Kyle McKinstry and Wessel Nijman suspended amid match-fixing allegations

Kyle McKinstry and Wessel Nijman have been suspended from DRA sanctioned events after suspicious betting activity on matches during the Modus Live League.

The pair both have a ‘case to answer’ in relation to DRA betting rule breaches and have been suspended from attending or competing in DRA sanctioned events until the conclusion of any hearings.

The Modus Live League was a series of live-streamed events sanctioned by the Darts Regulation Authority, which spanned from April to August, in which players competed remotely.

Two matches involving Northern Ireland’s McKinstry were flagged by the International Betting Integrity Association (IBIA).

The first of which came against David Evans on April 30, which Evans won 5-0, while the second occurred on May 2 against Wessel Nijman.

Following a DRA investigation, Chairman Nigel Mawer decided that McKinstry has a case to answer for two cases of match fixing and failing to cooperate with the DRA enquiry by not producing his phone itemised billing.

There is no suggestion that McKinstry’s opponents in the matches in question were involved in any way in these alleged rule breaches.

McKinstry, 33, reached the Quarter-Finals of the 2019 BDO World Championship and has featured on the PDC Challenge Tour.

He finished seventh on the 2019 Challenge Tour Order of Merit, qualifying for the 2020 UK Open, in which he reached the Last 16.

A statement published by his management MDA Promotions read: “MDA Promotions are deeply disappointed with regard to Kyle McKinstry and match fixing allegations.

“This management prides itself on sporting integrity at all times and has done for its entire involvement in any sporting activity, darts or otherwise.

“Therefore such allegations for one of our players is to be taken very seriously and we will, of course, accept any decision by the Darts Regulation Authority.

“MDA Promotions will not be making any further comment on the matter until after the full investigation is completed by the Darts Regulation Authority.”

Nijman, meanwhile, was flagged by the IBIA prior to his match against David Evans on May 14, which Evans went on to win 4-0.

The 20-year-old is a two-time PDC Development Tour winner and is also a finalist on the Challenge Tour.

The Dutchman has admitted to match-fixing and issued the following statement via the PDPA:

“I would like to place on public record my sincere regret and apology for the mistake I made in relation to betting and match-fixing.

“I was put under some pressure to lose a match and I agreed to do this. I have admitted the offence and take full responsibility for it and will accept my punishment.

“I should have spoken to my management, the PDPA, DRA or police when I was put in this position and would advise any other player who finds themselves in a similar position to do that.

“Instead, I went along with it and made a stupid mistake that I am rightly being punished for.

“It was a one-off error of judgement which I want to put behind me and do everything I can to put right. I have made private apologies to the people who I have let down, including my family who have backed me through my whole career, my management and sponsors, and I want to publicly apologise to them and everybody involved in darts, including fans.

“My actions are a personal mistake made by me and not a reflection on the sport of darts.

“I want to move on, rebuild my career and reputation and am committed to helping to educate others through my own unfortunate experience so that this kind of offence can be prevented.

“I will be making no further comment on this matter at this time.”

The PDPA has provided Nijman with support, guidance, education and assistance and will continue to do so throughout the case and beyond.

Modus Icons of Darts Live League Phase Four: Live Scores, Schedule of Play and Tables

Stars of the sport face off in Phase Four of the Modus Icons of Darts Live League, and you can follow the latest results, fixtures and tables here.

The Modus Icons of Darts Live League features a selection of household names and emerging stars battling it out in a round-robin format.

The live-streamed event sees all players competing from home and broadcasting live through a high quality webcam setup.

A series of round-robin leagues will take place daily from Monday to Saturday, with the leader in the group table crowned the winner at the end of each day.

Former Lakeside Champions Scott Mitchell, Martin Adams and Mark Webster are among an all-star line-up which also includes Russian ace Boris Koltsov and 18-year-old sensation Keane Barry.

Former World Championship semi-finalist Andy Jenkins, BDO stars David Evans, Michael Warburton and Dave Parletti also feature, as do Ritchie Edhouse and Spain’s Jose Justicia.

All players will contest five matches per day, with two points on offer for a win and those level on points separated by legs difference, followed by head-to-head records if needed.

The action commences from 10.30am BST each day, with all matches to be contested over the best of nine legs.

CLICK HERE TO WATCH THE MODUS ICONS OF DARTS LIVE LEAGUE (18+)

Modus Icons of Darts Live League Phase Three Schedule

Monday June 29

Week One – Day One

10.30am-5pm
Jose Justicia 4-5 Dave Parletti
Martin Adams 5-1 Jose Justicia
Dave Parletti 0-5 Martin Adams
Boris Koltsov 5-3 Jose Justicia
Jarred Cole 5-3 Dave Parletti
Keane Barry 5-4 Martin Adams
Jose Justicia 3-5 Jarred Cole
Dave Parletti 5-3 Keane Barry
Martin Adams 5-2 Boris Koltsov
Keane Barry 5-1 Jose Justicia
Boris Koltsov 5-2 Dave Parletti
Jarred Cole 5-2 Martin Adams
Boris Koltsov 2-5 Keane Barry
Jarred Cole 3-5 Boris Koltsov
Keane Barry 5-4 Jarred Cole

Tuesday June 30

Week One – Day Two

10.30am-5pm
Mike Warburton 1-5 Andy Jenkins
Scott Mitchell 3-5 Mike Warburton
Andy Jenkins 5-0 Scott Mitchell
David Evans 5-3 Mike Warburton
Mark Webster 3-5 Andy Jenkins
Ritchie Edhouse 5-2 Scott Mitchell
Mike Warburton 4-5 Mark Webster
Andy Jenkins 4-5 Ritchie Edhouse
Scott Mitchell 2-5 David Evans
Ritchie Edhouse 4-5 Mike Warburton
David Evans 5-1 Andy Jenkins
Mark Webster 3-5 Scott Mitchell
David Evans 5-4 Ritchie Edhouse
Mark Webster 1-5 David Evans
Ritchie Edhouse 1-5 Mark Webster

Wednesday July 1

Week One – Day Three

10.30am-5pm
Keane Barry 5-3 Jarred Cole
Boris Koltsov 5-3 Keane Barry
Jarred Cole 5-3 Boris Koltsov
Martin Adams 5-4 Keane Barry
Dave Parletti 5-4 Jarred Cole
Jose Justicia 4-5 Boris Koltsov
Keane Barry 5-1 Dave Parletti
Jarred Cole 5-3 Jose Justicia
Boris Koltsov 5-4 Martin Adams
Jose Justicia 3-5 Keane Barry
Martin Adams 5-1 Jarred Cole
Dave Parletti 5-3 Boris Koltsov
Martin Adams 5-2 Jose Justicia
Dave Parletti 2-5 Martin Adams
Jose Justicia 5-1 Dave Parletti

Thursday July 2

Week One – Day Four

10.30am-5pm
Ritchie Edhouse 5-4 Mark Webster
David Evans 5-2 Ritchie Edhouse
Mark Webster 4-5 David Evans
Scott Mitchell 0-5 Ritchie Edhouse
Andy Jenkins 5-2 Mark Webster
Mike Warburton 3-5 David Evans
Ritchie Edhouse 2-5 Andy Jenkins
Mark Webster 3-5 Mike Warburton
David Evans 4-5 Scott Mitchell
Mike Warburton 4-5 Ritchie Edhouse
Scott Mitchell 5-2 Mark Webster
Andy Jenkins 5-1 David Evans
Scott Mitchell 2-5 Mike Warburton
Andy Jenkins 5-4 Scott Mitchell
Mike Warburton 5-2 Andy Jenkins

Friday July 3

Week One – Day Five

10.30am-5pm
Jose Justicia 5-4 Dave Parletti
Martin Adams 5-1 Jose Justicia
Dave Parletti 2-5 Martin Adams
Boris Koltsov 5-3 Jose Justicia
Jarred Cole 5-0 Dave Parletti
Keane Barry 3-5 Martin Adams
Jose Justicia 2-5 Jarred Cole
Dave Parletti 0-5 Keane Barry
Martin Adams 5-2 Boris Koltsov
Keane Barry 5-2 Jose Justicia
Boris Koltsov 5-2 Dave Parletti
Jarred Cole 3-5 Martin Adams
Boris Koltsov 5-4 Keane Barry
Jarred Cole 1-5 Boris Koltsov
Keane Barry 5-4 Jarred Cole

Saturday July 4

Week One – Day Six

10.30am-5pm
Mike Warburton 1-5 Andy Jenkins
Scott Mitchell 5-4 Mike Warburton
Andy Jenkins 3-5 Scott Mitchell
David Evans 3-5 Mike Warburton
Mark Webster 5-3 Andy Jenkins
Ritchie Edhouse 5-2 Scott Mitchell
Mike Warburton 4-5 Mark Webster
Andy Jenkins 2-5 Ritchie Edhouse
Scott Mitchell 1-5 David Evans
Ritchie Edhouse 2-5 Mike Warburton
David Evans 4-5 Andy Jenkins
Mark Webster 5-1 Scott Mitchell
David Evans 5-3 Ritchie Edhouse
Mark Webster 1-5 David Evans
Ritchie Edhouse 5-1 Mark Webster

Monday July 6

Week Two – Day One

10.30am-5pm
Keelan Kay 5-2 Adam Huckvale
Scott Marsh 5-3 Keelan Kay
Adam Huckvale 1-5 Scott Marsh
Diogo Portela 2-5 Keelan Kay
Jarred Cole 5-1 Adam Huckvale
Dave Parletti 3-5 Scott Marsh
Keelan Kay 2-5 Jarred Cole
Adam Huckvale 5-3 Dave Parletti
Scott Marsh 5-4 Diogo Portela
Dave Parletti 2-5 Keelan Kay
Diogo Portela 5-2 Adam Huckvale
Jarred Cole 0-5 Scott Marsh
Diogo Portela 5-2 Dave Parletti
Jarred Cole 5-0 Diogo Portela
Dave Parletti 0-5 Jarred Cole

Tuesday July 7

Week Two – Day Two

10.30am-5pm
Stephen Burton 5-3 John Brown
Andy Jenkins 5-3 Stephen Burton
John Brown 5-1 Andy Jenkins
Ritchie Edhouse 5-3 Stephen Burton
Mark Webster 5-4 John Brown
David Evans 5-3 Andy Jenkins
Stephen Burton 3-5 Mark Webster
John Brown 2-5 David Evans
Andy Jenkins 5-2 Ritchie Edhouse
David Evans 5-1 Stephen Burton
Ritchie Edhouse 5-0 John Brown
Mark Webster 2-5 Andy Jenkins
Ritchie Edhouse 5-1 David Evans
Mark Webster 3-5 Ritchie Edhouse
David Evans 1-5 Mark Webster

Monday July 13

Week Two – Day Three

10.30am-5pm
Dave Parletti 5-3 Jarred Cole
Diogo Portela 4-5 Dave Parletti
Jarred Cole 5-0 Diogo Portela
Scott Marsh 5-3 Dave Parletti
Adam Huckvale 3-5 Jarred Cole
Keelan Kay 5-4 Diogo Portela
Dave Parletti 5-4 Adam Huckvale
Jarred Cole 5-2 Keelan Kay
Diogo Portela 1-5 Scott Marsh
Keelan Kay 3-5 Dave Parletti
Scott Marsh 4-5 Jarred Cole
Adam Huckvale 5-4 Diogo Portela
Scott Marsh 5-3 Keelan Kay
Adam Huckvale 4-5 Scott Marsh
Keelan Kay 5-1 Adam Huckvale

Tuesday July 14

Week Two – Day Four

10.30am-5pm
David Evans 3-5 Mark Webster
Ritchie Edhouse 4-5 David Evans
Mark Webster 5-2 Ritchie Edhouse
Andy Jenkins 5-2 David Evans
John Brown 2-5 Mark Webster
Stephen Burton 5-3 Ritchie Edhouse
David Evans 5-2 John Brown
Mark Webster 5-3 Stephen Burton
Ritchie Edhouse 5-0 Andy Jenkins
Stephen Burton 5-2 David Evans
Andy Jenkins 2-5 Mark Webster
John Brown 3-5 Ritchie Edhouse
Andy Jenkins 5-1 Stephen Burton
John Brown 5-2 Andy Jenkins
Stephen Burton 5-4 John Brown

