Left arrow

Sherrock, Painter and Monk among final qualifiers at Qualifying School Stage 1A

Right arrow

UK Qualifying School 2021 Stage 1B: Day One Draw and Live Scores

European Qualifying School 2021 Stage 1B: Day One Draw and Live Scores

Jamie Shaw in Q School 11 Feb 2021
Former Lakeside Champion Christian Kist (Photo by Lawrence Lustig/PDC)

Stage 1B of 2021 European Qualifying School gets underway in Niedernhausen on Thursday, and you can follow the draw and latest results here.

In a change for 2021, the players who lost their Tour Card at the end of last season will be exempt to the Final Stage of Qualifying School, alongside players who finished in the top 16 of the 2020 Challenge Tour and Development Tour Orders of Merit.

A three-day Stage One of European Qualifying School will be limited to sufficient players to produce a full round of a maximum of 128 players per venue.

The First Stage will be split across two blocks of three days, with Stage 1A being held from February 8-10 and Stage 1B from February 11-13.

The Final Stage will then take place from February 14-17 – where 128 players will battle it out for the 29 available Tour Cards.

The last four players from each of the three days in Stage One will advance to the Final Stage, with ranking points given to other players based on the number of match wins from the first full round onwards.

That will form an Order of Merit from which further players will move into the Final Stage where Tour Cards will be up for grabs.

Five-time World Champion Raymond van Barneveld, German ace Nico Kurz, Belgium’s Geert De Vos and Dutch ace Richard Veenstra were among the notable names to progress from Stage 1A earlier in the week.

Robert Marijanovic, Ronny Huybrechts, Zoran Lerchbacher and Christian Kist are among the established names in action in European Qualifying School Stage 1B.

Play gets underway from 11am GMT (12pm local time), with all matches to be contested over the best of 11 legs.

CLICK HERE FOR THE LATEST QUALIFYING SCHOOL ODDS & SPECIALS (18+)

European Qualifying School Stage 1B – Day One Draw

Thursday February 11

Last 128
Christian Kist 6-0 Joshua Hermann
Willem Mandigers 6-2 Eric Boyer
Jeffrey De Graaf 6-2 Dominik Thiel
Ryan De Vreede 6-2 Owen Roelofs
Sebastian Keine 6-0 Alexander Elia
Nico Schlund 6-3 Marcel Notzon
Michael Seemann 6-2 Marco Jansen
Tom Veje Kristensen 6-0 Pascal Burock
Luc Peters 6-1 Leonard Gates
Dragutin Horvat 6-0 Jean-Pierre Delcourt
José Justicia 6-1 David Schlichting
Danny van Trijp 6-2 Georgios Nanos
Gary Mawson 6-3 Erik Meulenmeester
Claus Bendix Nielsen 6-2 Daniel Skoda
Daniel Klas 6-4 Brian Rohmann Andersen
Gino Vos 6-0 Kai Herwede
Marcel Gerdon 6-0 Alexander Draisbach
Jandirk de Groot 6-5 Kevin Van Wauwe
Gijsbert Van Malsen 6-2 Nic Mueller
Christian Jentschke 6-4 Ronny Huybrechts
Jimmy Hendriks 6-3 Dominik Diemer
Ole Holtkamp 6-3 Matt Campbell
Davyd Venken 6-3 Marvin van Velzen
Stefan Nilles 6-2 Florian Hempel
Jerry Hendriks 6-2 Tobias Hoentsch
Michal Smejda 6-2 Dominique Goldberg
Robbie Knops 6-3 Steven Morrison
Rusty-Jake Rodriguez 6-1 Mike Poge
Martijn Dragt 6-0 David Rosi
Fabian Maier 6-4 Marcel Zwally
Levy Frauenfelder 6-4 Daniel Klose
Thomas Junghans 6-0 Christopher Lindl
Bent Lambertsen 6-0 Peter Hubinger
Patrick Bulen 6-0 Karel Papezik
Mathieu De Loos 6-1 Goran Repic
Maikel Venema 6-3 Veniamin Symeonidis
Danny Tessmann 6-1 Mike Rava
Arsen Ballaj 6-2 Klaus-Dieter Einenkel
Sergio Krassen 6-5 Mirko Muhlheim
Colin Philippi 6-2 Julian Zwergel
Steve Wollener 6-0 Murat Kapar
Arjan Konterman 6-0 Sam Coenders
Nils Schierbrock 6-1 Mike Wedler
Michael Hausler 6-5 Eduard Szabo
Robert Marijanovic 6-2 Alexander Klein
Fetih Kaya 6-2 Kevin Costantini
Patrick Tringler 6-5 Dustin Straver
Thibault Tricole 6-0 Stefan Bellmont
Laurent Toussaint 6-3 Miro Seemann
Zoran Lerchbacher 6-0 Ole Luckow

