Left arrow

UK Qualifying School 2021 Stage 1B: Day Three Draw and Live Scores

Right arrow

European Qualifying School 2021 Stage Two: Day One Draw and Live Scores

Baggish, Campbell, and Norris among final Stage Two qualifiers at 2021 Qualifying School

Jamie Shaw in Q School 13 Feb 2021
America’s Danny Baggish celebrates (Photo by Lawrence Lustig/PDC)

Danny Baggish, Matt Campbell and Alan Norris were among the final players to secure a place in Stage Two of 2021 PDC Qualifying School.

Stage 1B of Qualifying School drew to a close in Milton Keynes and Niedernhausen on Saturday, with eight automatic places in the final stage and an additional 79 Order of Merit places up for grabs.

American ace Baggish, who reached the Last 32 of the recent World Championship, headlined the four automatic qualifiers at UK Qualifying School.

Baggish had entered the final day of action without a point to his name, but turned on the style when it mattered most as he joined his compatriots Gary Mawson and Leonard Gates in Stage Two.

Development Tour event winner Jarred Cole, 2019 Irish Matchplay runner-up Liam Gallagher and Challenge Tour event winner Lee Evans also went unbeaten on the day to book their places in the Final Stage.

Gates was one of the automatic qualifiers in Niedernhausen, along with former World Championship competitor Dragutin Horvat, fellow German Stefan Nilles and 26-year-old Dutchman Kay Smeets.

Joining the automatic qualifiers are the top 36 and 43 non-qualified players from the UK and European Stage 1B Orders of Merit respectively.

Among the UK Order of Merit qualifiers are former World Matchplay quarter-finalist Alan Norris, former UK Open semi-finalist Robert Owen and Challenge Tour event winner Ryan Harrington.

Former World Masters champion John O’Shea and former PDC professionals Darren Johnson, Prakash Jiwa, Aden Kirk and Nick Fullwell also qualified via the Order of Merit.

Former Lakeside champion Christian Kist, Canada’s World Cup of Darts quarter-finalist Matt Campbell and former Tour Card Holder Robert Marijanovic were among the European Order of Merit qualifiers.

Three players who qualified for the Final Stage via the European Q School Orders of Merit have withdrawn and have been replaced by the next three highest non-qualified players taken in order from a combined reserves list.

Marko Puls, Karel Papezik and Marcel Zwally have withdrawn and will be replaced by Toon Greebe, Michael Hausler and Andrew Beeton.

A total of 29 two-year Tour Cards are up for grabs across the two venues, with Stage Two of 2021 Qualifying School commencing on Sunday, through to Wednesday.

CLICK HERE FOR THE LATEST Q SCHOOL ODDS & SPECIALS (18+)

UK PDC Qualifying School 2021 Qualifiers

Players Exempt To Final Stage (32): Scott Baker, Michael Barnard, Barrie Bates, Richie Burnett, Gavin Carlin, Matt Clark, Robert Collins, Joe Davis, Matthew Dennant, Nathan Derry, Andrew Gilding, Adrian Gray, Rhys Griffin, Adam Huckvale, Keelan Kay, Jamie Lewis, Scott Mitchell, Joe Murnan, Richard North, David Pallett, Nathan Rafferty, Reece Robinson, Kirk Shepherd, Simon Stevenson, Dom Taylor, Scott Taylor, Robert Thornton, Conan Whitehead, Carl Wilkinson, Jim Williams, Lewis Williams, Jon Worsley

Stage 1A Automatic Qualifiers (12): Eddie Lovely, Chas Barstow, Derek Coulson, Dale Hughes, Sam Booth, Ian Mackenzie, Mike Warburton, Jason Hogg, Christopher Bent, Ryan Hogarth, John Imrie, Kevin Painter