Wednesday July 15

Week Two – Day Five

10.30am-5pm
Keelan Kay 5-4 Adam Huckvale
Scott Marsh 0-5 Keelan Kay
Adam Huckvale 0-5 Scott Marsh
Diogo Portela 3-5 Keelan Kay
Jarred Cole 5-2 Adam Huckvale
Dave Parletti 3-5 Scott Marsh
Keelan Kay 5-2 Jarred Cole
Adam Huckvale 1-5 Dave Parletti
Scott Marsh 5-1 Diogo Portela
Dave Parletti 3-5 Keelan Kay
Diogo Portela 5-4 Adam Huckvale
Jarred Cole 5-4 Scott Marsh
Diogo Portela 5-2 Dave Parletti
Jarred Cole 5-0 Diogo Portela
Dave Parletti 2-5 Jarred Cole

Thursday July 16

Week Two – Day Six

10.30am-5pm
Stephen Burton 5-4 John Brown
Andy Jenkins 1-5 Stephen Burton
John Brown 2-5 Andy Jenkins
Ritchie Edhouse 5-2 Stephen Burton
Mark Webster 1-5 John Brown
David Evans 5-4 Andy Jenkins
Stephen Burton 5-3 Mark Webster
John Brown 5-4 David Evans
Andy Jenkins 2-5 Ritchie Edhouse
David Evans 5-1 Stephen Burton
Ritchie Edhouse 5-3 John Brown
Mark Webster 5-4 Andy Jenkins
Ritchie Edhouse 5-3 David Evans
Mark Webster 0-5 Ritchie Edhouse
David Evans 5-0 Mark Webster

Monday July 27

Week Three – Day One

10.30am-5pm
Scott Marsh 5-2 Diogo Portela
Jose Justicia 2-5 Scott Marsh
Diogo Portela 2-5 Jose Justicia
Keelan Kay 5-3 Scott Marsh
John Brown 5-2 Diogo Portela
Fallon Sherrock 4-5 Jose Justicia
Scott Marsh 5-0 John Brown
Diogo Portela 5-3 Fallon Sherrock
Jose Justicia 5-4 Keelan Kay
Fallon Sherrock 1-5 Scott Marsh
Keelan Kay 1-5 Diogo Portela
John Brown 5-3 Jose Justicia
Keelan Kay 5-2 Fallon Sherrock
John Brown 2-5 Keelan Kay
Fallon Sherrock 5-4 John Brown

Tuesday July 28

Week Three – Day Two

10.30am-5pm
Mike Warburton 5-2 Keane Barry
Boris Koltsov 5-3 Mike Warburton
Keane Barry 5-4 Boris Koltsov
Scott Mitchell 1-5 Mike Warburton
Martin Adams 5-4 Keane Barry
Stephen Burton 3-5 Boris Koltsov
Mike Warburton 5-3 Martin Adams
Keane Barry 3-5 Stephen Burton
Boris Koltsov 5-0 Scott Mitchell
Stephen Burton 5-3 Mike Warburton
Scott Mitchell 5-1 Keane Barry
Martin Adams 5-2 Boris Koltsov
Scott Mitchell 5-3 Stephen Burton
Martin Adams 4-5 Scott Mitchell
Stephen Burton 5-3 Martin Adams

Wednesday July 29

10.30am-5pm
Fallon Sherrock 5-2 John Brown
Keelan Kay 3-5 Fallon Sherrock
John Brown 5-3 Keelan Kay
Jose Justicia 2-5 Fallon Sherrock
Diogo Portela 2-5 John Brown
Scott Marsh 3-5 Keelan Kay
Fallon Sherrock 4-5 Diogo Portela
John Brown 5-2 Scott Marsh
Keelan Kay 5-4 Jose Justicia
Scott Marsh 2-5 Fallon Sherrock
Jose Justicia 5-2 John Brown
Diogo Portela 4-5 Keelan Kay
Jose Justicia 3-5 Scott Marsh
Diogo Portela 2-5 Jose Justicia
Scott Marsh 5-3 Diogo Portela

Thursday July 30

10.30am-5pm
Stephen Burton 4-5 Martin Adams
Scott Mitchell 2-5 Stephen Burton
Martin Adams 5-0 Scott Mitchell
Boris Koltsov 1-5 Stephen Burton
Keane Barry 3-5 Martin Adams
Mike Warburton 1-5 Scott Mitchell
Stephen Burton 5-1 Keane Barry
Martin Adams 5-2 Mike Warburton
Scott Mitchell 2-5 Boris Koltsov
Mike Warburton 5-1 Stephen Burton
Boris Koltsov 1-5 Martin Adams
Keane Barry 5-2 Scott Mitchell
Boris Koltsov 5-1 Mike Warburton
Keane Barry 5-1 Boris Koltsov
Mike Warburton 1-5 Keane Barry

Modus Icons of Darts Live League Phase Three: Live Scores, Schedule of Play and Tables

Stars of the sport face off in Phase Three of the Modus Icons of Darts Live League, and you can follow the latest results, fixtures and tables here.

The Modus Icons of Darts Live League features a selection of household names and emerging stars battling it out in a round-robin format.

The live-streamed event sees all players competing from home and broadcasting live through a high quality webcam setup.

A series of round-robin leagues will take place daily from Monday to Saturday, with the leader in the group table crowned the winner at the end of each day.

Former Lakeside Champions Scott Mitchell, Martin Adams and Mark Webster are among an all-star line-up which also includes history-maker Fallon Sherrock and Russian ace Boris Koltsov.

Former Players Champion Paul Nicholson also features, as do former World Championship semi-finalist Andy Jenkins, BDO star David Evans and emerging talents Jason Askew and Keelan Kay.

All players will contest five matches per day, with two points on offer for a win and those level on points separated by legs difference, followed by head-to-head records if needed.

The action commences from 10.30am BST each day, with all matches to be contested over the best of nine legs.

CLICK HERE TO WATCH THE MODUS ICONS OF DARTS LIVE LEAGUE (18+)

Modus Icons of Darts Live League Phase Three Schedule

Monday June 1

Week One – Day One

10.30am-5pm
James Hubbard 1-5 Paul Nicholson
David Evans 5-2 James Hubbard
Paul Nicholson 3-5 David Evans
Scott Marsh 5-1 James Hubbard
Martin Adams 5-1 Paul Nicholson
Fallon Sherrock 5-3 David Evans
James Hubbard 1-5 Martin Adams
Paul Nicholson 5-0 Fallon Sherrock
David Evans 5-3 Scott Marsh
Fallon Sherrock 5-0 James Hubbard
Scott Marsh 5-2 Paul Nicholson
Martin Adams 5-2 David Evans
Scott Marsh 5-2 Fallon Sherrock
Martin Adams 0-5 Scott Marsh
Fallon Sherrock 1-5 Martin Adams

Tuesday June 2

Week One – Day Two

10.30am-5pm
Andy Jenkins 3-5 Keelan Kay
Boris Koltsov 4-5 Andy Jenkins
Keelan Kay 1-5 Boris Koltsov
Scott Mitchell 3-5 Andy Jenkins
Jason Askew 3-5 Keelan Kay
Mark Webster 2-5 Boris Koltsov
Andy Jenkins 2-5 Jason Askew
Keelan Kay 2-5 Mark Webster
Boris Koltsov 4-5 Scott Mitchell
Mark Webster 5-1 Andy Jenkins
Scott Mitchell 5-0 Keelan Kay
Jason Askew 5-3 Boris Koltsov
Scott Mitchell 5-1 Mark Webster
Jason Askew 5-0 Scott Mitchell
Mark Webster 4-5 Jason Askew

Wednesday June 3

Week One – Day Three

10.30am-5pm
Fallon Sherrock 4-5 Martin Adams
Scott Marsh 5-1 Fallon Sherrock
Martin Adams 5-2 Scott Marsh
David Evans 5-3 Fallon Sherrock
Paul Nicholson 4-5 Martin Adams
James Hubbard 3-5 Scott Marsh
Fallon Sherrock 2-5 Paul Nicholson
Martin Adams 5-1 James Hubbard – *Adams hits a nine-darter*
Scott Marsh 4-5 David Evans
James Hubbard 1-5 Fallon Sherrock
David Evans 5-4 Martin Adams
Paul Nicholson 2-5 Scott Marsh
David Evans 5-1 James Hubbard
Paul Nicholson 1-5 David Evans
James Hubbard 3-5 Paul Nicholson

Thursday June 4

Week One – Day Four

10.30am-5pm
Mark Webster 3-5 Jason Askew
Scott Mitchell 5-1 Mark Webster
Jason Askew 5-4 Scott Mitchell
Boris Koltsov 5-3 Mark Webster
Keelan Kay 3-5 Jason Askew
Andy Jenkins 5-2 Scott Mitchell
Mark Webster 5-0 Keelan Kay
Jason Askew 5-1 Andy Jenkins
Scott Mitchell 2-5 Boris Koltsov
Andy Jenkins 4-5 Mark Webster
Boris Koltsov 1-5 Jason Askew
Keelan Kay 5-2 Scott Mitchell
Boris Koltsov 1-5 Andy Jenkins
Keelan Kay 5-4 Boris Koltsov
Andy Jenkins 5-0 Keelan Kay

Friday June 5

Week One – Day Five

10.30am-5pm
James Hubbard 3-5 Paul Nicholson
David Evans 4-5 James Hubbard
Paul Nicholson 5-1 David Evans
Scott Marsh 4-5 James Hubbard
Martin Adams 1-5 Paul Nicholson
Fallon Sherrock 2-5 David Evans
James Hubbard 1-5 Martin Adams
Paul Nicholson 2-5 Fallon Sherrock
David Evans 5-2 Scott Marsh
Fallon Sherrock 5-3 James Hubbard
Scott Marsh 4-5 Paul Nicholson
Martin Adams 1-5 David Evans
Scott Marsh 5-2 Fallon Sherrock
Martin Adams 5-2 Scott Marsh
Fallon Sherrock 1-5 Martin Adams

Saturday June 6

Week One – Day Six

10.30am-5pm
Andy Jenkins 5-1 Keelan Kay
Boris Koltsov 5-4 Andy Jenkins
Keelan Kay 0-5 Boris Koltsov
Scott Mitchell 5-4 Andy Jenkins
Jason Askew 5-4 Keelan Kay
Mark Webster 5-4 Boris Koltsov
Andy Jenkins 2-5 Jason Askew
Keelan Kay 4-5 Mark Webster
Boris Koltsov 5-4 Scott Mitchell
Mark Webster 5-3 Andy Jenkins
Scott Mitchell 5-2 Keelan Kay
Jason Askew 5-4 Boris Koltsov
Scott Mitchell 2-5 Mark Webster
Jason Askew 5-3 Scott Mitchell
Mark Webster 5-4 Jason Askew

Monday June 8

Week Two – Day One

10.30am-5pm
Boris Koltsov 2-5 Martin Adams
Mark Dudbridge 4-5 Boris Koltsov
Martin Adams 5-3 Mark Dudbridge
Jarred Cole 4-5 Boris Koltsov
Diogo Portela 2-5 Martin Adams
Jose Justicia 0-5 Mark Dudbridge
Boris Koltsov 5-4 Diogo Portela
Martin Adams 5-0 Jose Justicia
Mark Dudbridge 5-4 Jarred Cole
Jose Justicia 1-5 Boris Koltsov
Jarred Cole 1-5 Martin Adams
Diogo Portela 5-2 Mark Dudbridge
Jarred Cole 5-4 Jose Justicia
Diogo Portela 3-5 Jarred Cole
Jose Justicia 1-5 Diogo Portela

Tuesday June 9

Week Two – Day Two

10.30am-5pm
Adam Huckvale 3-5 Mark Webster
Scott Mitchell 0-5 Adam Huckvale
Mark Webster 2-5 Scott Mitchell
Ritchie Edhouse 5-0 Adam Huckvale
Keelan Kay 3-5 Mark Webster
Mike Warburton 2-5 Scott Mitchell
Adam Huckvale 5-4 Keelan Kay
Mark Webster 5-2 Mike Warburton
Scott Mitchell 4-5 Ritchie Edhouse
Mike Warburton 5-3 Adam Huckvale
Ritchie Edhouse 5-3 Mark Webster
Keelan Kay 4-5 Scott Mitchell
Ritchie Edhouse 2-5 Mike Warburton
Keelan Kay 3-5 Ritchie Edhouse
Mike Warburton 4-5 Keelan Kay

