Leung denies Ashton PDC Tour Card as Brooks and De Decker also progress at Qualifying School

Kai Fan Leung held his nerve in a decider to deny Lisa Ashton a place on the PDC circuit and clinch his Tour Card on Day Two at Qualifying School, as young guns Bradley Brooks and Mike De Decker also progressed.

Hong Kong’s Leung denied the four-time Women’s World Champion in their play-off tie at UK Qualifying School in Wigan, landing a timely 180 en route to a 14-darter in the deciding leg to claim his Tour Card as Ashton waited on 72 for a place in the history books.

Left-hander Leung also fired in crucial checkouts 140 and 104 during the contest, with Ashton finishing 130 on the bull to level in leg six.

Leung will follow former Tour Card Holder Royden Lam in representing Hong Kong on the PDC ProTour following the success, with the former World Cup of Darts representative in superb form throughout Day Two.

The 36-year-old lost only four legs in as many matches to begin his challenge, overcame Cameron Menzies and then averaged over 102 in a 5-1 defeat of Adam Hunt.

He was a narrow winner over Dave Prins in the Last Eight in a tie which went all the way, before holding his nerve with a 14-darter in the deciding leg against Ashton.

Leung admitted: “It’s fabulous, I didn’t think I could go this this far. It’s my second time at Q School and I’m glad I made it through.

“I want to stay here, play here and see how far I can go. The Asian Tour has been going for two years and we’re all fighting to get into the World Cup and World Championship and we want to live our dream.

“It’s helped me a lot and helps all the players to get better. Now, all of a sudden, because of the Asian Tour people are gaining experience and getting better and showing we can do it. It’s amazing.

“It was very tough against Lisa and strange to play her, and luckily I survived in the last leg. I could see she was winning her games and I didn’t know that I was going to play her, because I would have loved to have Lisa winning a Tour Card as well!”

Ashton followed up Thursday’s run to the Last 32 with another superb display, and although she missed out on securing an automatic Tour Card, she is now on nine ranking points and in a strong position to claim a Tour Card from the Q School Order of Merit.

Brooks, 19, regained his Tour Card at the first time of asking after dropping off the tour at the end of last season as he defeated Brisbane Masters champion Damon Heta 5-3.

Bradley Brooks secures an immediate return to the tour (Photo by PDC)

The Blackburn ace’s eight wins on the day also included a narrow 5-4 defeat of Ireland’s Michael Flynn in the Last Eight, while he averaged almost 98 in a 5-2 defeat over Niall Cullerton in the Last 16.

“I’m over the moon,” said Brooks. “After losing my Tour Card I was dreading coming back to Q School so it’s brilliant to get back on the tour.

“I didn’t realise how much I wanted it – when I lost it, it was the worst thing that’s ever happened to me and I was gutted. But I’ve had two years learning and I won’t be taking it for granted.

“I know what I can do. I’ll get back on the practice board now and get ready for the ProTour.”

Belgium’s De Decker secured his return to the PDC circuit after winning back his Tour Card at European Qualifying School in Hildeshiem.

The 24-year-old had previously been on the PDC ProTour in 2016 and 2017, and is a four-time winner on the PDC Unicorn Development Tour circuit.

He will now return to competing amongst the sport’s elite in 2020 and 2021 after following Austria’s Harald Leitinger in securing an automatic Tour Card at the European Q School.

De Decker won nine matches on the day at Halle 39 in Hildesheim, dropping just six legs in the first five victories before seeing off Day One runner-up Martijn Kleermaker 5-3 in the last 16.

He also defeated Kevin Doets and Justin van Tergouw by the same scoreline and saw off Sweden’s Nilsson in eight legs in the final.

“It’s been a nerve-wracking day and I’m really happy that I got the Tour Card in the end,” said De Decker. “I can relax now and focus on the tour.

“Losing the Tour Card was a bad thing and a good thing, because it opened my eyes. I thought I was there, and that’s the wrong attitude. I’ll practice and work more than I did before and we’ll see what the next two years brings.”

Nilsson’s run to the final improves his chances of claiming a Tour Card from the European Q School Order of Merit, should he not secure automatic success over the final two days.

Day One finalist Kleermaker also strengthened his position with a run to the last 16, while Poland’s Kciuk and Dutch youngster Van Tergouw also impressed in reaching the semi-finals.

