Left arrow

Darren Webster and Brian Raman secure Tour Cards on Day Two of PDC Qualifying School Final Stage

Right arrow

Ross Montgomery and Luc Peters secure automatic Tour Cards on Day Three of PDC Qualifying School

PDC Qualifying School 2022 Final Stage | Day Three Draw and Live Scores

Jamie Shaw in Q School 14 Jan 2022
Scott Waites in action (Photo by Lawrence Lustig/PDC)

The Final Stage of 2022 PDC Qualifying School continues on Friday and you can follow the latest results and fixtures from Day Three here.

The 2022 PDC Qualifying School sees players from around the world battling it out for the right to earn a place on the lucrative PDC circuit for the next two years.

Q School will again feature simultaneous events staged in the UK and Germany and is split into two phases.

A total of 32 players are exempt to Final Stage in the UK and 19 players are exempt to Final Stage in Europe, based on the players who lost their Tour Card at the end of 2021 and the top eight players from each of the respective 2021 UK and European Challenge and Development Tour Orders of Merit.

Stage One, which ran from January 9-11, saw players up to a total of 128 in the UK and Europe respectively qualifying to compete in the Final Stage.

Eight players per day progressed from Stage One, with all further places going to players from a First Stage Order of Merit in each region, with one ranking point awarded per match from the first full round onwards.

A total of 32 PDC Tour Cards will be on offer in the Final Stage from January 12-15, with each of the daily winners in the UK and Europe receiving an automatic Tour Card.

The remaining 24 Tour Cards will be allocated to players from the UK and European Q School Final Stage Orders of Merit, and split on a pro-rata basis of total participants in each region.

Any ties in the respective Q School Orders of Merit will be split as follows based on all match results: Leg Difference, Legs Won, then DartConnect average.

The Final Stage will feature the likes of former UK Open and World Grand Prix winner Robert Thornton, former World Champions Richie Burnett, Lisa Ashton and Scott Waites, Grand Slam quarter-finalist Fallon Sherrock and JDC World finalist Leighton Bennett.

World Championship qualifiers Danny Lauby, Diogo Portela, Chris Landman and Fabian Schmutzler are also in action, alongside the likes of Andy Hamilton, Rowby-John Rodriguez and Chas Barstow.

The UK event will commence at 12pm, while the European event starts at 11am GMT (12pm local time), with all matches to be contested over the best of 11 legs.

BET £5 AND GET £20 IN FREE DARTS BETS WHEN YOU REGISTER HERE (18+)