Wednesday June 10

Week Two – Day Three

10.30am-5pm
Jose Justicia 5-4 Diogo Portela
Jarred Cole 5-3 Jose Justicia
Diogo Portela 5-3 Jarred Cole
Mark Dudbridge 3-5 Jose Justicia
Martin Adams 3-5 Diogo Portela
Boris Koltsov 5-2 Jarred Cole
Jose Justicia 2-5 Martin Adams
Diogo Portela 5-4 Boris Koltsov
Jarred Cole 2-5 Mark Dudbridge
Boris Koltsov 5-3 Jose Justicia
Mark Dudbridge 3-5 Diogo Portela
Martin Adams 5-1 Jarred Cole
Mark Dudbridge 3-5 Boris Koltsov
Martin Adams 5-0 Mark Dudbridge
Boris Koltsov 3-5 Martin Adams

Thursday June 11

Week Two – Day Four

10.30am-5pm
Mike Warburton 5-2 Keelan Kay
Ritchie Edhouse 5-2 Mike Warburton
Keelan Kay 1-5 Ritchie Edhouse
Scott Mitchell 2-5 Mike Warburton
Mark Webster 5-3 Keelan Kay
Adam Huckvale 1-5 Ritchie Edhouse
Mike Warburton 2-5 Mark Webster
Keelan Kay 1-5 Adam Huckvale
Ritchie Edhouse 5-3 Scott Mitchell
Adam Huckvale 1-5 Mike Warburton
Scott Mitchell 5-1 Keelan Kay
Mark Webster 5-2 Ritchie Edhouse
Scott Mitchell 5-3 Adam Huckvale
Mark Webster 4-5 Scott Mitchell
Adam Huckvale 5-1 Mark Webster

Friday June 12

Week Two – Day Five

10.30am-5pm
Boris Koltsov 2-5 Martin Adams
Mark Dudbridge 2-5 Boris Koltsov
Martin Adams 5-1 Mark Dudbridge
Jarred Cole 5-2 Boris Koltsov
Diogo Portela 4-5 Martin Adams
Jose Justicia 3-5 Mark Dudbridge
Boris Koltsov 5-1 Diogo Portela
Martin Adams 5-2 Jose Justicia
Mark Dudbridge 2-5 Jarred Cole
Jose Justicia 5-3 Boris Koltsov
Jarred Cole 5-3 Martin Adams
Diogo Portela 4-5 Mark Dudbridge
Jarred Cole 4-5 Jose Justicia
Diogo Portela 5-3 Jarred Cole
Jose Justicia 3-5 Diogo Portela

Saturday June 13

Week Two – Day Six

10.30am-5pm
Adam Huckvale 2-5 Mark Webster
Scott Mitchell 5-3 Adam Huckvale
Mark Webster 3-5 Scott Mitchell
Ritchie Edhouse 5-4 Adam Huckvale
Keelan Kay 5-4 Mark Webster
Mike Warburton 4-5 Scott Mitchell
Adam Huckvale 5-2 Keelan Kay
Mark Webster 5-0 Mike Warburton
Scott Mitchell 3-5 Ritchie Edhouse
Mike Warburton 4-5 Adam Huckvale
Ritchie Edhouse 5-0 Mark Webster
Keelan Kay 0-5 Scott Mitchell
Ritchie Edhouse 5-1 Mike Warburton
Keelan Kay 1-5 Ritchie Edhouse
Mike Warburton 5-2 Keelan Kay

Monday June 15

Week Three – Day One

10.30am-5pm
Fallon Sherrock 5-4 Scott Marsh
Dave Parletti 4-5 Fallon Sherrock
Scott Marsh 4-5 Dave Parletti
Jarred Cole 5-4 Fallon Sherrock
Martin Adams 5-2 Scott Marsh
Boris Koltsov 5-2 Dave Parletti
Fallon Sherrock 2-5 Martin Adams
Scott Marsh 1-5 Boris Koltsov
Dave Parletti 2-5 Jarred Cole
Boris Koltsov 5-2 Fallon Sherrock
Jarred Cole 5-1 Scott Marsh
Martin Adams 5-0 Dave Parletti
Jarred Cole 5-4 Boris Koltsov
Martin Adams 5-4 Jarred Cole
Boris Koltsov 3-5 Martin Adams

Tuesday June 16

Week Three – Day Two

10.30am-5pm
Stephen Burton 5-2 John Brown
Andy Jenkins 5-2 Stephen Burton
John Brown 0-5 Andy Jenkins
Paul Nicholson 3-5 Stephen Burton
Scott Mitchell 5-1 John Brown
Mark Webster 5-3 Andy Jenkins
Stephen Burton 3-5 Scott Mitchell
John Brown 0-5 Mark Webster
Andy Jenkins 2-5 Paul Nicholson
Mark Webster 5-4 Stephen Burton
Paul Nicholson 5-1 John Brown
Scott Mitchell 5-3 Andy Jenkins
Paul Nicholson 5-2 Mark Webster
Scott Mitchell 5-1 Paul Nicholson
Mark Webster 2-5 Scott Mitchell

Wednesday June 17

Week Three – Day Three

10.30am-5pm
Boris Koltsov 5-4 Martin Adams
David Evans 3-5 Boris Koltsov
Martin Adams 5-4 David Evans
Dave Parletti 2-5 Boris Koltsov
Scott Marsh 3-5 Martin Adams
Fallon Sherrock 1-5 David Evans
Boris Koltsov 3-5 Scott Marsh
Martin Adams 3-5 Fallon Sherrock
David Evans 5-2 Dave Parletti
Fallon Sherrock 1-5 Boris Koltsov
Dave Parletti 5-2 Martin Adams
Scott Marsh 2-5 David Evans
Dave Parletti 5-2 Fallon Sherrock
Scott Marsh 5-3 Dave Parletti
Fallon Sherrock 2-5 Scott Marsh

Thursday June 18

Week Three – Day Four

10.30am-5pm
Mark Webster 3-5 Scott Mitchell
Paul Nicholson 5-1 Mark Webster
Scott Mitchell 5-4 Paul Nicholson
Andy Jenkins 5-3 Mark Webster
John Brown 1-5 Scott Mitchell
Stephen Burton 3-5 Paul Nicholson
Mark Webster 5-0 John Brown
Scott Mitchell 5-2 Stephen Burton
Paul Nicholson 3-5 Andy Jenkins
Stephen Burton 3-5 Mark Webster
Andy Jenkins 3-5 Scott Mitchell
John Brown 4-5 Paul Nicholson
Andy Jenkins 2-5 Stephen Burton
John Brown 5-3 Andy Jenkins
Stephen Burton 5-1 John Brown

Friday June 19

Week Three – Day Five

10.30am-5pm
Fallon Sherrock 5-2 Scott Marsh
Dave Parletti 0-5 Fallon Sherrock
Scott Marsh 5-2 Dave Parletti
David Evans 2-5 Fallon Sherrock
Martin Adams 5-2 Scott Marsh
Boris Koltsov 5-3 Dave Parletti
Fallon Sherrock 5-4 Martin Adams
Scott Marsh 4-5 Boris Koltsov
Dave Parletti 5-2 David Evans
Boris Koltsov 5-2 Fallon Sherrock
David Evans 4-5 Scott Marsh
Martin Adams 5-4 Dave Parletti
David Evans 5-4 Boris Koltsov
Martin Adams 1-5 David Evans
Boris Koltsov 5-2 Martin Adams

Saturday June 20

Week Three – Day Six

10.30am-5pm
Stephen Burton 5-2 John Brown
Andy Jenkins 5-1 Stephen Burton
John Brown 1-5 Andy Jenkins
Paul Nicholson 3-5 Stephen Burton
Scott Mitchell 5-4 John Brown
Mark Webster 3-5 Andy Jenkins
Stephen Burton 3-5 Scott Mitchell
John Brown 5-4 Mark Webster
Andy Jenkins 5-3 Paul Nicholson
Mark Webster 5-2 Stephen Burton
Paul Nicholson 5-1 John Brown
Scott Mitchell 5-4 Andy Jenkins
Paul Nicholson 4-5 Mark Webster
Scott Mitchell 3-5 Paul Nicholson
Mark Webster 5-1 Scott Mitchell

Monday June 22

Week Four – Day One

10.30am-5pm
Fallon Sherrock 2-5 Ritchie Edhouse
Andy Jenkins 5-1 Fallon Sherrock
Ritchie Edhouse 5-4 Andy Jenkins
Jarred Cole 5-1 Fallon Sherrock
Martin Adams 3-5 Ritchie Edhouse
David Evans 4-5 Andy Jenkins
Fallon Sherrock 3-5 Martin Adams
Ritchie Edhouse 2-5 David Evans
Andy Jenkins 5-1 Jarred Cole
David Evans 5-2 Fallon Sherrock
Jarred Cole 5-2 Ritchie Edhouse
Martin Adams 4-5 Andy Jenkins
Jarred Cole 5-4 David Evans
Martin Adams 5-2 Jarred Cole
David Evans 5-4 Martin Adams

Tuesday June 23

10.30am-5pm
Mark Webster 5-2 Paul Nicholson
Mike Warburton 5-1 Mark Webster
Paul Nicholson 5-0 Mike Warburton
Stephen Burton 2-5 Mark Webster
Scott Mitchell 5-3 Paul Nicholson
David Evans 2-5 Mike Warburton
Mark Webster 3-5 Scott Mitchell
Paul Nicholson 1-5 David Evans
Mike Warburton 1-5 Stephen Burton
David Evans 5-1 Mark Webster
Stephen Burton 5-4 Paul Nicholson
Scott Mitchell 5-1 Mike Warburton
Stephen Burton 2-5 David Evans
Scott Mitchell 4-5 Stephen Burton
David Evans 5-2 Scott Mitchell

Wednesday June 24

Week Four – Day Three

10.30am-4pm
Jarred Cole 3-5 David Evans
Andy Jenkins 5-4 David Evans
Fallon Sherrock 3-5 Jarred Cole
David Evans 5-2 Ritchie Edhouse
Jarred Cole 4-5 Andy Jenkins
Fallon Sherrock 5-4 David Evans
Ritchie Edhouse 5-3 Jarred Cole
Andy Jenkins 4-5 Fallon Sherrock
Ritchie Edhouse 5-4 Andy Jenkins
Fallon Sherrock 2-5 Ritchie Edhouse

Thursday June 25

Week Four – Day Four

10.30am-5pm
Keane Barry 5-2 Scott Mitchell
Stephen Burton 5-4 Keane Barry
Scott Mitchell 5-2 Stephen Burton
Mike Warburton 0-5 Keane Barry
Paul Nicholson 1-5 Scott Mitchell
Mark Webster 5-4 Stephen Burton
Keane Barry 4-5 Paul Nicholson
Scott Mitchell 3-5 Mark Webster
Stephen Burton 4-5 Mike Warburton
Mark Webster 4-5 Keane Barry
Mike Warburton 5-2 Scott Mitchell
Paul Nicholson 4-5 Stephen Burton
Mike Warburton 5-3 Mark Webster
Paul Nicholson 1-5 Mike Warburton
Mark Webster 5-4 Paul Nicholson

Friday June 26

Week Four – Day Five

10.30am-5pm
Fallon Sherrock 3-5 Ritchie Edhouse
Andy Jenkins 5-2 Fallon Sherrock
Ritchie Edhouse 5-4 Andy Jenkins
Jarred Cole 5-2 Fallon Sherrock
Martin Adams 5-1 Ritchie Edhouse
Keane Barry 5-0 Andy Jenkins
Fallon Sherrock 2-5 Martin Adams
Ritchie Edhouse 4-5 Keane Barry
Andy Jenkins 5-3 Jarred Cole
Keane Barry 5-3 Fallon Sherrock
Jarred Cole 4-5 Ritchie Edhouse
Martin Adams 5-0 Andy Jenkins
Jarred Cole 1-5 Keane Barry
Martin Adams 5-2 Jarred Cole
Keane Barry 5-3 Martin Adams

Saturday June 27

Week Four – Day Six

10.30am-5pm
Mark Webster 5-1 Paul Nicholson
Mike Warburton 3-5 Mark Webster
Paul Nicholson 5-4 Mike Warburton
Stephen Burton 2-5 Mark Webster
Scott Mitchell 5-0 Paul Nicholson
Keane Barry 5-4 Mike Warburton
Mark Webster 5-4 Scott Mitchell
Paul Nicholson 5-4 Keane Barry
Mike Warburton 5-3 Stephen Burton
Keane Barry 5-2 Mark Webster
Stephen Burton 5-3 Paul Nicholson
Scott Mitchell 5-4 Mike Warburton
Stephen Burton 3-5 Keane Barry
Scott Mitchell 2-5 Stephen Burton
Keane Barry 5-3 Scott Mitchell

Modus Icons of Darts Live League Phase Two: Live Scores, Schedule of Play and Tables

Stars of the sport face off in Phase Two of the 2020 Icons of Darts Live League, and you can follow the latest results, fixtures and tables here.