CLICK HERE FOR THE LATEST UK Q SCHOOL ORDER OF MERIT TABLE

CLICK HERE FOR THE LATEST EUROPEAN Q SCHOOL ORDER OF MERIT TABLE

UK Qualifying School 2020 Day Two Results (Last 128 onwards)

Last 128
John Brown 5-2 Dean Owen
Ray Marshall 5-3 Coni Singh Nagi
Wes Newton 5-4 David Ladley
Lisa Ashton 5-2 Chris White
Ross Twell 5-4 A.J. Urmston-Toft
Lee Evans 5-4 Colin Osborne
Stephen Burton 5-2 Callum Francis
Darryl Fitton 5-2 Shaun Fox
Peter Jacques 5-0 Brandon Jones
Mark Wilson 5-4 Stuart Dutton
Daniel Day 5-2 Richard Baillie
Rhys Hayden 5-0 Terry Roach
Evander Stevenson 5-2 Dan Read
Darren Penhall 5-3 Michael Harrison
Dom Taylor 5-3 John Part
Leonard Gates 5-2 Richard Hosey
Scott Waites 5-4 Ian Jopling
Alan Tabern 5-3 Andy Derrick
Prakash Jiwa 5-2 Nathan Burdett
Paul Nicholson 5-1 Tony O’Shea
Mark Barilli 5-3 Craig Baxter
Jake Jones 5-3 Kevin McDine
Jamie Kelling 5-1 Daniel Faulkner
Dave Prins 5-0 James Lawson
Jason Askew 5-1 Martin Edwards
Adam Hunt 5-2 Nick Fullwell
Sean Ewing 5-2 John Crossley
Chris Lacey 5-3 Anthony Brown
Kai Fan Leung 5-1 Rhys Griffin
James Hurrell 5-2 Alexander Morrison
Cameron Menzies 5-3 Brian Woods
Curtis Hammond 5-3 Kieran Evans
James Richardson 5-3 Nathan Rafferty
Ritchie Edhouse 5-2 Daniel Ayres
David Neads 5-4 Scott Hope
Andy Hamilton 5-0 Wayne Jones
Jamie Clark 5-3 Joshua Lowthorpe
Ryan Murray 5-3 Tony Richardson
Andrew Gilding 5-3 Graham Usher
Ben Quenby 5-4 Harry Robinson
Ben Cheeseman 5-0 Nicky Denoon
Gary Mawson 5-1 Kyle McKinstry
Mark Turner 5-4 Derek Coulson
Ewan Hyslop 5-3 Ryan Furness
James Hubbard 5-3 Allen Baldock
John O’Shea 5-3 Mike Gillet
Damon Heta 5-1 Scott Marsh
Steve Hine 5-0 William Thexton
Lewis Pride 5-2 Robert Stansbury
Robert Modra 5-1 Darren Johnson
Niall Culleton 5-0 George Cressey
Mark Lawrence 5-3 Chas Barstow
Nick Kenny 5-3 Justin Hood
Steven Morrison 5-4 Kevin Painter
Bradley Brooks 5-4 Damien O’Driscoll
Darryl Pilgrim 5-1 Thomas Lovely
Michael Flynn 5-0 Daniel Lauby
Scott Williams 5-1 Christopher Paul Jones
Mark Layton 5-4 Tony Newell
Robbie Green 5-3 Andrew Foster
Lee Whitworth 5-3 Stu Wilson
Chris Quantock 5-4 William Borland
Steve Brown 5-3 Aled Goode
Peter Mitchell 5-2 Phillip Goodwin
Losers: 1pt

Last 64
John Brown 5-2 Ray Marshall
Lisa Ashton 5-3 Wes Newton
Lee Evans 5-2 Ross Twell
Stephen Burton 5-0 Darryl Fitton
Peter Jacques 5-2 Mark Wilson
Rhys Hayden 5-3 Daniel Day
Darren Penhall 5-4 Evander Stevenson
Dom Taylor 5-2 Leonard Gates
Alan Tabern 5-1 Scott Waites
Prakash Jiwa 5-4 Paul Nicholson
Jake Jones 5-1 Mark Barilli
Dave Prins 5-3 Jamie Kelling
Adam Hunt 5-3 Jason Askew
Sean Ewing 5-4 Chris Lacey
Kai Fan Leung 5-0 James Hurrell
Cameron Menzies 5-3 Curtis Hammond
James Richardson 5-3 Ritchie Edhouse
Andy Hamilton 5-0 David Neads
Ryan Murray 5-2 Jamie Clark
Andrew Gilding 5-4 Ben Quenby
Gary Mawson 5-1 Ben Cheeseman
Ewan Hyslop 5-4 Mark Turner
James Hubbard 5-2 John O’Shea
Damon Heta 5-2 Steve Hine
Robert Modra 5-1 Lewis Pride
Niall Culleton 5-1 Mark Lawrence
Steven Morrison 5-2 Nick Kenny
Bradley Brooks 5-2 Darryl Pilgrim
Michael Flynn 5-1 Scott Williams
Robbie Green 5-2 Mark Layton
Chris Quantock 5-0 Lee Whitworth
Steve Brown 5-4 Peter Mitchell
Losers: 2pts