UK PDC Qualifying School 2022 Final Stage Day Three Draw

Friday January 14

Last 128
Carl Beattie 6-5 Graham Hall
Connor Scutt 6-3 Joshua Richardson
Gary Stone 6-4 Michael Huntley
Jordan Brooks 6-2 Peter Jacques
Dan Read 6-0 Matthew Dennant
Mike Gillet 6-5 Michael Barnard
Scott Marsh 6-4 Nick Kenny
Andy Jenkins 6-2 Davie Kirwan
Ross Montgomery 6-5 Ted Evetts
Chris Quantock 6-2 Ian Mackenzie
Andy Hamilton (BYE) v Liam Meek
Nathan Girvan 6-5 Tom Lonsdale
Ben Quenby 6-3 Diogo Portela
Ciaran Teehan 6-4 Joshua Burksfield
Simon Stevenson 6-4 Mark McGeeney
John O’Shea 6-4 Darren Penhall
Ryan Murray 6-4 Reece Colley
Mike Warburton 6-2 Steve Brown
Justin Smith 6-3 Josh Payne
Fallon Sherrock 6-3 David Pallett
Richie Burnett 6-2 Lewis Dare
Scott Campbell 6-4 Ryan Hogarth
Arron Monk 6-5 Jim McEwan
Shaun Griffiths 6-4 Wayne Jones
Mickey Mansell 6-2 Matt Clark
Robert Thornton 6-2 Keelan Kay
Owen Emmett-Bowden 6-2 Andrew Hyland
Scott Waites 6-5 Darryl Pilgrim
Kai Fan Leung 6-4 Josh Rock
Daniel Day 6-4 Shane McGuirk
Kevin Burness 6-0 Stu Wilson
Adam Atkinson 6-5 Rhys Hayden
Stephen Burton 6-5 Darren Beveridge
Robert Rickwood 6-2 Sean Fisher
Leonard Gates 6-1 Sam Cankett
George Killington 6-5 Martin Thomas
Michael Flynn 6-2 Scott Taylor
Lee Budgen 6-2 Aaron Beeney
Reece Robinson 6-3 Darren Johnson
Kevin Lane 6-5 Chas Barstow
Danny Lauby 6-5 Ben Hazel
Gary Blades 6-3 Richard North
Callum Francis 6-4 Jacob Taylor
Thomas Lovely 6-2 Gavin Carlin
Shaun McDonald 6-1 Nathan Rafferty
Shaun Carroll 6-4 Christopher Gilliland
Alan Tabern 6-1 Kevin Garcia
Nick Fullwell 6-3 Nathan Treadgold
Niall Culleton 6-3 Paul Nesbitt
Robert Owen 6-3 Conor Heneghan
Cameron Menzies 6-2 Chris Hurds
Adrian Gray 6-5 Adam Mould
Shaun Wilkinson 6-2 David Wawrzewski
Dom Taylor 6-4 Greg Ritchie
Robert Collins 6-3 Graham Usher
Scott Williams 6-3 Leighton Bennett
Matthew Edgar 6-4 Lee Cocks
Jamie Clark 6-3 David Ladley
Haupai Puha 6-4 Josh McCarthy
Ryan Furness 6-3 Kevin McDine
Lisa Ashton 6-2 Mark Layton

Last 64
Jason Hogg 6-1 Carl Beattie
Connor Scutt 6-2 Gary Stone
Dan Read 6-0 Jordan Brooks
Scott Marsh 6-5 Mike Gillet
Ross Montgomery 6-4 Andy Jenkins
Chris Quantock 6-0 Andy Hamilton
Nathan Girvan 6-4 Ben Quenby
Simon Stevenson 6-2 Ciaran Teehan
John O’Shea 6-1 Alex Long
Mike Warburton 6-5 Ryan Murray
Justin Smith 6-3 Fallon Sherrock
Richie Burnett 6-1 Scott Campbell
Arron Monk 6-5 Shaun Griffiths
Mickey Mansell 6-4 Robert Thornton
Scott Waites 6-4 Owen Emmett-Bowden
Daniel Day 6-2 Kai Fan Leung
Kevin Burness 6-3 Jarred Cole
Stephen Burton 6-5 Adam Atkinson
Leonard Gates 6-4 Robert Rickwood
George Killington 6-3 Michael Flynn
Lee Budgen 6-3 Reece Robinson
Kevin Lane 6-2 Danny Lauby
Callum Francis 6-2 Gary Blades
Shaun McDonald 6-1 Thomas Lovely
Alan Tabern 6-5 Shaun Carroll
Nick Fullwell 6-5 Niall Culleton
Robert Owen 6-2 Cameron Menzies
Shaun Wilkinson 6-1 Adrian Gray
Robert Collins 6-5 Dom Taylor
Scott Williams 6-5 Matthew Edgar
Jamie Clark 6-4 Haupai Puha
Lisa Ashton 6-5 Ryan Furness

Last 32
Connor Scutt 6-3 Jason Hogg
Dan Read 6-5 Scott Marsh
Ross Montgomery 6-0 Chris Quantock
Simon Stevenson 6-2 Nathan Girvan
John O’Shea 6-4 Mike Warburton
Richie Burnett 6-3 Justin Smith
Arron Monk 6-3 Mickey Mansell
Scott Waites 6-4 Daniel Day
Kevin Burness 6-4 Stephen Burton
George Killington 6-5 Leonard Gates
Kevin Lane 6-5 Lee Budgen
Callum Francis 6-4 Shaun McDonald
Nick Fullwell 6-1 Alan Tabern
Robert Owen 6-4 Shaun Wilkinson
Scott Williams 6-1 Robert Collins
Jamie Clark 6-0 Lisa Ashton