The Modus Icons of Darts Live League features a selection of household names and emerging stars battling it out in a round-robin format.

The live-streamed event sees all players competing from home and broadcasting live through a high quality webcam setup.

A series of round-robin leagues will take place daily from Monday to Saturday, with the leader in the group table crowned the winner at the end of each day.

Former Lakeside Champions Scott Mitchell, Martin Adams and Mark Webster are among an all-star line-up which also includes history-maker Fallon Sherrock and former World Youth Champion Arron Monk.

Former Players Champion Paul Nicholson also features, as do former World Championship semi-finalist Andy Jenkins, BDO star David Evans and emerging Dutch talent Wessel Nijman.

All players will contest six matches per day, with two points on offer for a win.

The action commences from 10.30am BST each day, with all matches to be contested over the best of seven legs.

CLICK HERE TO WATCH THE MODUS ICONS OF DARTS LIVE LEAGUE (18+)

Modus Icons of Darts Live League Phase Two 2020 Schedule

Monday May 4

Week One – Day One

10.30am-5.45pm
Jose Justicia 2-4 Ritchie Edhouse
David Evans 2-4 Jarred Cole
Jarred Cole 4-1 Jose Justicia
Ritchie Edhouse 4-3 David Evans
David Evans 4-3 Jose Justicia
Jarred Cole 2-4 Ritchie Edhouse
Jose Justicia 4-0 Fallon Sherrock
Ritchie Edhouse 4-3 Paul Nicholson
Martin Adams 0-4 David Evans
Fallon Sherrock 3-4 Jarred Cole
Paul Nicholson 3-4 Jose Justicia
Ritchie Edhouse 4-3 Martin Adams
David Evans 4-3 Fallon Sherrock
Jarred Cole 4-1 Paul Nicholson
Jose Justicia 1-4 Martin Adams
Fallon Sherrock 4-3 Ritchie Edhouse
Paul Nicholson 1-4 David Evans
Martin Adams 3-4 Jarred Cole
Fallon Sherrock 0-4 Paul Nicholson
Martin Adams 4-3 Fallon Sherrock
Paul Nicholson 2-4 Martin Adams

Tuesday May 5

Week One – Day Two

10.30am-5.45pm
Arron Monk 4-1 Wessel Nijman
Jason Askew 4-3 Andy Jenkins
Andy Jenkins 4-3 Arron Monk
Wessel Nijman 1-4 Jason Askew
Jason Askew 3-4 Arron Monk
Andy Jenkins 4-0 Wessel Nijman
Arron Monk 4-2 Mark Webster
Wessel Nijman 4-2 Scott Mitchell
Mark Warburton 0-4 Jason Askew
Mark Webster 3-4 Andy Jenkins
Scott Mitchell 0-4 Arron Monk
Wessel Nijman 4-1 Mike Warburton
Jason Askew 4-2 Mark Webster
Andy Jenkins 4-2 Scott Mitchell
Arron Monk 4-1 Mike Warburton
Mark Webster 3-4 Wessel Nijman
Scott Mitchell 2-4 Jason Askew
Mike Warburton 0-4 Andy Jenkins
Mark Webster 1-4 Scott Mitchell
Mike Warburton 0-4 Mark Webster
Scott Mitchell 3-4 Mike Warburton

Wednesday May 6

Week One – Day Three

10.30am-5.45pm
Martin Adams 0-4 Paul Nicholson
Keelan Kay 1-4 Jarred Cole
Jarred Cole 3-4 Martin Adams
Paul Nicholson 4-2 Keelan Kay
Keelan Kay 4-3 Martin Adams
Jarred Cole 4-1 Paul Nicholson
Martin Adams 1-4 David Evans
Paul Nicholson 3-4 Ritchie Edhouse
Jose Justicia 4-2 Keelan Kay
David Evans 4-2 Jarred Cole
Ritchie Edhouse 1-4 Martin Adams
Paul Nicholson 2-4 Jose Justicia
Keelan Kay 1-4 David Evans
Jarred Cole 4-2 Ritchie Edhouse
Martin Adams 4-1 Jose Justicia
David Evans 4-2 Paul Nicholson
Ritchie Edhouse 1-4 Keelan Kay
Jose Justicia 3-4 Jarred Cole
David Evans 4-2 Ritchie Edhouse
Jose Justicia 4-3 David Evans
Ritchie Edhouse 3-4 Jose Justicia

Thursday May 7

Week One – Day Four

10.30am-5.45pm
Mike Warburton 4-1 Scott Mitchell
Mark Webster 2-4 Andy Jenkins
Andy Jenkins 4-3 Mike Warburton
Scott Mitchell 4-1 Mark Webster
Mark Webster 1-4 Mike Warburton
Andy Jenkins 4-1 Scott Mitchell
Mike Warburton 4-1 Jason Askew
Scott Mitchell 3-4 Wessel Nijman
Arron Monk 4-3 Mark Webster
Jason Askew 3-4 Andy Jenkins
Wessel Nijman 3-4 Mike Warburton
Scott Mitchell 1-4 Arron Monk
Mark Webster 4-3 Jason Askew
Andy Jenkins 2-4 Wessel Nijman
Mike Warburton 4-3 Arron Monk
Jason Askew 2-4 Scott Mitchell
Wessel Nijman 4-2 Mark Webster
Arron Monk 3-4 Andy Jenkins
Jason Askew 3-4 Wessel Nijman
Arron Monk 2-4 Jason Askew
Wessel Nijman 4-0 Arron Monk

Friday May 8

Week One – Day Five

10.30am-5.45pm
Jose Justicia 2-4 Ritchie Edhouse
David Evans 4-2 Jarred Cole
Jarred Cole 2-4 Jose Justicia
Ritchie Edhouse 4-3 David Evans
David Evans 4-1 Jose Justicia
Jarred Cole 4-3 Ritchie Edhouse
Jose Justicia 4-2 Fallon Sherrock
Ritchie Edhouse 2-4 Paul Nicholson
Martin Adams 1-4 David Evans
Fallon Sherrock 4-2 Jarred Cole
Paul Nicholson 4-2 Jose Justicia
Ritchie Edhouse 1-4 Martin Adams
David Evans 4-3 Fallon Sherrock
Jarred Cole 4-2 Paul Nicholson
Jose Justicia 1-4 Martin Adams
Fallon Sherrock 1-4 Ritchie Edhouse
Paul Nicholson 3-4 David Evans
Martin Adams 4-2 Jarred Cole
Fallon Sherrock 0-4 Paul Nicholson
Martin Adams 4-3 Fallon Sherrock
Paul Nicholson 0-4 Martin Adams

Saturday May 9

Week One – Day Six

10.30am-5.45pm
Arron Monk 4-3 Wessel Nijman
Jason Askew 4-0 Andy Jenkins
Andy Jenkins 4-1 Arron Monk
Wessel Nijman 1-4 Jason Askew
Jason Askew 2-4 Arron Monk
Andy Jenkins 4-0 Wessel Nijman
Arron Monk 0-4 Mark Webster
Wessel Nijman 3-4 Scott Mitchell
Mike Warburton 2-4 Jason Askew
Mark Webster 2-4 Andy Jenkins
Scott Mitchell 1-4 Arron Monk
Wessel Nijman 4-1 Mike Warburton
Jason Askew 2-4 Mark Webster
Andy Jenkins 4-2 Scott Mitchell
Arron Monk 4-1 Mike Warburton
Mark Webster 0-4 Wessel Nijman
Scott Mitchell 4-1 Jason Askew
Mike Warburton 4-2 Andy Jenkins
Mark Webster 3-4 Scott Mitchell
Mike Warburton 1-4 Mark Webster
Scott Mitchell 4-2 Mike Warburton

Monday May 11

Week Two – Day One

10.30am-5.45pm
Diogo Portela 0-4 Boris Koltsov
James Hubbard 4-1 Keelan Kay
Keelan Kay 4-0 Diogo Portela
Boris Koltsov 4-3 James Hubbard
James Hubbard 3-4 Diogo Portela
Keelan Kay 4-1 Boris Koltsov
Diogo Portela 2-4 Justin Smith
Boris Koltsov 1-4 Jarred Cole
Martin Adams 4-1 James Hubbard
Justin Smith 4-0 Keelan Kay
Jarred Cole 2-4 Diogo Portela
Boris Koltsov 4-0 Martin Adams
James Hubbard 3-4 Justin Smith
Keelan Kay 4-2 Jarred Cole
Diogo Portela 0-4 Martin Adams
Justin Smith 3-4 Boris Koltsov
Jarred Cole 4-3 James Hubbard
Martin Adams 4-2 Keelan Kay
Justin Smith 4-1 Jarred Cole
Martin Adams 3-4 Justin Smith
Jarred Cole 4-1 Martin Adams

Tuesday May 12

Week Two – Day Two

10.30am-5.45pm
Arron Monk 4-1 Adam Huckvale
Wessel Nijman 1-4 David Evans
David Evans 4-0 Arron Monk
Adam Huckvale 0-4 Wessel Nijman
Wessel Nijman 4-2 Arron Monk
David Evans 4-1 Adam Huckvale
Arron Monk 2-4 Darryl Fitton
Adam Huckvale 3-4 Scott Mitchell
Paul Nicholson 4-3 Wessel Nijman
Darryl Fitton 2-4 David Evans
Scott Mitchell 4-2 Arron Monk
Adam Huckvale 2-4 Paul Nicholson
Wessel Nijman 1-4 Darryl Fitton
David Evans 4-1 Scott Mitchell
Arron Monk 4-3 Paul Nicholson
Darryl Fitton 2-4 Adam Huckvale
Scott Mitchell 3-4 Wessel Nijman
Paul Nicholson 1-4 David Evans
Darryl Fitton 0-4 Scott Mitchell
Paul Nicholson 1-4 Darryl Fitton
Scott Mitchell 3-4 Paul Nicholson

Wednesday May 13

Week Two – Day Three

10.30am-5.45pm
Martin Adams 1-4 Fallon Sherrock
Justin Smith 4-0 Adam Huckvale
Adam Huckvale 3-4 Martin Adams
Fallon Sherrock 4-3 Justin Smith
Justin Smith 4-2 Martin Adams
Adam Huckvale 4-2 Fallon Sherrock
Martin Adams 4-2 James Hubbard
Fallon Sherrock 3-4 Boris Koltsov
Diogo Portela 2-4 Justin Smith
James Hubbard 4-1 Adam Huckvale
Boris Koltsov 4-1 Martin Adams
Fallon Sherrock 4-2 Diogo Portela
Justin Smith 4-2 James Hubbard
Adam Huckvale 3-4 Boris Koltsov
Martin Adams 4-0 Diogo Portela
James Hubbard 4-3 Fallon Sherrock
Boris Koltsov 2-4 Justin Smith
Diogo Portela 4-2 Adam Huckvale
James Hubbard 4-3 Boris Koltsov
Diogo Portela 4-3 James Hubbard
Boris Koltsov 0-4 Diogo Portela

Thursday May 14

Week Two – Day Four

10.30am-5.45pm
Paul Nicholson 4-2 Scott Mitchell
Darryl Fitton 3-4 David Evans
David Evans 4-2 Paul Nicholson
Scott Mitchell 2-4 Darryl Fitton
Darryl Fitton 1-4 Paul Nicholson
David Evans 4-3 Scott Mitchell
Paul Nicholson 1-4 Wessel Nijman
Scott Mitchell 4-2 Keelan Kay
Arron Monk 4-3 Darryl Fitton
Wessel Nijman 0-4 David Evans
Keelan Kay 1-4 Paul Nicholson
Scott Mitchell 2-4 Arron Monk
Darryl Fitton 3-4 Wessel Nijman
David Evans 4-0 Keelan Kay
Paul Nicholson 2-4 Arron Monk
Wessel Nijman 4-1 Scott Mitchell
Keelan Kay 2-4 Darryl Fitton
Arron Monk 4-2 David Evans
Wessel Nijman 4-1 Keelan Kay
Arron Monk 4-3 Wessel Nijman
Keelan Kay 4-3 Arron Monk