Stage 1A Order of Merit Qualifiers (36): David Wawrzewski, Peter Hudson, John Brown, Josh McCarthy, Shane McGuirk, Kevin Thomas, Sam Cankett, Fallon Sherrock, Arron Monk, Brett Claydon, David Airey, Liam Meek, Jim McEwan, Adam Smith-Neale, Niall Culleton, Charlie Symons, Matt Jackson, Jaikob Selby-Rivas, Stephen Gallimore, Gordon Mathers, Jason Heaver, David Ladley, Nathan Girvan, Scott Williams, Kevin McDine, Haupai Puha, James Bailey, John Scott, Jack Main, Jack Vincent, Paul Mitchell, Steve Earley, Connor Scutt, Shaun McDonald, Graham Usher, Chris Quantock

Stage 1B Automatic Qualifiers (12): Alan Soutar, Darren Beveridge, José Marquês, Kevin Burness, Mark Dudbridge, Paul Holloway, Martin Heneghan, Jason Askew, Lee Evans, Liam Gallagher, Jarred Cole, Daniel Baggish

Stage 1B Order of Merit Qualifiers (36): Lloyd Pennell, Reece Colley, Lee Cocks, Jamie Clark, Rhys Davies, John O’Shea, Ben Cheeseman, Nick Fullwell, Martin Thomas, Robert Owen, Anthony Urmston-Toft, Alan Norris, Brian Hallas, Kyle Richardson, Kevin Garcia, Thomas Lovely, Lewis Pride, Darren Johnson, Lee Whitworth, Andy Jenkins, Martyn Turner, Prakash Jiwa, Adam Mould, Jonathan Wynn, Jock Watt, Jake Jones, Martin Lukeman, Aden Kirk, Ryan Palmer, Robert Rickwood, Ryan Harrington, Gary Butcher, Daniel Lee, Shane O’Connor, Justin Hood, Sean Fisher

European PDC Qualifying School 2021 Qualifiers

Players Exempt To Final Stage (17): Toni Alcinas, Sebastian Bialecki, Christian Bunse, Jan Dekker, Kevin Doets, Marko Kantele, John Michael, Damian Mol, Geert Nentjes, Brian Raman, Rowby-John Rodriguez, Martin Schindler, Benito van de Pas, Vincent Van der Meer, Jitse Van der Wal, Maikel Verberk, Niels Zonneveld

Stage 1A Automatic Qualifiers (12): Michael Plooy, Adam Gawlas, Lorenzo Pronk, Richard Veenstra, Luksa Wenig, Davy Proosten, Boris Koltsov, Michael Rasztovits, Raymond van Barneveld, Jeremy van der Winkel, Nico Kurz, Franz Roetzsch

Stage 1A Order of Merit Qualifiers (44): Geert de Vos, Ricardo Pietreczko, Steven Noster, Remo Mandiau, Moreno Blom, Wesley Plaisier, Sven Hilling, Patrick van den Boogaard, Michael Unterbuchner, Jeroen Mioch, Jiri Brejcha, Eimardo van Engelen, Jeffrey Van Egdom, Niko Springer, Dennie Olde Kalter, Kenny Neyens, El-Abbas el Amri, Mindaugas Barauskas, Pero Ljubic, Sebastian Steyer, Jens Ziegler, Chris Landman, Mario Vandenbogaerde, Rene Eidams, Stefan Taferner, Jaimy van de Weerd, Rients Visser, Michael Stoeten, Marco Obst, Philip Van Gasse, Gian van Veen, Patrik Kovacs, Andreas Toft-Jorgensen, Karsten Koch, Kai Gotthardt, Ivan Springborg-Poulsen, Artur Jaa, Gillian Koehoorn, Sven Fiedler, Roland Hol, Egor Tvorogov, Sebastian Pohl, Daniel Meyer, Toon Greebe

Stage 1B Automatic Qualifiers (12): Jeffrey de Graaf, Gary Mawson, Rusty-Jake Rodriguez, Zoran Lerchbacher, Davyd Venken, Florian Hempel, Jose Justicia, Ronny Huybrechts, Leonard Gates, Dragutin Horvat, Stefan Nilles, Kay Smeets