Last 64
Christian Kist 6-5 Johan Engstrom
Jeffrey De Graaf 6-5 Willem Mandigers
Ryan De Vreede 6-2 Florian Koenig
Nico Schlund 6-2 Sebastian Keine
Michael Seemann 6-3 Sven Miesen
Luc Peters 6-2 Tom Veje Kristensen
Dragutin Horvat 6-1 Andrew Beeton
Danny van Trijp 6-3 José Justicia
Gary Mawson 6-2 Joaquim Goncalves
Claus Bendix Nielsen 6-2 Daniel Klas
Gino Vos 6-1 Sandro Wyss
Marcel Gerdon 6-5 Jandirk de Groot
Gijsbert Van Malsen 6-0 Tim May
Jimmy Hendriks 6-0 Christian Jentschke
Davyd Venken 6-5 Ole Holtkamp
Jerry Hendriks 6-1 Stefan Nilles
Michal Smejda 6-0 Joel Breitenmoser
Rusty-Jake Rodriguez 6-1 Robbie Knops
Martijn Dragt 6-1 Hatman Karaca
Levy Frauenfelder 6-4 Fabian Maier
Daniele Petri 6-5 Thomas Junghans
Patrick Bulen 6-4 Bent Lambertsen
Kevin Blomme 6-0 Mathieu De Loos
Maikel Venema 6-1 Danny Tessmann
Arsen Ballaj 6-0 Joey de Jong
Sergio Krassen 6-1 Colin Philippi
Kay Smeets 6-2 Steve Wollener
Arjan Konterman 6-0 Nils Schierbrock
Michael Hausler 6-1 Veijo Viinikka
Robert Marijanovic 6-5 Fetih Kaya
Patrick Tringler 6-4 Thibault Tricole
Zoran Lerchbacher 6-0 Laurent Toussaint

Last 32
Jeffrey De Graaf 6-3 Christian Kist
Ryan De Vreede 6-1 Nico Schlund
Luc Peters 6-3 Michael Seemann
Danny van Trijp 6-3 Dragutin Horvat
Gary Mawson 6-4 Claus Bendix Nielsen
Marcel Gerdon 6-4 Gino Vos
Jimmy Hendriks 6-4 Gijsbert Van malsen
Davyd Venken 6-2 Jerry Hendriks
Rusty-Jake Rodriguez 6-4 Michal Smejda
Martijn Dragt 6-0 Levy Frauenfelder
Patrick Bulen 6-2 Daniele Petri
Maikel Venema 6-2 Kevin Blomme
Arsen Ballaj 6-2 Sergio Krassen
Arjan Konterman 6-1 Kay Smeets
Robert Marijanovic 6-0 Michael Hausler
Zoran Lerchbacher 6-2 Patrick Tringler

Last 16
Jeffrey De Graaf 6-4 Ryan De Vreede
Danny van Trijp 6-5 Luc Peters
Gary Mawson 6-4 Marcel Gerdon
Davyd Venken 6-3 Jimmy Hendriks
Rusty-Jake Rodriguez 6-4 Martijn Dragt
Patrick Bulen 6-0 Maikel Venema
Arjan Konterman 6-2 Arsen Ballaj
Zoran Lerchbacher 6-2 Robert Marijanovic

Last Eight
Jeffrey De Graaf 6-2 Danny van Trijp
Gary Mawson 6-1 Davyd Venken
Rusty-Jake Rodriguez 6-2 Patrick Bulen
Zoran Lerchbacher 6-3 Arjan Konterman