Left arrow

Kirk Shepherd and Geert De Vos secure first automatic Tour Cards at 2021 Qualifying School

Right arrow

UK Qualifying School 2021 Stage Two: Day Two Draw and Live Scores

European Qualifying School 2021 Stage Two: Day Two Draw and Live Scores

Jamie Shaw in Q School 15 Feb 2021
18-year-old Czech star Gawlas celebrates (Photo by Lawrence Lustig/PDC)

Stage Two of 2021 European Qualifying School continues in Niedernhausen on Monday, and you can follow the draw and latest results here.

Following a fiercely contested Stage One, 128 players will now battle it out for the right to earn one of 12 coveted two-year Tour Cards.

One automatic Tour Card will be available each day, alongside a further eight Tour Cards via the Order of Merit, bringing the total from European Qualifying School to 12.

The successful Stage One qualifiers are joined by players who dropped off the tour at the end of last season, as well as players who finished in the Top 16 of the 2020 Challenge Tour and Development Tour Orders of Merit.

Five-time World Champion Raymond van Barneveld heads the list of players bidding to prevail from European Qualifying School as he looks to complete his comeback after initially retiring in 2019.

Former Lakeside Champion Christian Kist, Canadian World Cup star Matt Campbell, two-time Lakeside semi-finalist Michael Unterbuchner and German Superleague winner Nico Kurz will also have their sights set on securing professional status.

Dutch stars Richard Veenstra, Benito van de Pas and Geert Nentjes are also in action, while other notable challengers include Russia’s Boris Kolstov, Spain’s Toni Alcinas.

Belgium’s Geert De Vos became the first player to progress as an automatic qualifier on Sunday when he defeated Nentjes 6-4 in the final.

Play gets underway from 11am GMT (12pm local time), with all matches to be contested over the best of 11 legs.

CLICK HERE FOR THE LATEST QUALIFYING SCHOOL ODDS & SPECIALS (18+)

European Qualifying School Stage Two – Day Two Draw

Monday February 15

Last 128
Ryan De Vreede 6-4 Jandirk de Groot
Maikel Venema 6-3 Andreas Toft Jorgensen
Michael Rasztovits 6-1 Levy Frauenfelder
Michal Smejda 6-2 Nico Schlund
Toni Alcinas 6-0 Ivan Springborg Poulsen
Willem Mandigers 6-1 Toon Greebe
Rients Visser 6-1 Philip Van Gasse
Geert Nentjes 6-3 Patrick Bulen
Franz Roetzsch 6-5 Thibault Tricole
Patrick Tringler 6-0 Erik Meulenmeesters
Andrew Beeton 6-2 Dominique Goldberg
Sergio Krassen 6-2 Jens Ziegler
Laurent Toussaint 6-1 Veniamin Symeonidis
Sebastian Steyer 6-4 Rene Eidams
Michael Unterbuchner 6-5 Remo Mandiau
John Michael 6-4 Christian Kist
Gillian Koehoorn 6-3 Jiri Brejcha
Veijo Viinikka 6-5 Steven Noster
Jeffrey Van Egdom 6-3 El Abbas El Amri
Stefan Bellmont 6-4 Benito van de Pas
Gino Vos 6-0 Sebastian Bialecki
Gary Mawson 6-5 Leonard Gates
Ricardo Pietreczko 6-3 Kai Gotthardt
Moreno Blom 6-2 Arsen Ballaj
Mindaugas Barauskas 6-5 Eric Boyer
Luc Peters 6-4 Jerry Hendriks
Raymond van Barneveld 6-0 Daniel Meyer
Jan Dekker 6-4 Adam Gawlas
Rusty-Jake Rodriguez 6-1 Eimardo Van Engelen
Lukas Wenig 6-3 Christian Jentschke
Nico Kurz 6-5 Marco Obst
Mario Vandenbogaerde 6-3 Claus Bendix Nielsen
Richard Veenstra 6-1 Chris Landman
José Justicia 6-4 Vincent Van der Meer
Stefan Taferner 6-5 Sven Hilling
Zoran Lerchbacher 6-4 Owen Roelofs
Brian Raman 6-1 Michael Seemann
Dragutin Horvat 6-3 Thomas Junghans
Damian Mol 6-2 Danny van Trijp
Patrick van den Boogaard 6-1 Roland Hol
Jeremy van der Winkel 6-4 Marko Kantele
Maikel Verberk 6-2 Jimmy Hendriks
Davyd Venken 6-2 Gian van Veen
Kay Smeets 6-0 Patrik Kovacs
Rowby-John Rodriguez 6-4 Robbie Knops
Christian Bunse 6-4 Robert Marijanovic
Johan Engstrom 6-4 Karsten Koch
Kevin Blomme 6-1 Gijsbert Van Malsen
Michael Stoeten 6-3 Steve Wollener
Boris Koltsov 6-1 Jeroen Mioch
Daniele Petri 6-3 Sven Fiedler
Martijn Dragt 6-5 Michael Hausler
Matt Campbell 6-5 Michael Plooy
Stefan Nilles 6-5 Jaimy van de Weerd
Martin Schindler 6-5 Lorenzo Pronk
Jitse Van der Wal 6-2 Kevin Costantini
Pero Ljubic 6-3 Marcel Gerdon
Davy Proosten 6-0 Mikel van Maastrigt
Jeffrey De Graaf 6-0 Kenny Neyens
Niels Zonneveld 6-4 Arjan Konterman
Florian Hempel 6-3 Ronny Huybrechts
Kevin Doets 6-3 Sebastian Pohl
Niko Springer 6-3 Wesley Plaisier