Stage 1B Order of Merit Qualifiers (43): Marcel Gerdon, Gino Vos, Matt Campbell, Christian Kist, Arjan Konterman, Luc Peters, Jimmy Hendriks, Robbie Knops, Maikel Venema, Martijn Dragt, Stefan Bellmont, Danny van Trijp, Daniele Petri, Sergio Krassen, Michael Seemann, Michal Smejda, Patrick Bulen, Ryan de Vreede, Willem Mandigers, Veijo Viinikka, Arsen Ballaj, Robert Marijanovic, Jerry Hendriks, Gijsbert van Malsen, Kevin Blomme, Levy Frauenfelder, Johan Engstrom, Laurent Toussaint, Dominique Goldberg, Owen Roelofs, Claus-Bendix Nielsen, Veniamin Symeonidis, Eric Boyer, Jan-Dirk de Groot, Thibault Tricole, Steve Wollener, Kevin Costantini, Thomas Junghans, Erik Meulenmeesters, Nico Schlund, Patrick Tringler, Michael Hausler, Andrew Beeton

UK Qualifying School Stage 1B Day Three Results

Last 32
Lee Evans 6-5 Michael Baker
Lewis Pride 6-2 Jamie Clark
Prakash Jiwa 6-1 Jack Boardman
John O’Shea 6-2 John Teal
Jock Watt 6-1 Ben Adams
Ryan Palmer 6-4 Callum Goffin
Liam Gallagher 6-3 Scott Ridler
Sean Fisher 6-5 Alan Norris
Martyn Turner 6-4 AJ Urmston-Toft
Adam Mould 6-4 Martin Lukeman
Jarred Cole 6-3 Nick Fullwell
Shane O’Connor 6-5 Luke Smith
Daniel Baggish 6-2 Ryan Harrington
Lee Cocks 6-5 Lloyd Pennell
Kevin Garcia 6-2 Colin Osborne
Reece Colley 6-1 Henry Cutting

Last 16
Lee Evans 6-0 Lewis Pride
John O’Shea 6-5 Prakash Jiwa
Jock Watt 6-4 Ryan Palmer
Liam Gallagher 6-4 Sean Fisher
Martyn Turner 6-1 Adam Mould
Jarred Cole 6-2 Shane O’Connor
Daniel Baggish 6-3 Lee Cocks
Reece Colley 6-1 Kevin Garcia

Last Eight
Lee Evans 6-5 John O’Shea
Liam Gallagher 6-2 Jock Watt
Jarred Cole 6-3 Martyn Turner
Daniel Baggish 6-1 Reece Colley

Click here for all results from Stage 1B Day Three of UK Qualifying School

European Qualifying School Stage 1B Day Three Results

Last 32
Leonard Gates 6-1 Willem Mandigers
Martijn Dragt 6-1 Owen Roelofs
Sergio Krassen 6-2 Eric Boyer
Michal Smejda 6-2 Andrew Beeton
Dragutin Horvat 6-2 Kevin Costantini
Christian Kist 6-5 Danny van Trijp
Arjan Konterman 6-1 Veijo Viinikka
Matt Campbell 6-3 Thibault Tricole
Gino Vos 6-0 Johan Engstrom
Michael Seemann 6-4 Jimmy Hendriks
Stefan Nilles 6-0 Erik Meulenmeesters
Stefan Bellmont 6-1 Dominique Goldberg
Luc Peters 6-0 Marcel Zwally
Robbie Knops 6-3 Gijsbert Van malsen
Marcel Gerdon 6-3 Jerry Hendriks
Kay Smeets 6-3 Maikel Venema

Last 16
Leonard Gates 6-1 Martijn Dragt
Sergio Krassen 6-3 Michael Smejda
Dragutin Horvat 6-5 Christian Kist
Matt Campbell 6-3 Arjan Konterman
Gino Vos 6-1 Michael Seemann
Stefan Nilles 6-3 Stefan Bellmont
Robbie Knops 6-4 Luc Peters
Kay Smeets 6-2 Marcel Gerdon

Last Eight
Leonard Gates 6-0 Sergio Krassen
Dragutin Horvat 6-3 Matt Campbell
Stefan Nilles 6-3 Gino Vos
Kay Smeets 6-4 Robbie Knops

Click here for all results from Stage 1B Day Three of European Qualifying School