European Qualifying School 2021: Day One Draw and Live Scores

The 2021 European Qualifying School gets underway in Niedernhausen on Monday, and you can follow the draw and latest results here.

In a change for 2021, the players who lost their Tour Card at the end of last season will be exempt to the Final Stage of Qualifying School, alongside players who finished in the top 16 of the 2020 Challenge Tour and Development Tour Orders of Merit.

A three-day Stage One of European Qualifying School will be limited to sufficient players to produce a full round of a maximum of 128 players per venue.

The First Stage will be split across two blocks of three days, with Stage 1A being held from February 8-10 and Stage 1B from February 11-13.

The Final Stage will then take place from February 14-17 – where 128 players will battle it out for the 29 available Tour Cards.

The last four players from each of the three days in Stage One will advance to the Final Stage, with ranking points given to other players based on the number of match wins from the first full round onwards.

That will form an Order of Merit from which further players will move into the Final Stage where Tour Cards will be up for grabs.

Five-time World Champion Raymond van Barneveld heads the list of players involved in Stage 1A, while German Superleague winner Nico Kurz, Euro Tour ace Franz Roetzsch and two-time Lakeside semi-finalist Michael Unterbuchner are also in action.

Richard Veenstra, Geert de Vos, Mario Vandenbogaerde, Boris Koltsov and Chris Landman are among the other notable names in action.

Play gets underway from 11am GMT (12pm local time), with all matches to be contested over the best of 11 legs.

CLICK HERE FOR THE LATEST QUALIFYING SCHOOL ODDS & SPECIALS (18+)

European Q-School Stage 1A – Day One Draw

Last 128
Dennie Olde Kalter 6-2 Daniel Sprudzs
Jens Kniest 6-2 Ivan Springborg Poulsen
Michael Rasztovits 6-1 Sebastian Steyer
Nico Wagner 6-4 Mindaugas Barauskas
Felix Kleeberg 6-1 Michael Hahn
Nico Kurz 6-1 Markus Erhard
Mario Vandenbogaerde 6-4 Patrick Plötz
Boris Koltsov 6-0 Danny Kaiser
Marcel Erba 6-0 Andreas Jaguttis
Kai Gotthardt 6-5 Jeroen Mioch
Marko Puls 6-0 Olaf Thies
Niels Heinsoe 6-1 Marco Obst
Michael Stoeten 6-2 Kevin Luhr
John Van de Weerd 6-1 Jonathan Parvaneh
Pero Ljubic 6-5 Stefan Taferner
Raymond van Barneveld 6-1 Adis Ljubijankic
Franz Roetzsch 6-1 Jeffre De Zeeuw
Gillian Koehoorn 6-2 Alexander Kastner
Jiri Brejcha 6-1 Leon Reijnders
Thomas Kohnlein 6-3  Tomas Ledl
Jaimy van de Weerd 6-1 Sebastian Pohl
Francois Schweyen 6-2 Niels-Joergen Hansen
Lukas Wenig 6-3 Kristiaan de Boer
Adam Gawlas 6-0 Daniel Meyer
Sven Hilling 6-2 Erik Tautfest
Moreno Blom 6-0 Jeffrey Van Egdom
Sven Haltmayer 6-0 Erwin Ziermeier
Philip Van Gasse 6-0 Toms Balodis
Mikel van Maastrigt 6-3 Fredi Gsellmann
Geert De Vos 6-4 Rients Visser
Tim Darmstadter 6-2 Jürgen Grupp
Davy Proosten 6-5 Patrik Kovacs
Michael Unterbuchner 6-1 Danny Jansen
Ricoh Handt 6-3  Jens Wittlinger
Cedric Waegemans 6-1 René Kruit
Egor Tvorogov 6-4 Nauris Gleglu
Lorenzo Pronk 6-1 Moritz Schmitz
Patrick van den Boogaard 6-1 Mario Brescakovic
Steven Noster 6-4 Simeon Heinz
Remo Mandiau 6-1 Baran Oezdemir
Marcel Althaus 6-5 Alex Flohr
Lorenzo Van Hove 6-1 Artur Jaa
Ricardo Pietreczko 6-4 Jeremy van der Winkel
Roberto Vandaele 6-2 Eimardo Van Engelen
Richard Veenstra 6-1 Toon Greebe
Gian van Veen 6-0 Michael Bruder
Andreas Frei 6-0 Gheorghe Calagiu
Karsten Koch 6-2 Elias Henkel
Kenny Neyens 6-5 Rene Eidams
Chris Landman 6-1 Jens Ziegler
Niko Springer 6-3 Sven Fiedler