Last 64
Ryan De Vreede 6-4 Egor Tvorogov
Maikel Venema 6-4 Michael Rasztovits
Michal Smejda 6-5 Toni Alcinas
Rients Visser 6-4 Willem Mandigers
Geert Nentjes 6-5 Franz Roetzsch
Patrick Tringler 6-1 Andrew Beeton
Sergio Krassen 6-2 Laurent Toussaint
Michael Unterbuchner 6-5 Sebastian Steyer
John Michael 6-5 Gillian Koehoorn
Veijo Viinikka 6-4 Jeffrey Van Egdom
Gino Vos 6-4 Stefan Bellmont
Gary Mawson 6-5 Ricardo Pietreczko
Moreno Blom 6-2 Mindaugas Barauskas
Raymond van Barneveld 6-4 Luc Peters
Rusty-Jake Rodriguez 6-1 Jan Dekker
Lukas Wenig 6-3 Nico Kurz
Mario Vandenbogaerde 6-5 Richard Veenstra
José Justicia 6-1 Stefan Taferner
Zoran Lerchbacher 6-2 Brian Raman
Dragutin Horvat 6-2 Damian Mol
Patrick van den Boogaard 6-4 Jeremy van der Winkel
Davyd Venken 6-4 Maikel Verberk
Rowby-John Rodriguez 6-5 Kay Smeets
Christian Bunse 6-5 Johan Engstrom
Kevin Blomme 6-4 Michael Stoeten
Boris Koltsov 6-2 Daniele Petri
Matt Campbell 6-5 Martijn Dragt
Martin Schindler 6-0 Stefan Nilles
Pero Ljubic 6-4 Jitse Van der Wal
Davy Proosten 6-3 Jeffrey De Graaf
Niels Zonneveld 6-2 Florian Hempel
Niko Springer 6-4 Kevin Doets

Last 32
Ryan De Vreede 6-5 Maikel Venema
Michal Smejda 6-4 Rients Visser
Geert Nentjes 6-5 Patrick Tringler
Michael Unterbuchner 6-3 Sergio Krassen
John Michael 6-4 Veijo Viinikka
Gino Vos 6-3 Gary Mawson
Raymond van Barneveld 6-2 Moreno Blom
Lukas Wenig 6-4 Rusty-Jake Rodriguez
José Justicia 6-2 Mario Vandenbogaerde
Zoran Lerchbacher 6-5 Dragutin Horvat
Patrick van den Boogaard 6-5 Davyd Venken
Christian Bunse 6-2 Rowby-John Rodriguez
Boris Koltsov 6-2 Kevin Blomme
Matt Campbell 6-4 Martin Schindler
Davy Proosten 6-1 Pero Ljubic
Niels Zonneveld 6-2 Niko Springer

Last 16
Michal Smejda 6-1 Ryan De Vreede
Geert Nentjes 6-5 Michael Unterbuchner
Gino Vos 6-0 John Michael
Raymond van Barneveld 6-4 Lukas Wenig
Zoran Lerchbacher 6-1 José Justicia
Christian Bunse 6-5 Patrick van den Boogaard
Boris Koltsov 6-5 Matt Campbell
Davy Proosten 6-3 Niels Zonneveld

Last Eight
Geert Nentjes 6-4 Michal Smejda
Raymond van Barneveld 6-5 Gino Vos
Zoran Lerchbacher 6-2 Christian Bunse
Boris Koltsov 6-1 Davy Proosten

Last Four
Geert Nenjtes 6-5 Raymond van Barneveld
Boris Koltsov 6-1 Zoran Lerchbacher

Final
Geert Nentjes 6-5 Boris Koltsov