Friday May 15

Week Two – Day Five

10.30am-4.45pm
Diogo Portela 2-4 Boris Koltsov
James Hubbard 4-1 Keelan Kay
Keelan Kay 3-4 Diogo Portela
Boris Koltsov 4-1 James Hubbard
James Hubbard 4-0 Diogo Portela
Keelan Kay 2-4 Boris Koltsov
Diogo Portela 2-4 Justin Smith
Boris Koltsov 4-1 Fallon Sherrock
Martin Adams 4-3 James Hubbard
Justin Smith 4-2 Keelan Kay
Fallon Sherrock 4-1 Diogo Portela
Boris Koltsov 4-3 Martin Adams
James Hubbard 4-2 Justin Smith
Keelan Kay 2-4 Fallon Sherrock
Diogo Portela 3-4 Martin Adams
Justin Smith 1-4 Boris Koltsov
Fallon Sherrock 4-2 James Hubbard
Martin Adams 4-2 Keelan Kay
Justin Smith 2-4 Fallon Sherrock
Martin Adams 4-2 Justin Smith
Fallon Sherrock 0-4 Martin Adams

Saturday May 16

Week Two – Day Six

10.30am-5.45pm
Arron Monk 4-1 Adam Huckvale
Wessel Nijman 0-4 David Evans
David Evans 4-3 Arron Monk
Adam Huckvale 3-4 Wessel Nijman
Wessel Nijman 3-4 Arron Monk
David Evans 4-1 Adam Huckvale
Arron Monk 3-4 Darryl Fitton
Adam Huckvale 4-1 Scott Mitchell
Paul Nicholson 4-3 Wessel Nijman
Darryl Fitton 4-1 David Evans
Scott Mitchell 3-4 Arron Monk
Adam Huckvale 4-3 Paul Nicholson
Wessel Nijman 3-4 Darryl Fitton
David Evans 3-4 Scott Mitchell
Arron Monk 4-2 Paul Nicholson
Darryl Fitton 0-4 Adam Huckvale
Scott Mitchell 3-4 Wessel Nijman
Paul Nicholson 1-4 David Evans
Darryl Fitton 3-4 Scott Mitchell
Paul Nicholson 4-1 Darryl Fitton
Scott Mitchell 4-0 Paul Nicholson

Monday May 18

Week Three – Day One

10.30am-5.45pm
Jose Justicia 0-4 Boris Koltsov
Ritchie Edhouse 4-1 Scott Marsh
Scott Marsh 4-3 Jose Justicia
Boris Koltsov 4-3 Ritchie Edhouse
Ritchie Edhouse 4-2 Jose Justicia
Scott Marsh 3-4 Boris Koltsov
Jose Justicia 4-3 Jarred Cole
Boris Koltsov 4-2 Mike Warburton
Fallon Sherrock 1-4 Ritchie Edhouse
Jarred Cole 4-3 Scott Marsh
Michael Warburton 4-1 Jose Justicia
Boris Koltsov 3-4 Fallon Sherrock
Ritchie Edhouse 4-0 Jarred Cole
Scott Marsh 3-4 Michael Warburton
Jose Justicia 4-2 Fallon Sherrock
Jarred Cole 4-2 Boris Koltsov
Michael Warburton 2-4 Ritchie Edhouse
Fallon Sherrock 4-2 Scott Marsh
Jarred Cole 4-3 Mike Warburton
Fallon Sherrock 4-2 Jarred Cole
Michael Warburton 1-4 Fallon Sherrock

Tuesday May 19

Week Three – Day Two

10.30am-5.45pm
Jason Askew 3-4 Darryl Fitton
Scott Mitchell 4-1 Keelan Kay
Keelan Kay 0-4 Jason Askew
Darryl Fitton 4-3 Scott Mitchell
Scott Mitchell 4-3 Jason Askew
Keelan Kay 4-3 Darryl Fitton
Jason Askew 4-3 Martin Adams
Darryl Fitton 3-4 Andy Jenkins
Mark Webster 1-4 Scott Mitchell
Martin Adams 4-2 Keelan Kay
Andy Jenkins 3-4 Jason Askew
Darryl Fitton 1-4 Mark Webster
Scott Mitchell 3-4 Martin Adams
Keelan Kay 1-4 Andy Jenkins
Jason Askew 4-3 Mark Webster
Martin Adams 4-0 Darryl Fitton
Andy Jenkins 4-1 Scott Mitchell
Mark Webster 1-4 Keelan Kay
Martin Adams 3-4 Andy Jenkins
Mark Webster 2-4 Martin Adams
Andy Jenkins 4-1 Mark Webster

Wednesday May 20

Week Three – Day Three

10.30am-5.45pm
Fallon Sherrock 1-4 Mike Warburton
Jarred Cole 2-4 Scott Marsh
Scott Marsh 4-3 Fallon Sherrock
Mike Warburton 4-3 Jarred Cole
Jarred Cole 4-1 Fallon Sherrock
Scott Marsh 4-3 Mike Warburton
Fallon Sherrock 4-2 Ritchie Edhouse
Mike Warburton 4-2 Boris Koltsov
Jose Justicia 0-4 Jarred Cole
Ritchie Edhouse 4-0 Scott Marsh
Boris Koltsov 4-2 Fallon Sherrock
Mike Warburton 4-2 Jose Justicia
Jarred Cole 3-4 Ritchie Edhouse
Scott Marsh 1-4 Boris Koltsov
Fallon Sherrock 4-2 Jose Justicia
Ritchie Edhouse 3-4 Mike Warburton
Boris Koltsov 4-0 Jarred Cole
Jose Justicia 4-0 Scott Marsh
Ritchie Edhouse 4-2 Boris Koltsov
Jose Justicia 2-4 Ritchie Edhouse
Boris Koltsov 4-1 Jose Justicia

Thursday May 21

Week Three – Day Four

10.30am-5.45pm
Mark Webster 1-4 Andy Jenkins
Martin Adams 4-1 Keelan Kay
Keelan Kay 3-4 Mark Webster
Andy Jenkins 3-4 Martin Adams
Martin Adams 4-1 Mark Webster
Keelan Kay 4-3 Andy Jenkins
Mark Webster 4-3 Scott Mitchell
Andy Jenkins 4-3 Darryl Fitton
Jason Askew 4-1 Martin Adams
Scott Mitchell 4-0 Keelan Kay
Darryl Fitton 4-3 Mark Webster
Andy Jenkins 3-4 Jason Askew
Martin Adams 1-4 Scott Mitchell
Keelan Kay 4-2 Darryl Fitton
Mark Webster 1-4 Jason Askew
Scott Mitchell 4-1 Andy Jenkins
Darryl Fitton 0-4 Martin Adams
Jason Askew 3-4 Keelan Kay
Scott Mitchell 3-4 Darryl Fitton
Jason Askew 2-4 Scott Mitchell
Darryl Fitton 4-2 Jason Askew

Friday May 22

Week Three – Day Five

10.30am-5.45pm
Jose Justicia 0-4 Boris Koltsov
Ritchie Edhouse 4-1 Scott Marsh
Scott Marsh 4-0 Jose Justicia
Boris Koltsov 1-4 Ritchie Edhouse
Ritchie Edhouse 4-3 Jose Justicia
Scott Marsh 0-4 Boris Koltsov
Jose Justicia 3-4 Jarred Cole
Boris Koltsov 4-2 Mike Warburton
Fallon Sherrock 1-4 Ritchie Edhouse
Jarred Cole 3-4 Scott Marsh
Mike Warburton 4-3 Jose Justicia
Boris Koltsov 2-4 Fallon Sherrock
Ritchie Edhouse 4-3 Jarred Cole
Scott Marsh 1-4 Mike Warburton
Jose Justicia 4-3 Fallon Sherrock
Jarred Cole 0-4 Boris Koltsov
Mike Warburton 0-4 Ritchie Edhouse
Fallon Sherrock 4-3 Scott Marsh
Jarred Cole 4-0 Mike Warburton
Fallon Sherrock 1-4 Jarred Cole
Mike Warburton 2-4 Fallon Sherrock

Saturday May 23

Week Three – Day Six

10.30am-5.45pm
Jason Askew 4-0 Darryl Fitton
Scott Mitchell 2-4 Keelan Kay
Keelan Kay 3-4 Jason Askew
Darryl Fitton 2-4 Scott Mitchell
Scott Mitchell 2-4 Jason Askew
Keelan Kay 1-4 Darryl Fitton
Jason Askew 3-4 Martin Adams
Darryl Fitton 0-4 Andy Jenkins
Mark Webster 1-4 Scott Mitchell
Martin Adams 4-2 Keelan Kay
Andy Jenkins 3-4 Jason Askew
Darryl Fitton 3-4 Mark Webster
Scott Mitchell 4-3 Martin Adams
Keelan Kay 3-4 Andy Jenkins
Jason Askew 4-0 Mark Webster
Martin Adams 4-2 Darryl Fitton
Andy Jenkins 1-4 Scott Mitchell
Mark Webster 4-1 Keelan Kay
Martin Adams 4-3 Andy Jenkins
Mark Webster 1-4 Martin Adams
Andy Jenkins 3-4 Mark Webster

Monday May 25

Week Four – Day One

10.30am-5.45pm
Darryl Fitton 2-4 Keelan Kay
Keelan Kay 3-4 Boris Koltsov
Boris Koltsov 4-1 Scott Marsh
Scott Marsh 4-1 Darryl Fitton
Darryl Fitton 2-4 Boris Koltsov
Keelan Kay 2-4 Scott Marsh
Boris Koltsov 3-4 Michael Warburton
Scott Marsh 1-4 Paul Nicholson
Martin Adams 4-0 Darryl Fitton
Michael Warburton 4-3 Keelan Kay
Paul Nicholson 3-4 Boris Koltsov
Scott Marsh 3-4 Martin Adams
Darryl Fitton 0-4 Mike Warburton
Keelan Kay 2-4 Paul Nicholson
Boris Koltsov 4-2 Martin Adams
Mike Warburton 3-4 Scott Marsh
Paul Nicholson 4-2 Darryl Fitton
Martin Adams 4-2 Keelan Kay
Mike Warburton 2-4 Paul Nicholson
Martin Adams 4-0 Mike Warburton
Paul Nicholson 2-4 Martin Adams

Tuesday May 26

Week Four – Day Two

10.30am-5.45pm
Mark Webster 4-2 Andy Jenkins
Ritchie Edhouse 4-3 Jarred Cole
Jarred Cole 4-3 Mark Webster
Andy Jenkins 4-3 Ritchie Edhouse
Ritchie Edhouse 4-2 Mark Webster
Jarred Cole 1-4 Andy Jenkins
Mark Webster 3-4 Scott Mitchell
Andy Jenkins 4-2 Arron Monk
David Evans 0-4 Ritchie Edhouse
Scott Mitchell 2-4 Jarred Cole
Arron Monk 4-2 Mark Webster
Andy Jenkins 3-4 David Evans
Ritchie Edhouse 4-0 Scott Mitchell
Jarred Cole 4-2 Arron Monk
Mark Webster 3-4 David Evans
Scott Mitchell 4-1 Andy Jenkins
Arron Monk 1-4 Ritchie Edhouse
David Evans 2-4 Jarred Cole
Scott Mitchell 4-1 Arron Monk
David Evans 3-4 Scott Mitchell
Arron Monk 1-4 David Evans

Wednesday May 27

Week Four – Day Three

10.30am-5.45pm
Martin Adams 4-2 Paul Nicholson
Fallon Sherrock 4-3 Keelan Kay
Keelan Kay 1-4 Martin Adams
Paul Nicholson 4-1 Fallon Sherrock
Fallon Sherrock 4-3 Martin Adams
Keelan Kay 4-3 Paul Nicholson
Martin Adams 4-2 Mike Warburton
Paul Nicholson 0-4 Justin Smith
Boris Koltsov 3-4 Fallon Sherrock
Mike Warburton 4-3 Keelan Kay
Justin Smith 1-4 Martin Adams
Paul Nicholson 0-4 Boris Koltsov
Fallon Sherrock 2-4 Mike Warburton
Keelan Kay 4-0 Justin Smith
Martin Adams 4-1 Boris Koltsov
Mike Warburton 3-4 Paul Nicholson
Justin Smith 4-0 Fallon Sherrock
Boris Koltsov 4-0 Keelan Kay
Mike Warburton 1-4 Justin Smith
Boris Koltsov 1-4 Mike Warburton
Justin Smith 3-4 Boris Koltsov

