Left arrow

Kyle McKinstry handed eight-year darts ban for match-fixing

Right arrow

James Richardson lands match-winning nine-darter against son Joshua in Modus Live League

Modus Online Live League 2021 Live Scores and Schedule of Play

Jamie Shaw in Modus Live League 16 Oct 2021
Welsh star Jim Williams in action (Photo by Chris Dean/PDC)

The Modus Online Live League features a host of star names battling it out, and you can follow the latest results, fixtures and tables here.

Following on from last year’s Icons of Darts Live League, Modus have returned with a brand new round-robin event scheduled to take place throughout 2021.

The Online Live League will feature a multitude of top players competing in group stage formats each week in a behind closed doors setup in Southampton.

Former BDO World Champions Martin Adams and Richie Burnett are among the star names in action, as well as multiple major winner Robert Thornton and former World Youth Champion Arron Monk.

Former World Championship semi-finalist Andy Jenkins, history-maker Fallon Sherrock, former PDC Tour Card holder Richard North, Jason Askew and emerging star Jarred Cole also feature.

Paul Nicholson and Chris Mason will be on hand to provide their expert commentary and analysis.

Players will initially be split across three groups from Monday to Friday as they bid to reach Saturday’s final group.

The winner of Group A and the top two from Group B and Group C will form Saturday’s five-man line-up.

The overall weekly winners, runners-up and third placed players will then progress to the Champions Group to compete for a lucrative £10,000 prize fund.

All matches are to be contested over the best of seven legs and are available to watch live on desktop, mobile or tablet devices worldwide.

WATCH THE MODUS ONLINE LEAGUE STREAMED LIVE HERE (18+)

Modus Online Live League 2021 Phase Five Schedule

Monday September 20

9.30am-2pm
Richard North 4-2 Aaron Turner
Carl Wilkinson 3-4 Martin Thomas
Connor Scutt 4-0 Michael Warburton
Aaron Turner 4-3 Carl Wilkinson
Michael Warburton 4-1 Richard North
Martin Thomas 4-2 Connor Scutt
Aaron Turner 3-4 Michael Warburton
Carl Wilkinson 4-2 Connor Scutt
Richard North 4-1 Martin Thomas
Michael Warburton 1-4 Carl Wilkinson
Martin Thomas 4-1 Aaron Turner
Connor Scutt 4-1 Richard North
Martin Thomas 4-3 Michael Warburton
Richard North 4-3 Carl Wilkinson
Aaron Turner 1-4 Connor Scutt

Tuesday September 21

9.30am-2pm
Connor Scutt 4-3 Aaron Turner
Carl Wilkinson 4-3 Richard North
Michael Warburton 4-0 Martin Thomas
Richard North 1-4 Connor Scutt
Aaron Turner 3-4 Martin Thomas
Carl Wilkinson 4-1 Michael Warburton
Martin Thomas 4-0 Richard North
Connor Scutt 4-1 Carl Wilkinson
Michael Warburton 2-4 Aaron Turner
Connor Scutt 2-4 Martin Thomas
Richard North 0-4 Michael Warburton
Carl Wilkinson 4-1 Aaron Turner
Michael Warburton 2-4 Connor Scutt
Martin Thomas 2-4 Carl Wilkinson
Aaron Turner 0-4 Richard North

Wednesday September 22

9.30am-2pm
Carl Wilkinson 2-4 Martin Thomas
Richard North 2-4 Connor Scutt
Michael Warburton 4-3 Aaron Turner
Martin Thomas 2-4 Richard North
Aaron Turner 1-4 Carl Wilkinson
Connor Scutt 0-4 Michael Warburton
Martin Thomas 4-1 Aaron Turner
Richard North 0-4 Michael Warburton
Carl Wilkinson 2-4 Connor Scutt
Aaron Turner 2-4 Richard North
Connor Scutt 4-0 Martin Thomas
Michael Warburton 4-3 Carl Wilkinson
Connor Scutt 4-0 Aaron Turner
Carl Wilkinson 2-4 Richard North
Martin Thomas 4-1 Michael Warburton

Thursday September 23

9.30am-2pm
Carl Wilkinson 4-3 Graham Usher
Tony Newell 4-1 Darryl Pilgrim
Richard North 4-1 Aaron Turner
Graham Usher 4-1 Tony Newell
Aaron Turner 2-4 Carl Wilkinson
Darryl Pilgrim 4-3 Richard North
Graham Usher 4-2 Aaron Turner
Tony Newell 3-4 Richard North
Carl Wilkinson 4-1 Darryl Pilgrim
Aaron Turner 0-4 Tony Newell
Darryl Pilgrim 4-2 Graham Usher
Richard North 3-4 Carl Wilkinson
Darryl Pilgrim 4-1 Aaron Turner
Carl Wilkinson 2-4 Tony Newell
Graham Usher 4-2 Richard North

10pm-1am
Jim Williams 2-4 Matthew Dennant
Mike Warburton 4-1 Martin Thomas
Rob Collins 4-3 Jim Williams
Matthew Dennant 3-4 Mike Warburton
Martin Thomas 4-1 Rob Collins
Jim Williams 3-4 Mike Warburton
Matthew Dennant 2-4 Martin Thomas
Mike Warburton 4-3 Rob Collins
Martin Thomas 4-3 Jim Williams
Rob Collins 2-4 Matthew Dennant