Last 16
Connor Scutt 6-2 Dan Read
Ross Montgomery 6-4 Simon Stevenson
John O’Shea 6-4 Richie Burnett
Arron Monk 6-4 Scott Waites
Kevin Burness 6-5 George Killington
Kevin Lane 6-5 Callum Francis
Nick Fullwell 6-5 Robert Owen
Jamie Clark 6-3 Scott Williams

Last Eight
Ross Montgomery 6-5 Connor Scutt
John O’Shea 6-5 Arron Monk
Kevin Burness 6-1 Kevin Lane
Jamie Clark 6-3 Nick Fullwell

Semi-Finals
Ross Montgomery 6-4 John O’Shea
Jamie Clark 6-4 Kevin Burness

Final
Ross Montgomery 6-2 Jamie Clark

BET £5 AND GET £20 IN FREE DARTS BETS WHEN YOU REGISTER HERE (18+)

European PDC Qualifying School 2022 Final Stage Day Three Draw

Friday January 14

Last 128
Martijn Dragt 6-3 Stephan Griese
Wesley Plaisier 6-2 Danny Tessmann
Toni Alcinas 6-5 Gillian Koehoorn
Stefaan Henderyck 6-5 Maikel Verberk
Krzysztof Kciuk 6-2 Mindaugas Barauskas
Jesus Noguera 6-0 Pavel Jirkal
Andreas Toft Jorgensen 6-2 Tobias Scheifl
Kevin Doets 6-1 Carlo van Peer
Tomas Hajek 6-5 Jerry Hendriks
José Marquês 6-3 Steven Noster
Remo Mandiau 6-3 Christian Schmidt
Kenny Neyens 6-4 Stefan Bellmont
Davy Proosten 6-3 Vladimir Andersen
Stefan Schroder 6-2 Christian Reiter
Maikel Mossou 6-4 Pero Ljubic
Danny van Trijp 6-0 Michael Ringoet
Ricardo Pietreczko 6-2 Arjan Konterman
Ronny Huybrechts 6-4 Alexander Merkx
Gian van Veen 6-5 Daniel Vogt
Wouter Vaes 6-4 Andreas Winterling
Mario Schulze 6-5 Franz Roetzsch
Damian Mol 6-2 Roxy James Rodriguez
Harald Leitinger 6-5 Ryan De Vreede
Dennie Olde Kalter 6-3 Jens Ziegler
Sebastian Bialecki 6-1 Lukas Wenig
Michael Rasztovits 6-4 Dragutin Horvat
Tom Heldt 6-1 Barry Zander
Robin Beger 6-5 Roy van de Griendt
Patrick Bulen 6-0 Alex Flohr
Patrik Kovacs 6-2 Andreas Harrysson
Patrick Maat 6-1 Erik Tautfest
Vincent Van der Meer 6-5 Cristo Reyes
Willem Mandigers 6-4 Kai Gotthardt
Jan de Weerdt 6-3 Gijsbert Van Malsen
Patrick Peters 6-2 Swen Seifert
Patrick van den Boogaard 6-3 Robbie Knops
Jimmy Hendriks 6-3 Jelle Klaasen
Luc Peters 6-3 Kristiaan de Boer
Benito van de Pas 6-5 Max de Jong
Nauris Gleglu 6-0 Michael Ostrode
Torsten Radel 6-3 Sebastian Steyer
Thomas Klausmayer 6-2 Florian Mueller
Andy Bless 6-4 Francois Schweyen
Davyd Venken 6-0 Daniel Klose
Tony Martinez 6-4 Fabian Maier
Radek Szaganski 6-3 Kevin Blomme
Danny Jansen 6-2 Jamai van den Herik
Karel Sedlacek 6-5 Roemer Mooijman
Jeroen Mioch 6-2 Christian Kist
Rowby-John Rodriguez 6-2 Jamie Lawrence
Chris Landman 6-1 Tomas Houdek
Jacques Labre 6-1 Perry Noordermeer
Jules van Dongen 6-1 Andrew Beeton
Fabian Stuetz 6-3 Michael Hurtz
Jeremy van der Winkel 6-1 Fabian Schmutzler
Jani Keskinarkaus 6-0 Veysal Ozdemir
Jurjen van der Velde 6-4 Bent Lambertsen