Thursday May 28

Week Four – Day Four

10.30am-5.45pm
David Evans 4-2 Arron Monk
Scott Mitchell 4-2 Jarred Cole
Jarred Cole 2-4 David Evans
Arron Monk 4-0 Scott Mitchell
Scott Mitchell 4-0 David Evans
Jarred Cole 2-4 Arron Monk
David Evans 4-3 Ritchie Edhouse
Arron Monk 3-4 Andy Jenkins
Mark Webster 1-4 Scott Mitchell
Ritchie Edhouse 4-2 Jarred Cole
Andy Jenkins 0-4 David Evans
Arron Monk 2-4 Mark Webster
Scott Mitchell 4-3 Ritchie Edhouse
Jarred Cole 3-4 Andy Jenkins
David Evans 1-4 Mark Webster
Ritchie Edhouse 4-2 Arron Monk
Andy Jenkins 3-4 Scott Mitchell
Mark Webster 4-0 Jarred Cole
Ritchie Edhouse 4-1 Andy Jenkins
Mark Webster 4-2 Ritchie Edhouse
Andy Jenkins 1-4 Mark Webster

Friday May 29

Week Four – Day Five

10.30am-5.45pm
Boris Koltsov 2-4 Justin Smith
Mike Warburton 4-2 Keelan Kay
Keelan Kay 3-4 Boris Koltsov
Justin Smith 4-0 Mike Warburton
Mike Warburton 3-4 Boris Koltsov
Keelan Kay 4-1 Justin Smith
Boris Koltsov 3-4 Fallon Sherrock
Justin Smith 2-4 Paul Nicholson
Martin Adams 1-4 Mike Warburton
Fallon Sherrock 0-4 Keelan Kay
Paul Nicholson 3-4 Boris Koltsov
Justin Smith 0-4 Martin Adams
Mike Warburton 1-4 Fallon Sherrock
Keelan Kay 4-1 Paul Nicholson
Boris Koltsov 4-1 Martin Adams
Fallon Sherrock 3-4 Justin Smith
Paul Nicholson 4-1 Mike Warburton
Martin Adams 4-0 Keelan Kay
Fallon Sherrock 4-2 Paul Nicholson
Martin Adams 4-3 Fallon Sherrock
Paul Nicholson 4-2 Martin Adams

Saturday May 30

Week Four – Day Six

10.30am-5.45pm
Mark Webster 2-4 Andy Jenkins
Ritchie Edhouse 1-4 Jarred Cole
Jarred Cole 4-2 Mark Webster
Andy Jenkins 1-4 Ritchie Edhouse
Ritchie Edhouse 2-4 Mark Webster
Jarred Cole 2-4 Andy Jenkins
Mark Webster 4-2 Scott Mitchell
Andy Jenkins 0-4 Arron Monk
David Evans 4-3 Ritchie Edhouse
Scott Mitchell 4-3 Jarred Cole
Arron Monk 0-4 Mark Webster
Andy Jenkins 4-1 David Evans
Ritchie Edhouse 4-1 Scott Mitchell
Jarred Cole 2-4 Arron Monk
Mark Webster 3-4 David Evans
Scott Mitchell 2-4 Andy Jenkins
Arron Monk 4-3 Ritchie Edhouse
David Evans 4-1 Jarred Cole
Scott Mitchell 4-1 Arron Monk
David Evans 2-4 Scott Mitchell
Arron Monk 2-4 David Evans

Nijman secures group hat-trick as Evans finishes top of Modus Icons League Week One table

Wessel Nijman claimed his third group win of the week in the Modus Icons of Darts Live League, but it was David Evans who finished top of the overall table.

Nijman had come out on top in the opening two groups and made it three from six by denying Paul Nicholson by virtue of their head-to-head encounter.

However, the Dutch youngster fell narrowly short of claiming outright glory as Evans held on to clinch top spot on legs difference despite not throwing a dart on Saturday.

Nijman, 19, began Day Six of the ‘At Home’ event with a 97 average in a 5-2 victory over Andy Jenkins before defeating his fellow Dutchman Raymond van Baneveld 5-2 in a match dominated by missed doubles.

The Development Tour ace then sealed a 5-3 win over Friday’s winner Nicholson with a 124 checkout on the bull but surrendered a 4-1 lead in a 5-4 defeat Mark Webster – a result which ultimately denied him outright glory.

Nijman incredibly missed double 12 for a spectacular nine-dart finish in the third leg but returned to complete a 10-darter.

Nicholson also ended the day on six points, kicking off with a 5-3 win over Van Barneveld before thrashing Webster 5-1.

The former Players Champion then averaged 100 in a 5-2 success over Jenkins but his 5-3 defeat to Nijman proved decisive after the pair ended the group with equal points and legs difference.

Van Barneveld slumped to three defeats from his four matches and ended the week second from bottom, ahead of Webster – who doubled his points tally with two wins on the day.

The Modus Icons of Darts Live League features all players competing from home through a live webcam stream which is available to watch exclusively online.

At least one new player will join the line-up when Group Two gets underway on Monday.

WATCH THE MODUS ICONS OF DARTS LIVE LEAGUE STREAMED LIVE HERE (18+)

Modus Icons of Darts Live League 2020 Results

Saturday April 11

Day Six

11am-4pm
Andy Jenkins (91.3) 5-2 Mark Webster (84.6)
Paul Nicholson (95.7) 5-3 Raymond van Barneveld (94)
Wessel Nijman (97) 5-2 Andy Jenkins (89.8)
Mark Webster (84.3) 1-5 Paul Nicholson (90.6)
Raymond van Barneveld (79.4) 2-5 Wessel Nijman (83.2)
Andy Jenkins (89) 2-5 Paul Nicholson (100.1)
Mark Webster (91.1) 5-2 Raymond van Barneveld (84.6)
Wessel Nijman (89) 5-3 Paul Nicholson (86.3)
Andy Jenkins (86) 3-5 Raymond van Barneveld (90.2)
Mark Webster (92) 5-4 Wessel Nijman (91.6)

Modus Icons of Darts Live League 2020: Draw, Live Scores and Schedule of Play

Live Darts resumes like never before as stars of the sport from past and present collide in the inaugural Modus Icons of Darts Live League.

The Icons of Darts Live League features a selection of household names and emerging stars battling it out in a round-robin format over the next month.

The invitational tournament will be streamed exclusively live online and will see all players competing from home live through a high quality webcam setup.

Live scoring and match stats will be available and every match will be covered live on the Live Darts social media channels.

A series of round-robin leagues will take place daily from Monday to Saturday each week, with the eventual champion to be crowned on Saturday May 2.

Five-time World Champion Raymond van Barneveld is among an all-star Week One line-up which also includes 2008 Lakeside Champion Mark Webster.

Former Players Champion Paul Nicholson also features, as do former World Championship semi-finalist Andy Jenkins, BDO star David Evans and emerging Dutch talent Wessel Nijman.

Week Two sees three-time BDO World Champion Martin Adams enter the fray, alongside former World Youth Champion Arron Monk and emerging star Jarred Cole.

The tournament gets underway on Monday April 6 from 11am BST, with all matches to be contested over the best of nine legs.

CLICK HERE TO WATCH THE MODUS ICONS OF DARTS LIVE LEAGUE (18+)

Modus Icons of Darts Live League 2020 Tournament Schedule

Monday April 6

Group One

11am-4pm
Mark Webster (73.2) 4-5 Paul Nicholson (79.5)
Raymond van Barneveld (83.5) 1-5 Wessel Nijman (92.5)
David Evans (82) 5-4 Mark Webster (83)
Paul Nicholson (95.6) 5-2 Raymond van Barneveld (88.3)
Wessel Nijman (100.6) 5-4 David Evans (97.4)
Mark Webster (91.7) 5-4 Raymond van Barneveld (98.2)
Paul Nicholson (94.5) 3-5 Wessel Nijman (94.3)
David Evans (84.7) 5-3 Raymond van Barneveld (80.2)
Mark Webster (76.8) 1-5 Wessel Nijman (96.7)
Paul Nicholson (98.3) 2-5 David Evans (88.9)

Tuesday April 7

Group Two

11am-4pm
Andy Jenkins (84.8) 5-4 Paul Nicholson (86.6)
Raymond van Barneveld (84.9) 2-5 Wessel Nijman (89.5)
David Evans (96.8) 4-5 Andy Jenkins (90.8)
Paul Nicholson (91.2) 5-2 Raymond van Barneveld (80.6)
Wessel Nijman (95.8) 5-3 David Evans (91.7)
Andy Jenkins (89.9) 5-1 Raymond van Barneveld (92.5)
Paul Nicholson (80) 1-5 Wessel Nijman (99)
David Evans (88) 5-4 Raymond van Barneveld (92.4)
Andy Jenkins (82.7) 2-5 Wessel Nijman (95.7)
Paul Nicholson (89) 4-5 David Evans (87.5)

Wednesday April 8

Group Three

11am-4pm
Andy Jenkins (98.5) 5-1 Mark Webster (84)
Raymond van Barneveld (94.6) 5-4 Wessel Nijman (94.3)
David Evans (97.6) 5-0 Andy Jenkins (90)
Mark Webster (92.6) 5-3 Raymond van Barneveld (88.1)
Wessel Nijman (92.7) 4-5 David Evans (95.2)
Andy Jenkins (96.2) 5-2 Raymond van Barneveld (95.3)
Mark Webster (88.3) 4-5 Wessel Nijman (97.5)
David Evans (93.6) 3-5 Raymond van Barneveld (95)
Andy Jenkins (87.2) 5-2 Wessel Nijman (92.4)
Mark Webster (85) 1-5 David Evans (99.5)

Thursday April 9

Day Four

11am-4pm
Andy Jenkins (90.8) 5-1 Mark Webster (85)
Paul Nicholson (83) 4-5 Wessel Nijman (85)
David Evans (97.8) 5-2 Andy Jenkins (91.8)
Mark Webster (82.4) 3-5 Paul Nicholson (83.2)
Wessel Nijman (88.1) 2-5 David Evans (88.8)
Andy Jenkins (80.2) 5-3 Paul Nicholson (84)
Mark Webster (94.3) 3-5 Wessel Nijman (91.6)
David Evans (90.2) 5-4 Paul Nicholson (83.3)
Andy Jenkins (86.2) 3-5 Wessel Nijman (97)
Mark Webster (83.5) 0-5 David Evans (97.6)

 

Friday April 10

Day Five

11am-4pm
Andy Jenkins (86.4) 5-1 Mark Webster (77)
Paul Nicholson (92.3) 5-2 Raymond van Barneveld (93.3)
David Evans (90.9) 5-4 Andy Jenkins (82)
Mark Webster (91) 4-5 Paul Nicholson (90)
Raymond van Barneveld (88.2) 3-5 David Evans (95.6)
Andy Jenkins (90.3) 2-5 Paul Nicholson (89.2)
Mark Webster (74.6) 4-5 Raymond van Barneveld (76.7)
David Evans (95.5) 4-5 Paul Nicholson (92.6)
Andy Jenkins (82) 3-5 Raymond van Barneveld (86.8)
Mark Webster (95.1) 2-5 David Evans (98.3)

 

Saturday April 11

Day Six

11am-4pm
Andy Jenkins (91.3) 5-2 Mark Webster (84.6)
Paul Nicholson (95.7) 5-3 Raymond van Barneveld (94)
Wessel Nijman (97) 5-2 Andy Jenkins (89.8)
Mark Webster (84.3) 1-5 Paul Nicholson (90.6)
Raymond van Barneveld (79.4) 2-5 Wessel Nijman (83.2)
Andy Jenkins (89) 2-5 Paul Nicholson (100.1)
Mark Webster (91.1) 5-2 Raymond van Barneveld (84.6)
Wessel Nijman (89) 5-3 Paul Nicholson (86.3)
Andy Jenkins (86) 3-5 Raymond van Barneveld (90.2)
Mark Webster (92) 5-4 Wessel Nijman (91.6)

Monday April 13

Day One

11am-3.30pm
Jason Askew (91.4) 5-1 Paul Nicholson (85.6)
Andy Jenkins (91.3) 5-4 Robert Collins (89.4)
Arron Monk (94.6) 4-5 Jason Askew (93)
Paul Nicholson (90) 2-5 Andy Jenkins (96.5)
Robert Collins (81.5) 2-5 Arron Monk (94.6)
Jason Askew (92.3) 5-1 Andy Jenkins (86.6)
Paul Nicholson (83.7) 5-2 Robert Collins (77.6)
Arron Monk (94.5) 5-4 Andy Jenkins (88.7)
Jason Askew (84) 4-5 Robert Collins (81.3)
Paul Nicholson (88.8) 3-5 Arron Monk (87)

Tuesday April 14

Day Two

11am-3.30pm
Paul Nicholson (90.8) 5-1 Jarred Cole (74.3)
Andy Jenkins (88.2) 5-3 Robert Collins (85.2)
Arron Monk (96.4) 3-5 Paul Nicholson (91.6)
Jarred Cole (74.2) 3-5 Andy Jenkins (84.4)
Robert Collins (96.8) 5-3 Arron Monk (100)
Paul Nicholson (86.6) 3-5 Andy Jenkins (83)
Jarred Cole (86.8) 5-2 Robert Collins (79.8)
Arron Monk (100.2) 5-0 Andy Jenkins (87.3)
Paul Nicholson (83.2) 5-4 Robert Collins (84.7)
Jarred Cole (90.4) 4-5 Arron Monk (88.5)

Modus Icons of Darts Live League live stream: How to watch exclusively live online

Stars of the sport past and present face off in the 2020 Modus Icons of Darts Live League, and all matches are available to watch exclusively live online.

