Left arrow

Dudbridge, Huybrechts and Askew among latest Stage Two qualifiers at Qualifying School

Right arrow

UK Qualifying School 2021 Stage 1B: Day Three Draw and Live Scores

European Qualifying School 2021 Stage 1B: Day Three Draw and Live Scores

Jamie Shaw in Q School 13 Feb 2021
Dutch ace Jimmy Hendriks (Photo by Lawrence Lustig/PDC)

Stage 1B of 2021 European Qualifying School concludes in Niedernhausen on Saturday, and you can follow the draw and latest results here.

In a change for 2021, the players who lost their Tour Card at the end of last season will be exempt to the Final Stage of Qualifying School, alongside players who finished in the top 16 of the 2020 Challenge Tour and Development Tour Orders of Merit.

A three-day Stage One of European Qualifying School will be limited to sufficient players to produce a full round of a maximum of 128 players per venue.

The First Stage will be split across two blocks of three days, with Stage 1A being held from February 8-10 and Stage 1B from February 11-13.

The Final Stage will then take place from February 14-17 – where 128 players will battle it out for the 29 available Tour Cards.

The last four players from each of the three days in Stage One will advance to the Final Stage, with ranking points given to other players based on the number of match wins from the first full round onwards.

That will form an Order of Merit from which further players will move into the Final Stage where Tour Cards will be up for grabs.

Five-time World Champion Raymond van Barneveld, German ace Nico Kurz, Belgium’s Geert De Vos and Dutch ace Richard Veenstra were among the notable names to progress from Stage 1A earlier in the week.

Robert Marijanovic, Dragutin Horvat, Matt Campbell and Christian Kist are among the established names in action in European Qualifying School Stage 1B.

Play gets underway from 11am GMT (12pm local time), with all matches to be contested over the best of 11 legs.

CLICK HERE FOR THE LATEST QUALIFYING SCHOOL ODDS & SPECIALS (18+)

European Qualifying School Stage 1B – Day Three Draw

Saturday February 13

Last 128
Marcel Notzon 6-2 Mike Wedler
Leonard Gates 6-1 Nic Mueller
Owen Roelofs 6-4 Steve Wollener
Dustin Straver 6-4  Julian Zwergel
Kevin Van Wauwe 6-1 Joel Breitenmoser
Sergio Krassen 6-3 Joaquim Goncalves
Michal Smejda 6-1 Joshua Hermann
Arsen Ballaj 6-0 Sandro Wyss
Andrew Beeton 6-5 Daniele Petri
Daniel Klas 6-2 Kai Herwede
Dragutin Horvat 6-2 David Rosi
Christian Kist 6-5 Dominik Diemer
Ryan De Vreede 6-3 Karel Papezik
Veijo Viinikka 6-0 Goran Repic
Danny Tessmann 6-0 Georgios Nanos
Thomas Junghans 6-4 Mirko Muhlheim
Christian Jentschke 6-1 Joey de Jong
Thibault Tricole 6-1 Veniamin Symeonidis
Johan Engstrom 6-0 Daniel Skoda
Dominik Thiel 6-3 Steven Morrison
Jimmy Hendriks 6-0 Eduard Szabo
David Schlichting 6-5 Miro Seemann
Stefan Nilles 6-0 Fetih Kaya
Kevin Blomme 6-3 Daniel Klose
Peter Hubinger 6-0 Tim May
Stefan Bellmont 6-0 Alexander Elia
Sam Coenders 6-3 Brian Rohmann Andersen
Jandirk de Groot 6-1 Pascal Burock
Luc Peters 6-5 Laurent Toussaint
Gijsbert Van Malsen 6-5 Robert Marijanovic
Robbie Knops 6-1 Sven Miesen
Jean-Pierre Delcourt 6-3 Colin Philippi
Marcel Gerdon 6-0 Mike Poge
Marvin van Velzen 6-1 Levy Frauenfelder
Maikel Venema 6-3 Bent Lambertsen
Kay Smeets 6-0 Alexander Draisbach
Fabian Maier 6-3 Claus Bendix Nielsen

Last 64
Willem Mandigers 6-4 Nico Schlund
Leonard Gates 6-0 Marcel Notzon
Martijn Dragt 6-3 Alexander Klein
Owen Roelofs 6-5 Dustin Straver
Eric Boyer 6-2 Mathieu De Loos
Sergio Krassen 6-5 Kevin Van Wauwe
Michal Smejda 6-1 Florian Koenig
Andrew Beeton 6-4 Arsen Ballaj
Kevin Costantini 6-4 Michael Hausler
Dragutin Horvat 6-3 Daniel Klas
Danny van Trijp 6-1 Marco Jansen
Christian Kist 6-1 Ryan De Vreede
Arjan Konterman 6-0 Mike Rava
Veijo Viinikka 6-1 Danny Tessmann
Matt Campbell 6-1 Thomas Junghans
Thibault Tricole 6-2 Christian Jentschke
Gino Vos 6-1 Nils Schierbrock
Johan Engstrom 6-4 Dominik Thiel
Michael Seemann 6-4 Tom Veje Kristensen
Jimmy Hendriks 6-1 David Schlichting
Erik Meulenmeesters 6-4 Murat Kapar
Stefan Nilles 6-4 Kevin Blomme
Dominique Goldberg 6-5 Peter Hubinger
Stefan Bellmont 6-1 Sam Coenders
Marcel Zwally 6-3 Christopher Lindl
Luc Peters 6-3 Jandirk de Groot
Gijsbert Van Malsen 6-5 Patrick Bulen
Robbie Knops 6-1 Jean-Pierre Delcourt
Jerry Hendriks 6-2 Sebastian Keine
Marcel Gerdon 6-4 Marvin van Velzen
Maikel Venema 6-5 Patrick Tringler
Kay Smeets 6-5 Fabian Maier

Last 32
Leonard Gates 6-1 Willem Mandigers
Martijn Dragt 6-1 Owen Roelofs
Sergio Krassen 6-2 Eric Boyer
Michal Smejda 6-2 Andrew Beeton
Dragutin Horvat 6-2 Kevin Costantini
Christian Kist 6-5 Danny van Trijp
Arjan Konterman 6-1 Veijo Viinikka
Matt Campbell 6-3 Thibault Tricole
Gino Vos 6-0 Johan Engstrom
Michael Seemann 6-4 Jimmy Hendriks
Stefan Nilles 6-0 Erik Meulenmeesters
Stefan Bellmont 6-1 Dominique Goldberg
Luc Peters 6-0 Marcel Zwally
Robbie Knops 6-3 Gijsbert Van malsen
Marcel Gerdon 6-3 Jerry Hendriks
Kay Smeets 6-3 Maikel Venema

Last 16
Leonard Gates 6-1 Martijn Dragt
Sergio Krassen 6-3 Michael Smejda
Dragutin Horvat 6-5 Christian Kist
Matt Campbell 6-3 Arjan Konterman
Gino Vos 6-1 Michael Seemann
Stefan Nilles 6-3 Stefan Bellmont
Robbie Knops 6-4 Luc Peters
Kay Smeets 6-2 Marcel Gerdon

Last Eight
Leonard Gates 6-0 Sergio Krassen
Dragutin Horvat 6-3 Matt Campbell
Stefan Nilles 6-3 Gino Vos
Kay Smeets 6-4 Robbie Knops