Friday September 24

9.30am-2pm
Richard North 1-4 Graham Usher
Tony Newell 3-4 Carl Wilkinson
Aaron Turner 0-4 Darryl Pilgrim
Carl Wilkinson 4-2 Richard North
Graham Usher 3-4 Darryl Pilgrim
Tony Newell 4-3 Aaron Turner
Darryl Pilgrim 4-3 Carl Wilkinson
Richard North 4-3 Tony Newell
Aaron Turner 3-4 Graham Usher
Richard North 1-4 Darryl Pilgrim
Carl Wilkinson 4-0 Aaron Turner
Tony Newell 2-4 Graham Usher
Aaron Turner 0-4 Richard North
Daryl Pilgrim 2-4 Tony Newell
Graham Usher 4-1 Carl Wilkinson

10pm-1am
Matthew Dennant 2-4 Rob Collins
Jim Williams 4-3 Martin Thomas
Rob Collins 0-4 Mike Warburton
Martin Thomas 2-4 Matthew Dennant
Mike Warburton 4-1 Jim Williams
Rob Collins 4-1 Martin Thomas
Mike Warburton 4-2 Matthew Dennant
Jim Williams 4-3 Rob Collins
Martin Thomas 1-4 Mike Warburton
Matthew Dennant 3-4 Jim Williams

Saturday September 25

10pm-1.30am
Mike Warburton 4-1 Graham Usher
Carl Wilkinson 3-4 Connor Scutt
Jim Williams 1-4 Mike Warburton
Matthew Dennant 4-2 Carl Wilkinson
Graham Usher 3-4 Jim Williams
Semi-Final 1: Matthew Dennant 0-4 Jim Williams
Semi-Final 2: Mike Warburton 1-4 Connor Scutt
3rd/4th play-off: Matthew Dennant 1-4 Mike Warburton
Final: Jim Williams 4-0 Connor Scutt

Monday September 27

9.30am-2pm
Gary Robson 3-4 Stu Wilson
Martin Adams 2-4 James Richardson
Richie Burnett 3-4 Niall Culleton
Stu Wilson 2-4 Martin Adams
Niall Culleton 2-4 Gary Robson
James Richardson 0-4 Richie Burnett
Stu Wilson 3-4 Niall Culleton
Martin Adams 4-2 Richie Burnett
Gary Robson 2-4 James Richardson
Niall Culleton 3-4 Martin Adams
James Richardson 4-3 Stu Wilson
Richie Burnett 4-2 Gary Robson
James Richardson 4-3 Niall Culleton
Gary Robson 4-2 Martin Adams
Stu Wilson 4-1 Richie Burnett

Tuesday September 28

9.30am-2pm
Richie Burnett 4-3 Stu Wilson
Martin Adams 4-3 Gary Robson
Niall Culleton 1-4 James Richardson
Gary Robson 3-4 Richie Burnett
Stu Wilson 0-4 James Richardson
Martin Adams 3-4 Niall Culleton
James Richardson 4-3 Gary Robson
Richie Burnett 2-4 Martin Adams
Niall Culleton 4-1 Stu Wilson
Richie Burnett 4-3 James Richardson
Gary Robson 3-4 Niall Culleton
Martin Adams 4-0 Stu Wilson
Niall Culleton 2-4 Richie Burnett
James Richardson 3-4 Martin Adams
Stu Wilson 4-1 Gary Robson

Wednesday September 29

9.30am-2pm
Martin Adams 4-3 James Richardson
Gary Robson 3-4 Richie Burnett
Niall Culleton 3-4 Stu Wilson
James Richardson 2-4 Gary Robson
Stu Wilson 4-2 Martin Adams
Richie Burnett 4-0 Niall Culleton
James Richardson 4-3 Stu Wilson
Gary Robson 4-2 Niall Culleton
Martin Adams 4-3 Richie Burnett
Stu Wilson 2-4 Gary Robson
Richie Burnett 1-4 James Richardson
Niall Culleton 1-4 Martin Adams
Richie Burnett 4-2 Stu Wilson
Martin Adams 4-3 Gary Robson
James Richardson 4-3 Niall Culleton

Thursday September 30

9.30am-2pm
Niall Culleton 4-1 Stu Wilson
Prakash Jiwa 0-4 Daniel Day
Corrine Hammond 1-4 Gary Robson
Stu Wilson 4-1 Prakash Jiwa
Gary Robson 2-4 Niall Culleton
Daniel Day 4-2 Corrine Hammond
Stu Wilson 4-0 Gary Robson
Prakash Jiwa 4-3 Corrine Hammond
Niall Culleton 0-4 Daniel Day
Gary Robson 4-2 Prakash Jiwa
Daniel Day 2-4 Stu Wilson
Corrine Hammond 4-3 Niall Culleton
Daniel Day 1-4 Gary Robson
Niall Culleton 2-4 Prakash Jiwa
Stu Wilson 4-0 Corrine Hammond