The Modus Icons of Darts Live League features a selection of household names and emerging stars battling it out in a round-robin format.

The live-streamed invitational tournament will see all players competing from home live through a high quality webcam setup and live scores available.

A series of round-robin leagues will take place daily from Monday to Saturday, with the eventual champion to be crowned on Saturday May 2.

Five-time World Champion Raymond van Barneveld is among an all-star line-up which also includes 2008 Lakeside Champion Mark Webster.

Former Players Champion Paul Nicholson also features, as do former World Championship semi-finalist Andy Jenkins, BDO star David Evans and emerging Dutch talent Wessel Nijman.

The tournament commences on Monday April 6 from 11am BST, with all matches to be contested over the best of nine legs.

Live streaming is available to fans in the UK and various other regions. To watch live, simply follow our step-by-step guide below.

18+ only | T&Cs apply | Be Gamble Aware

How to watch the Icons of Darts Live League

1) Go to Bet365.com via this special link

2) Register an account and make a first deposit up to £100 to receive up to £100 in Bet Credits (18+ only, T&Cs apply)

3) Once registered, go to the sports homepage and select ‘live streaming’ from the top menu

4) The live streaming window will open, choose ‘Darts’ from the list and select the match in progress

Icons of Darts Live League live stream: How to watch exclusively live online

Stars of the sport past and present face off in the 2020 Icons of Darts Live League, and all matches are available to watch exclusively live online.

The Modus Icons of Darts Live League features a selection of household names and emerging stars battling it out in a round-robin format.

The live-streamed event will see all players competing from home live through a high quality webcam setup.

A series of round-robin leagues will take place daily from Monday to Saturday, with the eventual champion to be crowned at the end of the week.

Former Lakeside Champions Scott Mitchell, Martin Adams and Mark Webster are among an all-star line-up which also includes history-maker Fallon Sherrock and former World Youth Champion Arron Monk.

Former Players Champion Paul Nicholson also features, as do former World Championship semi-finalist Andy Jenkins, BDO star David Evans and emerging Dutch talent Wessel Nijman.

The action commences from 10.30am BST each day, with all matches to be contested over the best of seven legs.

Live streaming is available to fans in the UK and various other regions. To watch live, simply follow our step-by-step guide below.

18+ only | T&Cs apply | Be Gamble Aware

How to watch the Icons of Darts Live League

1) Go to Bet365.com via this special link

2) Register an account and make a first deposit up to £100 to receive up to £100 in Bet Credits (18+ only, T&Cs apply)

3) Once registered, go to the sports homepage and select ‘live streaming’ from the top menu

4) The live streaming window will open, choose ‘Darts’ from the list and select the match in progress

 

 

Modus Icons of Darts Live League 2020: Live Scores, Schedule of Play and Tables

Live Darts resumes like never before as stars of the sport from past and present collide in the inaugural Modus Icons of Darts Live League.

The Icons of Darts Live League features a selection of household names and emerging stars battling it out in a round-robin format over the next month.

The invitational tournament will be streamed exclusively live online and will see all players competing from home live through a high quality webcam setup.

Live scoring and match stats will be available and every match will be covered live on the Live Darts social media channels.

A series of round-robin leagues will take place daily from Monday to Saturday each week, with the leader at the top of the table at the end of the week crowned the winner.

Five-time World Champion Raymond van Barneveld, 2008 Lakeside Champion Mark Webster and former Players Champion Paul Nicholson are among the notable names in action.

Three-time Women’s World Champion Anastasia Dobromyslova and former World Youth Champions Arron Monk and James Hubbard will also feature.

The tournament gets underway on Monday April 6 from 11am BST, with all matches to be contested over the best of nine legs.

CLICK HERE TO WATCH THE MODUS ICONS OF DARTS LIVE LEAGUE (18+)

Modus Icons of Darts Live League 2020 Tournament Schedule

Monday April 6

Day One

11am-4pm
Mark Webster (73.2) 4-5 Paul Nicholson (79.5)
Raymond van Barneveld (83.5) 1-5 Wessel Nijman (92.5)
David Evans (82) 5-4 Mark Webster (83)
Paul Nicholson (95.6) 5-2 Raymond van Barneveld (88.3)
Wessel Nijman (100.6) 5-4 David Evans (97.4)
Mark Webster (91.7) 5-4 Raymond van Barneveld (98.2)
Paul Nicholson (94.5) 3-5 Wessel Nijman (94.3)
David Evans (84.7) 5-3 Raymond van Barneveld (80.2)
Mark Webster (76.8) 1-5 Wessel Nijman (96.7)
Paul Nicholson (98.3) 2-5 David Evans (88.9)

Tuesday April 7

Day Two

11am-4pm
Andy Jenkins (84.8) 5-4 Paul Nicholson (86.6)
Raymond van Barneveld (84.9) 2-5 Wessel Nijman (89.5)
David Evans (96.8) 4-5 Andy Jenkins (90.8)
Paul Nicholson (91.2) 5-2 Raymond van Barneveld (80.6)
Wessel Nijman (95.8) 5-3 David Evans (91.7)
Andy Jenkins (89.9) 5-1 Raymond van Barneveld (92.5)
Paul Nicholson (80) 1-5 Wessel Nijman (99)
David Evans (88) 5-4 Raymond van Barneveld (92.4)
Andy Jenkins (82.7) 2-5 Wessel Nijman (95.7)
Paul Nicholson (89) 4-5 David Evans (87.5)

Wednesday April 8

Day Three

11am-4pm
Andy Jenkins (98.5) 5-1 Mark Webster (84)
Raymond van Barneveld (94.6) 5-4 Wessel Nijman (94.3)
David Evans (97.6) 5-0 Andy Jenkins (90)
Mark Webster (92.6) 5-3 Raymond van Barneveld (88.1)
Wessel Nijman (92.7) 4-5 David Evans (95.2)
Andy Jenkins (96.2) 5-2 Raymond van Barneveld (95.3)
Mark Webster (88.3) 4-5 Wessel Nijman (97.5)
David Evans (93.6) 3-5 Raymond van Barneveld (95)
Andy Jenkins (87.2) 5-2 Wessel Nijman (92.4)
Mark Webster (85) 1-5 David Evans (99.5)

Thursday April 9

Day Four

11am-4pm
Andy Jenkins (90.8) 5-1 Mark Webster (85)
Paul Nicholson (83) 4-5 Wessel Nijman (85)
David Evans (97.8) 5-2 Andy Jenkins (91.8)
Mark Webster (82.4) 3-5 Paul Nicholson (83.2)
Wessel Nijman (88.1) 2-5 David Evans (88.8)
Andy Jenkins (80.2) 5-3 Paul Nicholson (84)
Mark Webster (94.3) 3-5 Wessel Nijman (91.6)
David Evans (90.2) 5-4 Paul Nicholson (83.3)
Andy Jenkins (86.2) 3-5 Wessel Nijman (97)
Mark Webster (83.5) 0-5 David Evans (97.6)

Friday April 10

Day Five

11am-4pm
Andy Jenkins (86.4) 5-1 Mark Webster (77)
Paul Nicholson (92.3) 5-2 Raymond van Barneveld (93.3)
David Evans (90.9) 5-4 Andy Jenkins (82)
Mark Webster (91) 4-5 Paul Nicholson (90)
Raymond van Barneveld (88.2) 3-5 David Evans (95.6)
Andy Jenkins (90.3) 2-5 Paul Nicholson (89.2)
Mark Webster (74.6) 4-5 Raymond van Barneveld (76.7)
David Evans (95.5) 4-5 Paul Nicholson (92.6)
Andy Jenkins (82) 3-5 Raymond van Barneveld (86.8)
Mark Webster (95.1) 2-5 David Evans (98.3)

Saturday April 11

Day Six

11am-4pm
Andy Jenkins (91.3) 5-2 Mark Webster (84.6)
Paul Nicholson (95.7) 5-3 Raymond van Barneveld (94)
Wessel Nijman (97) 5-2 Andy Jenkins (89.8)
Mark Webster (84.3) 1-5 Paul Nicholson (90.6)
Raymond van Barneveld (79.4) 2-5 Wessel Nijman (83.2)
Andy Jenkins (89) 2-5 Paul Nicholson (100.1)
Mark Webster (91.1) 5-2 Raymond van Barneveld (84.6)
Wessel Nijman (89) 5-3 Paul Nicholson (86.3)
Andy Jenkins (86) 3-5 Raymond van Barneveld (90.2)
Mark Webster (92) 5-4 Wessel Nijman (91.6)

Monday April 13

Day One

11am-4pm
Jason Askew (91.4) 5-1 Paul Nicholson (85.6)
Andy Jenkins (91.3) 5-4 Robert Collins (89.4)
Arron Monk (94.6) 4-5 Jason Askew (93)
Paul Nicholson (90) 2-5 Andy Jenkins (96.5)
Robert Collins (81.5) 2-5 Arron Monk (94.6)
Jason Askew (92.3) 5-1 Andy Jenkins (86.6)
Paul Nicholson (83.7) 5-2 Robert Collins (77.6)
Arron Monk (94.5) 5-4 Andy Jenkins (88.7)
Jason Askew (84) 4-5 Robert Collins (81.3)
Paul Nicholson (88.8) 3-5 Arron Monk (87)

Tuesday April 14

Day Two

11am-3.30pm
Paul Nicholson (90.8) 5-1 Jarred Cole (74.3)
Andy Jenkins (88.2) 5-3 Robert Collins (85.2)
Arron Monk (96.4) 3-5 Paul Nicholson (91.6)
Jarred Cole (74.2) 3-5 Andy Jenkins (84.4)
Robert Collins (96.8) 5-3 Arron Monk (100)
Paul Nicholson (86.6) 3-5 Andy Jenkins (83)
Jarred Cole (86.8) 5-2 Robert Collins (79.8)
Arron Monk (100.2) 5-0 Andy Jenkins (87.3)
Paul Nicholson (83.2) 5-4 Robert Collins (84.7)
Jarred Cole (90.4) 4-5 Arron Monk (88.5)

Wednesday April 15

Day Three

11am-3.30pm
Jason Askew (90.8) 0-5 Jarred Cole (98.8)
Andy Jenkins (89.3) 5-2 Robert Collins (82)
Arron Monk (84.6) 4-5 Jason Askew (92)
Jarred Cole (92.3) 3-5 Andy Jenkins (94)
Robert Collins (86.8) 3-5 Arron Monk (97.3)
Jason Askew (98.7) 5-3 Andy Jenkins (90)
Jarred Cole (90.8) 5-3 Robert Collins (84)
Arron Monk (95.5) 5-2 Andy Jenkins (91)
Jason Askew (97.4) 5-4 Robert Collins (90.4)
Jarred Cole (93.6) 0-5 Arron Monk (107.4)