Last 32
Lisa Ashton 5-1 John Brown
Stephen Burton 5-0 Lee Evans
Peter Jacques 5-3 Rhys Hayden
Dom Taylor 5-4 Darren Penhall
Prakash Jiwa 5-3 Alan Tabern
Dave Prins 5-3 Jake Jones
Adam Hunt 5-1 Sean Ewing
Kai Fan Leung 5-3 Cameron Menzies
James Richardson 5-4 Andy Hamilton
Ryan Murray 5-2 Andrew Gilding
Gary Mawson 5-4 Ewan Hyslop
Damon Heta 5-3 James Hubbard
Niall Culleton 5-0 Robert Modra
Bradley Brooks 5-2 Steven Morrison
Michael Flynn 5-1 Robbie Green
Steve Brown 5-3 Chris Quantock
Losers: 3pts

Last 16
Lisa Ashton 5-4 Stephen Burton
Peter Jacques 5-4 Dom Taylor
Dave Prins 5-3 Prakash Jiwa
Kai Fan Leung 5-1 Adam Hunt
Ryan Murray 5-4 James Richardson
Damon Heta 5-4 Gary Mawson
Bradley Brooks 5-2 Niall Culleton
Michael Flynn 5-2 Steve Brown
Losers: 4pts

Last Eight
Lisa Ashton 5-4 Peter Jacques
Kai Fan Leung 5-4 Dave Prins
Damon Heta 5-1 Ryan Murray
Bradley Brooks 5-4 Michael Flynn
Losers: 5pts

Last Four
Kai Fan Leung 5-4 Lisa Ashton
Bradley Brooks 5-3 Damon Heta
Losers: 6pts

European Qualifying School 2020 Day Two Results (Last 128 onwards)

Last 128
Boris Krcmar 5-0 Marina Letica
Kevin Doets 5-1 Michal Zarybnicky
Raphael Leufgen 5-1 Lukas Grygar
Richard Veenstra 5-3 Marvin van Velzen
Thibault Tricole 5-2 Robin Beger
Jose Justicia 5-4 Danny Van Klompenburg
Zdravko Antunovic 5-3 Konstantinos Samaras
Willem Mandigers 5-2 Lukasz Sawicki
Fabian Herz 5-1 Gian van Veen
Sebastian Bialecki 5-3 Pavel Jirkal
Martijn Kleermaker 5-1 Alexander Masek
Franz Roetzsch 5-3 Roemer Mooijman
Szabolcs Nemeth 5-4 Fabian Roosenbrand
Wouter Vaes 5-2 Levy Frauenfelder
Leo Hendriks 5-1 Pavel Drtil
Mike De Decker 5-1 Pal Szekely
Wesley Harms 5-3 Christian Jentschke
Danny van Trijp 5-2 Martin Dufek
Kevin Munch 5-4 Nico Kurz
Pavel Kodera 5-3 Radek Szaganski
Janos Vegso 5-2 Lorenzo Van Hove
Jeffrey Sparidaans 5-3 James Bailey
Daniel Larsson 5-2 Tytus Kanik
Kai Gotthardt 5-1 Matthias Orn Fridriksson
Kevin Vennik 5-2 Stefan Taferner
Richard van Zijtveld 5-3 Jerry Hendriks
Paolo Trutalli 5-3 Filip Sebesta
Ronny Huybrechts 5-3 Yoeri Duijster
Andrew Beeton 5-1 Daniel Klose
Ivan Springborg Poulsen 5-2 Marco Apollonio
Justin van Tergouw 5-2 Tom Veje Kristensen
Patrick Peters 5-2 Marcel Gugger
Jose Marques 5-2 Thomas Junghans
Marek Polyak 5-1 Spyridon Ballas
Rene Berndt 5-1 Dominik Thiel
Stefan Bellmont 5-2 Dolf Reker
Jeffrey Van Egdom 5-4 Robert Marijanovic
Patrick Plotz5-2 Niels Heinsoe
Berry van Peer 5-4 Toon Greebe
Ryan De Vreede 5-1 Johan Engstrom
Karel Sedlacek 5-4 Willi Zimmermann
Arsen Ballaj 5-2 Ronald Balfoort
Wessel Nijman 5-4 Erik Tautfest
Mario Robbe 5-2 Dennie Olde Kalter
Paulo Ferreira 5-4 Gabriel Florin Olar
Derk Telnekes 5-0 Gabriel Rollo
Michael Hurtz 5-2 Frantisek Mika
Dennis Nilsson 5-4 Mario Vandenbogaerde
Krzysztof Kciuk 5-4 Zoran Lerchbacher
Michele Turetta 5-4 Niels-Joergen Hansen
Nico Blum 5-1 Wesley Bour
Cody Harris 5-1 Johan Singerling
Rusty-Jake Rodriguez 5-3 Wesley van Trijp
Romeo Grbavac 5-1 Patrick Heitmueller
Patrick Tringler 5-3 Markus Kessler
Michael Unterbuchner 5-4 Owen Roelofs
Michael Rasztovits 5-0 Dmitrii Gorbunov
Ondrej Kysilka 5-1 Erik Hol
Gabriel Pascaru 5-2 Patrik Kovacs
Philipp Spindler 5-3 Arjan Konterman
Wesley Plaisier 5-0 Manuel Sanwald
Jeffrey De Graaf 5-4 Michal Ondo
Kevin Blomme 5-2 Christian Kallinger
Dirk van Duijvenbode 5-2 Peter Hubinger
Losers: 1pt

