Left arrow

European Darts Grand Prix live stream: How to watch live online

Right arrow

Durrant continues winning run as Gurney, Chisnall and Ratajski crash out of the European Grand Prix

European Darts Grand Prix 2020 Draw, Live Scores and Schedule of Play

Jamie Shaw in European Tour 18 Oct 2020
A limited capacity crowd will be present in Riesa (Photo by PDC Europe)

PDC European Tour continues with the European Darts Grand Prix in Sindelfingen, and you can follow the latest results and fixtures here.

The third Euro Tour event of the season features 48 players competing over three days at the Glaspalast for £140,000 in prize money.

The top 16 players from the ProTour Order of Merit are seeded and enter at the Second Round stage, while 32 qualifiers battle it out for the right to join them.

There are 22 Tour Card Holder qualifiers, two Associate Member qualifiers, four Host Nation qualifiers, one East European qualifier and a Nordic & Baltic qualifier.

The two highest ranked German players – Max Hopp and Gabriel Clemens – also qualify.

Number three seed Ian White is the defending champion, having defeating Peter Wright 8–7 in last year’s final.

World number one Michael van Gerwen is eyeing a 33rd European Tour title, while World Grand Prix champion Gerwyn Price is targeting a fifth title in his last six tournament appearances.

Premier League semi-finalists Glen Durrant and Nathan Aspinall are among the other seeded stars, as well as the likes of Rob Cross, Michael Smith and Krzysztof Ratajski.

Qualifiers include German Championship winner Devon Petersen, Damon Heta, Scott Waites and Chris Dobey.

The tournament runs from October 16-18, with all matches up to and including the Quarter-Finals to be contested over the best of 11 legs, Semi-Finals best of 13 and the final best of 15.

WATCH THE EUROPEAN DARTS GRAND PRIX STREAMED LIVE HERE (18+)

European Darts Grand Prix 2020 Tournament Schedule

Friday October 16

First Round

Afternoon Session (12pm-4pm)
Maik Kuivenhoven 6-4 Jonathan Worsley
Mervyn King 6-5 Mindaugas Barauskas
Ricardo Pietreczko 6-1 Luke Woodhouse
David Evans 6-3 Kai Gotthardt
Scott Waites 6-5 Jason Lowe
Nico Kurz 6-5 Stefan Bellmont
Darius Labanauskas 6-4 Michael Unterbuchner
Devon Petersen 6-1 Harry Ward

Evening Session (6pm-10pm)
Kim Huybrechts 6-2 John Henderson
Max Hopp 6-4 Pero Ljubic
Derk Telnekes 6-3 Robert Marijanovic
Steve Lennon 6-3 Madars Razma
Martijn Kleermaker 6-3 Markus Buffler
Adam Hunt 6-1 Damon Heta
Gabriel Clemens 6-3 Steffen Siepmann
William O’Connor 6-3 Chris Dobey

Saturday October 17

Second Round

Afternoon Session (12pm-4pm)
Maik Kuivenhoven 6-5 Daryl Gurney
Ian White 6-2 Scott Waites
Michael Smith 6-0 Derk Telnekes
Glen Durrant 6-3 Nico Kurz
Jose De Sousa 6-0 Ricardo Pietreczko
Darius Labanauskas 6-3 Dave Chisnall
Joe Cullen 6-3 Kim Huybrechts
Jamie Hughes 6-5 Steve Lennon

Evening Session (6pm-10pm)
Krzysztof Ratajski 2-6 Martijn Kleermaker
Rob Cross 6-5 Adam Hunt
James Wade 6-4 Gabriel Clemens
Gerwyn Price 6-2 Devon Petersen
Mensur Suljovic 6-3 David Evans
Michael van Gerwen 6-1 Mervyn King
Nathan Aspinall 6-1 William O’Connor
Vincent van der Voort 6-4 Max Hopp

Sunday October 18

Afternoon Session (12pm-4pm)

Third Round
Maik Kuivenhoven 6-3 Glen Durrant
Ian White 6-2 Michael Smith
Darius Labanauskas 6-2 Joe Cullen
Gerwyn Price 3-6 Jose De Sousa
Mensur Suljovic 6-5 Jamie Hughes
Martijn Kleermaker 1-6 Rob Cross
James Wade 2-6 Nathan Aspinall
Michael van Gerwen 6-5 Vincent van der Voort

Evening Session (6pm-10pm)

Quarter-Finals
Ian White 6-4 Maik Kuivenhoven
Jose De Sousa 6-4 Darius Labanauskas
Rob Cross 0-6 Mensur Suljovic
Michael van Gerwen 6-5 Nathan Aspinall

Semi-Finals
Ian White 6-7 Jose de Sousa
Mensur Suljovic 1-7 Michael van Gerwen

Final
Jose de Sousa 8-4 Michael van Gerwen

Prize Fund
Winner: £25,000
Runner-up: £10,000
Semi-Final losers: £6,500
Quarter-Final losers: £5,000
Last 16 losers: £3,000
Second Round losers: £2,000
First Round losers: £1,000