Thursday April 16

Day Four

11am-3.30pm
Jason Askew (92) 5-4 Paul Nicholson (86.5)
Jarred Cole (79.6) 5-4 Robert Collins (80.7)
Arron Monk (91.5) 4-5 Jason Askew (99.7)
Paul Nicholson (89) 5-2 Jarred Cole (88)
Robert Collins (87.8) 4-5 Arron Monk (93)
Jason Askew (97.8) 5-2 Jarred Cole (95.5)
Paul Nicholson (92.5) 5-3 Robert Collins (96.3)
Arron Monk (84.2) 4-5 Jarred Cole (84.8)
Jason Askew (97.6) 1-5 Robert Collins (101.2)
Paul Nicholson (83.4) 5-1 Arron Monk (71)

Friday April 17

Day Five

11am-3.30pm
Jason Askew (95) 5-4 Paul Nicholson (94.5)
Jarred Cole (96) 5-3 Andy Jenkins (93.5)
Robert Collins (94) 5-0 Jason Askew (76.6)
Paul Nicholson (103.4) 4-5 Jarred Cole (91)
Andy Jenkins (100.2) 5-0 Robert Collins (80)
Jason Askew (95.6) 5-4 Jarred Cole (94.6)
Paul Nicholson (88.6) 1-5 Andy Jenkins (90)
Robert Collins (84) 3-5 Jarred Cole (88.7)
Jason Askew (105.8) 5-0 Andy Jenkins (84.4)
Paul Nicholson (85.6) 2-5 Robert Collins (88.5)

Saturday April 18

Day Six

11am-3.30pm
Jason Askew (94.6) 3-5 Paul Nicholson (89)
Jarred Cole (88.2) 2-5 Andy Jenkins (94.5)
Arron Monk (93.5) 2-5 Jason Askew (100.7)
Paul Nicholson (88.3) 1-5 Jarred Cole (96.2)
Andy Jenkins (91.5) 5-4 Arron Monk (94.6)
Jason Askew (91) 5-4 Jarred Cole (86.6)
Paul Nicholson (94) 5-4 Andy Jenkins (90)
Arron Monk (96.3) 5-3 Jarred Cole (91.5)
Jason Askew (99.7) 5-3 Andy Jenkins (92.7)
Paul Nicholson (89.8) 3-5 Arron Monk (94)

Monday April 20

Week Three – Day One

11am-3.30pm
Andy Jenkins (93.8) 4-5 Paul Nicholson (95.5)
Diogo Portela (81.3) 5-4 Adam Huckvale (80)
James Hubbard (83.4) 5-4 Andy Jenkins (82.4)
Paul Nicholson (86.3) 5-2 Diogo Portela (83.4)
Adam Huckvale (86.2) 5-3 James Hubbard (85)
Andy Jenkins (92.3) 5-3 Diogo Portela (84.6)
Paul Nicholson (93.7) 5-3 Adam Huckvale (84.7)
James Hubbard (80.5) 4-5 Diogo Portela (80.3)
Andy Jenkins (100) 5-4 Adam Huckvale (85)
Paul Nicholson (101.3) 5-2 James Hubbard (86.6)

Tuesday April 21

Week Three – Day Two

11am-3.30pm
Paul Nicholson (88.7) 5-3 Diogo Portela (81.9)
James Hubbard (91) 3-5 Arron Monk (96.8)
Andy Jenkins (94.7) 5-4 Paul Nicholson (88)
Diogo Portela (88) 5-3 James Hubbard (82.8)
Arron Monk (92.6) 2-5 Andy Jenkins (92.8)
Paul Nicholson (88) 4-5 James Hubbard (84.7)
Diogo Portela (95) 2-5 Arron Monk (97)
Andy Jenkins (93) 5-3 James Hubbard (85.6)
Paul Nicholson (87.7) 5-4 Arron Monk (94.2)
Diogo Portela (93.4) 5-2 Andy Jenkins (82.6)

Wednesday April 22

Week Three – Day Three

11am-3.30pm
Adam Huckvale (84.2) 5-4 James Hubbard (88)
Arron Monk (96.3) 5-2 Andy Jenkins (84)
Diogo Portela (89.3) 5-2 Adam Huckvale (85.8)
James Hubbard (85) 2-5 Arron Monk (108.3) – *Monk hits a nine-darter*
Andy Jenkins (86) 4-5 Diogo Portela (87.3)
Adam Huckvale (88) 2-5 Arron Monk (93.7)
James Hubbard (88.4) 5-3 Andy Jenkins (85.6)
Diogo Portela (87.8) 4-5 Arron Monk (93.3)
Adam Huckvale (87.8) 5-4 Andy Jenkins (91.4)
James Hubbard (84.6) 5-4 Diogo Portela (85.4)

Thursday April 23

Week Three – Day Four

11am-3.30pm
Adam Huckvale (81.3) 3-5 James Hubbard (84.8)
Arron Monk (98.5) 4-5 Paul Nicholson (90.4)
Diogo Portela (72.7) 1-5 Adam Huckvale (83.6)
James Hubbard (80.3) 5-4 Arron Monk (83.5)
Paul Nicholson (92.8) 5-3 Diogo Portela (87)
Adam Huckvale (87.8) 2-5 Arron Monk (93.6)
James Hubbard (80.4) 1-5 Paul Nicholson (99)
Diogo Portela (86.6) 2-5 Arron Monk (87.4)
Adam Huckvale (80.6) 2-5 Paul Nicholson (86.3)
James Hubbard (92.4) 1-5 Diogo Portela (94.8)

Friday April 24

Week Three – Day Five

11am-3.30pm
James Hubbard (88) 2-5 Arron Monk (91.8)
Andy Jenkins (94) 4-5 Paul Nicholson (91.3)
Adam Huckvale (78.5) 3-5 James Hubbard (84.4)
Arron Monk (78.8) 5-1 Andy Jenkins (71.6)
Paul Nicholson (102.4) 5-2 Adam Huckvale (95)
James Hubbard (82.5) 5-2 Andy Jenkins (70)
Arron Monk (83.8) 4-5 Paul Nicholson (85.6)
Adam Huckvale (75.2) 1-5 Andy Jenkins (74)
James Hubbard (87.7) 5-4 Paul Nicholson (84.6)
Arron Monk (81.7) 3-5 Adam Huckvale (84.5)

Saturday April 25

Week Three – Day Six

11am-3.30pm
Arron Monk (83.7) 3-5 Andy Jenkins (90.3)
Paul Nicholson (96.5) 5-1 Diogo Portela (86.8)
Adam Huckvale (82.3) 5-4 Arron Monk (83.2)
Andy Jenkins (89.2) 5-2 Paul Nicholson (79.6)
Diogo Portela (72.8) 2-5 Adam Huckvale (81)
Arron Monk (88.4) 3-5 Paul Nicholson (99)
Andy Jenkins (86.3) 5-4 Diogo Portela (90.6)
Adam Huckvale (91.2) 3-5 Paul Nicholson (90.3)
Arron Monk (90.6) 5-3 Diogo Portela (80.6)
Andy Jenkins (86.3) 3-5 Adam Huckvale (89)

Monday April 27

Week Four – Day One

11am-3.30pm
Justin Smith (94.5) 5-3 Anastasia Dobromyslova (80.8)
Jose Justicia (81.5) 1-5 Jarred Cole (93.3)
Keelan Kay (80.8) 1-5 Justin Smith (83)
Anastasia Dobromyslova (74) 1-5 Jose Justicia (85)
Jarred Cole (82.4) 2-5 Keelan Kay (88.8)
Justin Smith (97.4) 5-1 Jose Justicia (80.6)
Anastasia Dobromyslova (46.2) 0-5 Jarred Cole (74.4)
Jose Justicia (78.8) 2-5 Keelan Kay (90.7)
Jarred Cole (86.2) 5-2 Justin Smith (81.6)
Keelan Kay (81.7) 5-0 Anastasia Dobromyslova (48.5)

Tuesday April 28

Week Four – Day Two

11am-3.30pm
Ritchie Edhouse (94.7) 5-4 Arron Monk (90.2)
Jose Justicia (78.3) 1-5 Jarred Cole (93.7)
Keelan Kay (91.5) 4-5 Ritchie Edhouse (86.5)
Arron Monk (103) 5-0 Jose Justicia (81)
Jarred Cole (87.2) 1-5 Keelan Kay (88.6)
Ritchie Edhouse (91) 5-1 Jose Justicia (76.8)
Arron Monk (94) 5-3 Jarred Cole (98.3)
Jose Justicia (83.6) 5-3 Keelan Kay (83.6)
Jarred Cole (94.2) 5-2 Ritchie Edhouse (85.3)
Keelan Kay (85.7) 3-5 Arron Monk (93.6)

Wednesday April 29

Week Four – Day Three

11am-3.30pm
Ritchie Edhouse (106.2) 5-4 Justin Smith (92.5)
Jose Justicia (80.2) 2-5 Jarred Cole (90.2)
Keelan Kay (85) 4-5 Ritchie Edhouse (89.7)
Justin Smith (83.3) 5-4 Jose Justicia (85)
Jarred Cole (94.5) 5-2 Keelan Kay (87.5)
Ritchie Edhouse (81) 5-4 Jose Justicia (77.3)
Justin Smith (93.6) 5-1 Jarred Cole (96.2)
Jose Justicia (81.5) 5-2 Keelan Kay (75)
Jarred Cole (97.4) 5-2 Ritchie Edhouse (87.5)
Keelan Kay (99) 0-5 Justin Smith (94.5)
Arron Monk (96.8) 4-5 Justin Smith (91.8)

Thursday April 30

Week Four – Day Four

11am-3.30pm
Ritchie Edhouse (88.8) 3-5 Justin Smith (85.2)
Arron Monk (103.8) 3-5 Jarred Cole (101.2)
Keelan Kay (82.6) 5-4 Ritchie Edhouse (89)
Justin Smith (84.8) 2-5 Arron Monk (89.3)
Jarred Cole (90.7) 2-5 Keelan Kay (93.5)
Ritchie Edhouse (93.6) 3-5 Arron Monk (94)
Justin Smith (89) 4-5 Jarred Cole (97.4)
Arron Monk (86.6) 5-4 Keelan Kay (91.7)
Jarred Cole (94.1) 5-3 Ritchie Edhouse (88.5)
Keelan Kay (83.4) 4-5 Justin Smith (84.2)
Arron Monk (88.4) 5-2 Keelan Kay (82.7)

Friday May 1

Week Four – Day Five

11am-3.30pm
Ritchie Edhouse (99.2) 5-2 Justin Smith (92.3)
Arron Monk (94.5) 5-2 Jose Justicia (84.1)
Keelan Kay (74) 0-5 Ritchie Edhouse (97.6)
Justin Smith (91.3) 1-5 Arron Monk (99.2)
Jose Justicia (86) 5-2 Keelan Kay (78.2)
Ritchie Edhouse (90.3) 5-1 Arron Monk (86.8)
Justin Smith (96.5) 5-2 Jose Justicia (81.8)
Arron Monk (86) 5-2 Keelan Kay (79.8)
Jose Justicia (81.8) 4-5 Ritchie Edhouse (88.5)
Keelan Kay (86.5) 3-5 Justin Smith (84.3)
Arron Monk (96) 5-2 Jose Justicia (85)

Saturday May 2

Week Four – Day Six

11am-3.30pm
Ritchie Edhouse (93.2) 2-5 Justin Smith (96.7)
Arron Monk (93.3) 5-1 Jose Justicia (78.4)
Jarred Cole (94.5) 3-5 Ritchie Edhouse (101)
Justin Smith (87.2) 4-5 Arron Monk (92.6)
Jose Justicia (78.3) 0-5 Jarred Cole (88.4)
Ritchie Edhouse (92) 4-5 Arron Monk (86.5)
Justin Smith (95.7) 5-3 Jose Justicia (94.5)
Arron Monk (94.2) 5-4 Jarred Cole (93.7)
Jose Justicia (84.8) 2-5 Ritchie Edhouse (94.5)
Jarred Cole (95) 3-5 Justin Smith (97.7)
Arron Monk (90) 3-5 Jarred Cole (94.2)