Last 64
Dennie Olde Kalter 6-1 Mark Albert
Michael Rasztovits 6-1 Jens Kniest
Andreas Toft Jorgensen 6-1 Nico Wagner
Nico Kurz 6-2 Felix Kleeberg
Mario Vandenbogaerde 6-3 Tim Wolters
Boris Koltsov 6-5 Marcel Erba
Michael Plooy 6-1 Kai Gotthardt
Marko Puls 6-3 Niels Heinsoe
Michael Stoeten 6-5 Eynur Babayev
Pero Ljubic 6-5 John Van de Weerd
Raymond van Barneveld 6-1 Leo Hendriks
Gillian Koehoorn 6-1 Franz Roetzsch
Jiri Brejcha 6-1 Fabian Lorenz
Jaimy van de Weerd 6-5 Thomas Kohnlein
Francois Schweyen 6-5 Lukas Wenig
Adam Gawlas 6-1 Sven Hilling
Moreno Blom 6-4 Wesley Plaisier
Philip Van Gasse 6-0 Sven Haltmayer
Mikel van Maastrigt 6-5 Eric Mundo
Geert De Vos 6-3 Tim Darmstadter
Davy Proosten 6-2 Roland Hol
Michael Unterbuchner 6-2 Ricoh Handt
Egor Tvorogov 6-5 Cedric Waegemans
Lorenzo Pronk 6-5 Patrick van den Boogaard
Steven Noster 6-4 Sandor Ballo
Remo Mandiau 6-1 Marcel Althaus
El Abbas El Amri 6-1 Lorenzo Van Hove
Ricardo Pietreczko 6-2 Roberto Vandaele
Richard Veenstra 6-2 Paul Wacanno
Gian van Veen 6-2 Andreas Frei
Karsten Koch 6-1 Kenny Neyens
Niko Springer 6-3 Chris Landman

Last 32
Dennie Olde Kalter 6-3 Michael Rasztovits
Nico Kurz 6-3 Andreas Toft Jorgensen
Mario Vandenbogaerde 6-2 Boris Koltsov
Michael Plooy 6-4 Marko Puls
Pero Ljubic 6-4 Michael Stoeten
Raymond van Barneveld 6-0 Gillian Koehoorn
Jiri Brejcha 6-3 Jaimy van de Weerd
Adam Gawlas 6-1 Francois Schweyen
Moreno Blom 6-4 Philip Van Gasse
Geert De Vos BYE Mikel van Maastrigt
Michael Unterbuchner 6-4 Davy Proosten
Lorenzo Pronk 6-3 Egor Tvorogov
Remo Mandiau 6-5 Steven Noster
El Abbas El Amri 6-5 Ricardo Pietreczko
Richard Veenstra 6-5 Gian van Veen
Niko Springer 6-2 Karsten Koch

Last 16
Nico Kurz 6-3 Dennie Olde Kalter
Michael Plooy 6-3 Mario Vandenbogaerde
Pero Ljubic 6-5 Raymond van Barneveld
Adam Gawlas 6-1 Jiri Brejcha
Geert De Vos 6-5 Moreno Blom
Lorenzo Pronk 6-2 Michael Unterbuchner
Remo Mandiau 6-4 El Abbas El Amri
Richard Veenstra 6-2 Niko Springer

Last Eight
Michael Plooy 6-4 Nico Kurz
Adam Gawlas 6-1 Pero Ljubic
Lorenzo Pronk 6-4 Geert De Vos
Richard Veenstra 6-4 Remo Mandiau