Last 64
Thibault Tricole 6-1 Martijn Dragt
Wesley Plaisier 6-2 Toni Alcinas
Stefaan Henderyck 6-4 Krzysztof Kciuk
Jesus Noguera 6-3 Andreas Toft Jorgensen
Kevin Doets 6-3 Johan Engstrom
José Marquês 6-3 Tomas Hajek
Kenny Neyens 6-2 Remo Mandiau
Davy Proosten 6-3 Stefan Schroder
Mario Vandenbogaerde 6-1 Maikel Mossou
Ricardo Pietreczko 6-5 Danny van Trijp
Gian van Veen 6-3 Ronny Huybrechts
Wouter Vaes 6-2 Mario Schulze
Derk Telnekes 6-5 Damian Mol
Dennie Olde Kalter 6-2 Harald Leitinger
Michael Rasztovits 6-4 Sebastian Bialecki
Robin Beger 6-3 Tom Heldt
Patrick Bulen 6-0 Owen Roelofs
Patrick Maat 6-2 Patrik Kovacs
Vincent Van der Meer 6-3 Willem Mandigers
Patrick Peters 6-5 Jan de Weerdt
Patrick van den Boogaard 6-5 Steffen Siepmann
Luc Peters 6-5 Jimmy Hendriks
Benito van de Pas 6-4 Nauris Gleglu
Thomas Klausmayer 6-5 Torsten Radel
Niels Heinsoe 6-3 Andy Bless
Davyd Venken 6-2 Tony Martinez
Danny Jansen 6-3 Radek Szaganski
Jeroen Mioch 6-2 Karel Sedlacek
Rowby-John Rodriguez 6-2 Chris Landman
Jules van Dongen 6-1 Jacques Labre
Fabian Stuetz 6-2 Jeremy van der Winkel
Jani Keskinarkaus 6-5 Jurjen van der Velde

Last 32
Thibault Tricole 6-2 Wesley Plaisier
Jesus Noguera 6-2 Stefaan Henderyck
Kevin Doets 6-5 José Marquês
Davy Proosten 6-4 Kenny Neyens
Mario Vandenbogaerde 6-3 Ricardo Pietreczko
Gian van Veen 6-2 Wouter Vaes
Derk Telnekes 6-2 Dennie Olde Kalter
Michael Rasztovits 6-1 Robin Beger
Patrick Maat 6-3 Patrick Bulen
Patrick Peters 6-2 Vincent Van der Meer
Luc Peters 6-5 Patrick van den Boogaard
Benito van de Pas 6-2 Thomas Klausmayer
Niels Heinsoe 6-4 Davyd Venken
Danny Jansen 6-2 Jeroen Mioch
Rowby-John Rodriguez 6-5 Jules van Dongen
Fabian Stuetz 6-4 Jani Keskinarkaus

Last 16
Jesus Noguera 6-5 Thibault Tricole
Kevin Doets 6-2 Davy Proosten
Mario Vandenbogaerde 6-3 Gian van Veen
Derk Telnekes 6-5 Michael Rasztovits
Patrick Peters 6-5 Patrick Maat
Luc Peters 6-5 Benito van de Pas
Danny Jansen 6-1 Niels Heinsoe
Rowby-John Rodriguez 6-1 Fabian Stuetz

Last Eight
Kevin Doets 6-4 Jesus Noguera
Mario Vandenbogaerde 6-3 Derk Telnekes
Luc Peters 6-3 Patrick Peters
Danny Jansen 6-5 Rowby-John Rodriguez

Semi-Finals
Mario Vandenbogaerde 6-3 Kevin Doets
Luc Peters 6-4 Danny Jansen

Final
Luc Peters 6-4 Mario Vandenbogaerde

Latest Darts Offers

  • Watch The Masters streamed here
  • Bet £10 and Get £50 in Free Bets when you join