10pm-1.30am
James Richardson 3-4 Nick Fullwell
Robert Rickwood 0-4 Richie Burnett
Scott Marsh 4-1 James Richardson
Nick Fullwell 3-4 Robert Rickwood
Richie Burnett 3-4 Scott Marsh
James Richardson 4-2 Robert Rickwood
Nick Fullwell 4-3 Richie Burnett
Robert Rickwood 0-4 Scott Marsh
Richie Burnett 0-4 James Richardson
Scott Marsh 4-2 Nick Fullwell

Friday October 1

9.30am-2pm
Corrine Hammond 1-4 Stu Wilson
Prakash Jiwa 4-1 Niall Culleton
Gary Robson 4-1 Daniel Day
Niall Culleton 4-1 Corrine Hammond
Stu Wilson 2-4 Daniel Day
Prakash Jiwa 4-2 Gary Robson
Daniel Day 2-4 Niall Culleton
Corrine Hammond 1-4 Prakash Jiwa
Gary Robson 4-2 Stu Wilson
Corrine Hammond 4-3 Daniel Day
Niall Culleton 4-1 Gary Robson
Prakash Jiwa 4-3 Stu Wilson
Gary Robson 4-0 Corrine Hammond
Daniel Day 4-1 Prakash Jiwa
Stu Wilson 3-4 Niall Culleton

10pm-1am
Nick Fullwell 3-4 Scott Marsh
James Richardson 4-1 Richie Burnett
Scott Marsh 4-0 Robert Rickwood
Richie Burnett 4-0 Nick Fullwell
Robert Rickwood 1-4 James Richardson
Scott Marsh 4-2 Richie Burnett
Robert Rickwood 4-1 Nick Fullwell
James Richardson 4-0 Scott Marsh
Richie Burnett 4-2 Robert Rickwood
Nick Fullwell 2-4 James Richardson

Saturday October 2

10pm-1.30am

Group A
Martin Adams 4-0 James Richardson
Gary Robson 2-4 Martin Adams
James Richardson 0-4 Gary Robson

Group B
Scott Marsh 1-4 Niall Culleton
Richie Burnett 4-1 Scott Marsh
Niall Culleton 3-4 Richie Burnett

Semi-Finals
Martin Adams 4-2 Niall Culleton
Richie Burnett 4-2 Gary Robson

3rd/4th place play-off
Niall Culleton 4-0 Gary Robson

Final
Martin Adams 2-4 Richie Burnett

Monday October 11

9.30am-2pm
Darren Beveridge 2-4 Tony Martin
Kevin Painter 2-4 Robert Thornton
Jamie Clark 4-3 Robert Owen
Tony Martin 3-4 Kevin Painter
Robert Owen 0-4 Darren Beveridge
Robert Thornton 4-2 Jamie Clark
Tony Martin 4-2 Robert Owen
Kevin Painter 0-4 Jamie Clark
Darren Beveridge 4-1 Robert Thornton
Robert Owen 4-3 Kevin Painter
Robert Thornton 4-3 Tony Martin
Jamie Clark 4-1 Darren Beveridge
Robert Thornton 2-4 Robert Owen
Darren Beveridge 4-0 Kevin Painter
Tony Martin 4-3 Jamie Clark

Tuesday October 12

9.30am-2pm
Jamie Clark 4-3 Tony Martin
Kevin Painter 4-0 Darren Beveridge
Robert Owen 3-4 Robert Thornton
Darren Beveridge 3-4 Jamie Clark
Tony Martin 2-4 Robert Thornton
Kevin Painter 4-3 Robert Owen
Robert Thornton 2-4 Darren Beveridge
Jamie Clark 4-1 Kevin Painter
Robert Owen 4-1 Tony Martin
Jamie Clark 2-4 Robert Thornton
Darren Beveridge 4-1 Robert Owen
Kevin Painter 4-0 Tony Martin
Robert Owen 0-4 Jamie Clark
Robert Thornton 2-4 Kevin Painter
Tony Martin 1-4 Darren Beveridge

Wednesday October 13

9.30am-2pm
Kevin Painter 2-4 Robert Thornton
Darren Beveridge 2-4 Jamie Clark
Robert Owen 4-3 Tony Martin
Robert Thornton 1-4 Darren Beveridge
Tony Martin 2-4 Kevin Painter
Jamie Clark 4-3 Robert Owen
Robert Thornton 4-0 Tony Martin
Darren Beveridge 2-4 Robert Owen
Kevin Painter 4-2 Jamie Clark
Tony Martin 3-4 Darren Beveridge
Jamie Clark 2-4 Robert Thornton
Robert Owen 3-4 Kevin Painter
Jamie Clark 4-2 Tony Martin
Kevin Painter 3-4 Darren Beveridge
Robert Thornton 4-1 Robert Owen

Latest Darts Offers

  • Bet £10 and get £40 in Free Sports Bets + £10 Casino Bonus
  • Bet £10 on World Championship winner and get £2 Free Bet for every match they win
  • Watch all Modus Live League matches streamed here
  • Get up to £100 in Bet Credits when you join