Left arrow

Mawson, Lerchbacher and nine-dart Marquês among opening Qualifying School Stage 1B qualifiers

Right arrow

UK Qualifying School 2021 Stage 1B: Day Two Draw and Live Scores

European Qualifying School 2021 Stage 1B: Day Two Draw and Live Scores

Jamie Shaw in Q School 12 Feb 2021
Canada’s Matt Campbell in action (Photo by Lawrence Lustig/PDC)

Stage 1B of 2021 European Qualifying School continues in Niedernhausen on Friday, and you can follow the draw and latest results here.

In a change for 2021, the players who lost their Tour Card at the end of last season will be exempt to the Final Stage of Qualifying School, alongside players who finished in the top 16 of the 2020 Challenge Tour and Development Tour Orders of Merit.

A three-day Stage One of European Qualifying School will be limited to sufficient players to produce a full round of a maximum of 128 players per venue.

The First Stage will be split across two blocks of three days, with Stage 1A being held from February 8-10 and Stage 1B from February 11-13.

The Final Stage will then take place from February 14-17 – where 128 players will battle it out for the 29 available Tour Cards.

The last four players from each of the three days in Stage One will advance to the Final Stage, with ranking points given to other players based on the number of match wins from the first full round onwards.

That will form an Order of Merit from which further players will move into the Final Stage where Tour Cards will be up for grabs.

Five-time World Champion Raymond van Barneveld, German ace Nico Kurz, Belgium’s Geert De Vos and Dutch ace Richard Veenstra were among the notable names to progress from Stage 1A earlier in the week.

Robert Marijanovic, Ronny Huybrechts, Zoran Lerchbacher and Christian Kist are among the established names in action in European Qualifying School Stage 1B.

Play gets underway from 11am GMT (12pm local time), with all matches to be contested over the best of 11 legs.

CLICK HERE FOR THE LATEST QUALIFYING SCHOOL ODDS & SPECIALS (18+)

European Qualifying School Stage 1B – Day Two Draw

Friday February 12

Last 128
Bent Lambertsen 6-5 Sergio Krassen
Matt Campbell 6-0 Eric Boyer
Dustin Straver 6-5 Sergio Krassen
Daniel Klose 6-1 Murat Kapar
Owen Roelofs 6-1 Sandro Wyss
Johan Engstrom 6-1 Brian Rohmann Andersen
Robert Marijanovic 6-3 Dominik Diemer
Joel Breitenmoser 6-4 Eduard Szabo
Christian Jentschke 6-3 Alexander Klein
Gijsbert Van malsen 6-2 Florian Koenig
Tom Veje Kristensen 6-1 Arsen Ballaj
Levy Frauenfelder 6-2 Julian Zwergel
Jandirk de Groot 6-4 Leonard Gates
Mirko Muhlheim 6-4 Steven Morrison
Florian Hempel 6-3 Michal Smejda
Sam Coenders 6-5 Fetih Kaya
Danny Tessmann 6-3 Pascal Burock
Christian Kist 6-3 Kevin Costantini
Thomas Junghans 6-3 Colin Philippi
Dragutin Horvat 6-1 Georgios Nanos
Laurent Toussaint 6-2 Mathieu De Loos
Erik Meulenmeesters 6-3 Jean-Pierre Delcourt
Joey de Jong 6-4 Joshua Hermann
Martijn Dragt 6-3 Fabian Maier
Michael Seemann 6-3 Marcel Notzon
Joaquim Goncalves 6-5 Patrick Bulen
Maikel Venema 6-4 Claus Bendix Nielsen
Daniel Skoda 6-0 Tim May
Peter Hubinger 6-1 Mike Rava
Daniele Petri 6-1 Kai Herwede
Marco Jansen 6-4 Dominik Thiel
Kevin Blomme 6-3 Arjan Konterman
Mike Poge 6-0 Mike Wedler
Andrew Beeton 6-1 Tobias Hoentsch
Ryan De Vreede 6-1 David Rosi
Jerry Hendriks 6-1 David Schlichting
Ronny Huybrechts 6-0 Christopher Lindl
Nico Schlund 6-5 Marvin van Velzen
Dominique Goldberg 6-2 Nils Schierbrock
Gino Vos 6-5 Danny van Trijp
Alexander Elia 6-0 Goran Repic
Stefan Nilles 6-3 Kay Smeets

Last 64
Karel Papezik 6-3 Miro Seemann
Matt Campbell 6-3 Bent Lambertsen
Stefan Bellmont 6-5 Dustin Straver
Owen Roelofs 6-3 Daniel Klose
Robbie Knops 6-1 Patrick Tringler
Johan Engstrom 6-5 Robert Marijanovic
Davyd Venken 6-1 Joel Breitenmoser
Christian Jentschke 6-3 Gijsbert Van malsen
Veijo Viinikka 6-2 Kevin Van Wauwe
Levy Frauenfelder 6-4 Tom Veje Kristensen
Jandirk de Groot 6-0 Sven Miesen
Florian Hempel 6-3 Mirko Muhlheim
Veniamin Symeonidis 6-4 Sam Coenders
Christian Kist 6-4 Danny Tessman
Thomas Junghans 6-1 Michael Hausler
Laurent Toussaint 6-5 Dragutin Horvat
José Justicia 6-0 Alexander Draisbach
Joey de Jong 6-5 Erik Meulenmeesters
Jimmy Hendriks 6-5 Martijn Dragt
Michael Seemann 6-3 Joaquim Goncalves
Steve Wollener 6-1 Sebastian Keine
Maikel Venema 6-0 Daniel Skoda
Luc Peters 6-0 Peter Hubinger
Daniele Petri 6-1 Marco Jansen
Marcel Gerdon 6-4 Daniel Klas
Kevin Blomme 6-3 Mike Poge
Willem Mandigers 6-4 Andrew Beeton
Ryan De Vreede 6-4 Jerry Hendriks
Ronny Huybrechts 6-0 Hatman Karaca
Dominique Goldberg 6-3 Nico Schlund
Gino Vos 6-4 Marcel Zwally
Stefan Nilles 6-1 Alexander Elia

Last 32
Matt Campbell 6-2 Karel Papezik
Stefan Bellmont 6-0 Owen Roelofs
Robbie Knops 6-4 Johan Engstrom
Davyd Venken 6-4 Christian Jentschke
Veijo Viinikka 6-3 Levy Frauenfelder
Florian Hempel 6-3 Jandirk de Groot
Christian Kist 6-4 Veniamin Symeonidis
Laurent Toussaint 6-4 Thomas Junghans
José Justicia 6-1 Joey de Jong
Jimmy Hendriks 6-2 Michael Seemann
Maikel Venema 6-4 Steve Wollener
Daniele Petri 6-5 Luc Peters
Marcel Gerdon 6-1 Kevin Blomme
Willem Mandigers 6-2 Ryan De Vreede
Ronny Huybrechts 6-0 Dominique Goldberg
Gino Vos 6-5 Stefan Nilles

Last 16
Matt Campbell 6-3 Stefan Bellmont
Davyd Venken 6-3 Robbie Knops
Florian Hempel 6-1 Veijo Viinikka
Christian Kist 6-2 Laurent Toussaint
José Justicia 6-5 Jimmy Hendriks
Daniele Petri 6-2 Maikel Venema
Marcel Gerdon 6-2 Willem Mandigers
Ronny Huybrechts 6-4 Gino Vos

Last Eight
Davyd Venken 6-1 Matt Campbell
Florian Hempel 6-4 Christian Kist
Jose Justicia 6-3 Daniele Petri
Ronny Huybrechts 6-0 Marcel Gerdon