, Nathan Derry, Andrew Gilding, Adrian Gray, Rhys Griffin, Adam Huckvale, Keelan Kay, Jamie Lewis, Scott Mitchell, Joe Murnan, Richard North, David Pallett, Nathan Rafferty, Reece Robinson, Kirk Shepherd, Simon Stevenson, Dom Taylor, Scott Taylor, Robert Thornton, Conan Whitehead, Carl Wilkinson, Jim Williams, Lewis Williams, Jon Worsley

Stage 1A Automatic Qualifiers (12): Eddie Lovely, Chas Barstow, Derek Coulson, Dale Hughes, Sam Booth, Ian Mackenzie, Mike Warburton, Jason Hogg, Christopher Bent, Ryan Hogarth, John Imrie, Kevin Painter

Stage 1A Order of Merit Qualifiers (36): David Wawrzewski, Peter Hudson, John Brown, Josh McCarthy, Shane McGuirk, Kevin Thomas, Sam Cankett, Fallon Sherrock, Arron Monk, Brett Claydon, David Airey, Liam Meek, Jim McEwan, Adam Smith-Neale, Niall Culleton, Charlie Symons, Matt Jackson, Jaikob Selby-Rivas, Stephen Gallimore, Gordon Mathers, Jason Heaver, David Ladley, Nathan Girvan, Scott Williams, Kevin McDine, Haupai Puha, James Bailey, John Scott, Jack Main, Jack Vincent, Paul Mitchell, Steve Earley, Connor Scutt, Shaun McDonald, Graham Usher, Chris Quantock

Stage 1B Automatic Qualifiers (12): TBC

Stage 1B Order of Merit Qualifiers (36): TBC

European Qualifying School 2021 Final Stage Qualifiers

Players Exempt To Final Stage (17): Toni Alcinas, Sebastian Bialecki, Christian Bunse, Jan Dekker, Kevin Doets, Marko Kantele, John Michael, Damian Mol, Geert Nentjes, Brian Raman, Rowby-John Rodriguez, Martin Schindler, Benito van de Pas, Vincent Van der Meer, Jitse Van der Wal, Maikel Verberk, Niels Zonneveld

Stage 1A Automatic Qualifiers (12): Michael Plooy, Adam Gawlas, Lorenzo Pronk, Richard Veenstra, Luksa Wenig, Davy Proosten, Boris Koltsov, Michael Rasztovits, Raymond van Barneveld, Jeremy van der Winkel, Nico Kurz, Franz Roetzsch

Stage 1A Order of Merit Qualifiers (43): Geert de Vos, Ricardo Pietreczko, Steven Noster, Remo Mandiau, Moreno Blom, Wesley Plaisier, Sven Hilling, Patrick van den Boogaard, Michael Unterbuchner, Jeroen Mioch, Jiri Brejcha, Eimardo van Engelen, Jeffrey Van Egdom, Marko Puls, Niko Springer, Dennie Olde Kalter, Kenny Neyens, El-Abbas el Amri, Mindaugas Barauskas, Pero Ljubic, Sebastian Steyer, Jens Ziegler, Chris Landman, Mario Vandenbogaerde, Rene Eidams, Stefan Taferner, Jaimy van de Weerd, Rients Visser, Michael Stoeten, Marco Obst, Philip Van Gasse, Gian van Veen, Patrik Kovacs, Andreas Toft-Jorgensen, Karsten Koch, Kai Gotthardt, Ivan Springborg-Poulsen, Artur Jaa, Gillian Koehoorn, Sven Fiedler, Roland Hol, Egor Tvorogov, Sebastian Pohl

Stage 1B Automatic Qualifiers (12): TBC

Stage 1B Order of Merit Qualifiers (43): TBC

*A 44th player will come from either Stage 1A or 1B’s final Order of Merit to complete the 128 qualifiers.