Last 64
Kevin Doets 5-2 Boris Krcmar
Richard Veenstra 5-1 Raphael Leufgen
Thibault Tricole 5-4 Jose Justicia
Zdravko Antunovic 5-4 Willem Mandigers
Sebastian Bialecki 5-3 Fabian Herz
Martijn Kleermaker 5-2 Franz Roetzsch
Wouter Vaes 5-4 Szabolcs Nemeth
Mike De Decker 5-1 Leo Hendriks
Danny van Trijp 5-3 Wesley Harms
Kevin Munch 5-0 Pavel Kodera
Jeffrey Sparidaans 5-1 Janos Vegso
Daniel Larsson 5-4 Kai Gotthardt
Richard van Zijtveld 5-4 Kevin Vennik
Ronny Huybrechts 5-2 Paolo Trutalli
Andrew Beeton 5-2 Ivan Springborg Poulsen
Justin van Tergouw 5-3 Patrick Peters
Jose Marques 5-1 Marek Polyak
Rene Berndt 5-2 Stefan Bellmont
Jeffrey Van Egdom 5-4 Patrick Plotz
Berry van Peer 5-2 Ryan De Vreede
Karel Sedlacek 5-1 Arsen Ballaj
Wessel Nijman 5-3 Mario Robbe
Derk Telnekes 5-4 Paulo Ferreira
Dennis Nilsson 5-2 Michael Hurtz
Krzysztof Kciuk 5-1 Michele Turetta
Cody Harris 5-4 Nico Blum
Rusty-Jake Rodriguez 5-4 Romeo Grbavac
Michael Unterbuchner 5-3 Patrick Tringler
Ondrej Kysilka 5-3 Michael Rasztovits
Gabriel Pascaru 5-3 Philipp Spindler
Jeffrey De Graaf 5-3 Wesley Plaisier
Dirk van Duijvenbode 5-0 Kevin Blomme
Losers: 2pts

Last 32
Kevin Doets 5-3 Richard Veenstra
Thibault Tricole 5-2 Zdravko Antunovic
Martijn Kleermaker 5-1 Sebastian Bialecki
Mike De Decker 5-0 Wouter Vaes
Danny van Trijp 5-2 Kevin Munch
Daniel Larsson 5-4 Jeffrey Sparidaans
Ronny Huybrechts 5-1 Richard van Zijtveld
Justin van Tergouw 5-4 Andrew Beeton
Rene Berndt 5-4 Jose Marques
Jeffrey Van Egdom 5-2 Berry van Peer
Karel Sedlacek 5-4 Wessel Nijman
Dennis Nilsson 5-4 Derk Telnekes
Krzysztof Kciuk 5-1 Cody Harris
Michael Unterbuchner 5-3 Rusty-Jake Rodriguez
Ondrej Kysilka 5-4 Gabriel Pascaru
Dirk van Duijvenbode 5-4 Jeffrey De Graaf
Losers: 3pts

Last 16
Kevin Doets 5-4 Thibault Tricole
Mike De Decker 5-3 Martijn Kleermaker
Daniel Larsson 5-3 Danny van Trijp
Justin van Tergouw 5-4 Ronny Huybrechts
Jeffrey Van Egdom 5-1 Rene Berndt
Dennis Nilsson 5-1 Karel Sedlacek
Krzysztof Kciuk 5-1 Michael Unterbuchner
Ondrej Kysilka 5-2 Dirk van Duijvenbode
Losers: 4pts

Quarter-Finals
Mike De Decker 5-3 Kevin Doets
Justin van Tergouw 5-2 Daniel Larsson
Dennis Nilsson 5-2 Jeffrey Van Egdom
Krzysztof Kciuk 5-4 Ondrej Kysilka
Losers: 5pts

Semi-Finals
Mike De Decker 5-3 Justin van Tergouw
Dennis Nilsson 5-2 Krzysztof Kciuk
Losers: 6pts

Final
Mike De Decker 5-3 Dennis Nilsson
Losers: 7pts