Left arrow

Defiant Fallon Sherrock tops Modus Icons of Darts table

Modus Icons of Darts Live League Phase Four: Live Scores, Schedule of Play and Tables

Jamie Shaw in Icons of Darts Live League 07 Jul 2020
Irish ace Keane Barry celebrates (Photo by Lawrence Lustig/PDC)

Stars of the sport face off in Phase Four of the Modus Icons of Darts Live League, and you can follow the latest results, fixtures and tables here.

The Modus Icons of Darts Live League features a selection of household names and emerging stars battling it out in a round-robin format.

The live-streamed event sees all players competing from home and broadcasting live through a high quality webcam setup.

A series of round-robin leagues will take place daily from Monday to Saturday, with the leader in the group table crowned the winner at the end of each day.

Former Lakeside Champions Scott Mitchell, Martin Adams and Mark Webster are among an all-star line-up which also includes Russian ace Boris Koltsov and 18-year-old sensation Keane Barry.

Former World Championship semi-finalist Andy Jenkins, BDO stars David Evans, Michael Warburton and Dave Parletti also feature, as do Ritchie Edhouse and Spain’s Jose Justicia.

All players will contest five matches per day, with two points on offer for a win and those level on points separated by legs difference, followed by head-to-head records if needed.

The action commences from 10.30am BST each day, with all matches to be contested over the best of nine legs.

CLICK HERE TO WATCH THE MODUS ICONS OF DARTS LIVE LEAGUE (18+)

Modus Icons of Darts Live League Phase Three Schedule

Monday June 29

Week One – Day One

10.30am-5pm
Jose Justicia 4-5 Dave Parletti
Martin Adams 5-1 Jose Justicia
Dave Parletti 0-5 Martin Adams
Boris Koltsov 5-3 Jose Justicia
Jarred Cole 5-3 Dave Parletti
Keane Barry 5-4 Martin Adams
Jose Justicia 3-5 Jarred Cole
Dave Parletti 5-3 Keane Barry
Martin Adams 5-2 Boris Koltsov
Keane Barry 5-1 Jose Justicia
Boris Koltsov 5-2 Dave Parletti
Jarred Cole 5-2 Martin Adams
Boris Koltsov 2-5 Keane Barry
Jarred Cole 3-5 Boris Koltsov
Keane Barry 5-4 Jarred Cole

Tuesday June 30

Week One – Day Two

10.30am-5pm
Mike Warburton 1-5 Andy Jenkins
Scott Mitchell 3-5 Mike Warburton
Andy Jenkins 5-0 Scott Mitchell
David Evans 5-3 Mike Warburton
Mark Webster 3-5 Andy Jenkins
Ritchie Edhouse 5-2 Scott Mitchell
Mike Warburton 4-5 Mark Webster
Andy Jenkins 4-5 Ritchie Edhouse
Scott Mitchell 2-5 David Evans
Ritchie Edhouse 4-5 Mike Warburton
David Evans 5-1 Andy Jenkins
Mark Webster 3-5 Scott Mitchell
David Evans 5-4 Ritchie Edhouse
Mark Webster 1-5 David Evans
Ritchie Edhouse 1-5 Mark Webster

Wednesday July 1

Week One – Day Three

10.30am-5pm
Keane Barry 5-3 Jarred Cole
Boris Koltsov 5-3 Keane Barry
Jarred Cole 5-3 Boris Koltsov
Martin Adams 5-4 Keane Barry
Dave Parletti 5-4 Jarred Cole
Jose Justicia 4-5 Boris Koltsov
Keane Barry 5-1 Dave Parletti
Jarred Cole 5-3 Jose Justicia
Boris Koltsov 5-4 Martin Adams
Jose Justicia 3-5 Keane Barry
Martin Adams 5-1 Jarred Cole
Dave Parletti 5-3 Boris Koltsov
Martin Adams 5-2 Jose Justicia
Dave Parletti 2-5 Martin Adams
Jose Justicia 5-1 Dave Parletti

Thursday July 2

Week One – Day Four

10.30am-5pm
Ritchie Edhouse 5-4 Mark Webster
David Evans 5-2 Ritchie Edhouse
Mark Webster 4-5 David Evans
Scott Mitchell 0-5 Ritchie Edhouse
Andy Jenkins 5-2 Mark Webster
Mike Warburton 3-5 David Evans
Ritchie Edhouse 2-5 Andy Jenkins
Mark Webster 3-5 Mike Warburton
David Evans 4-5 Scott Mitchell
Mike Warburton 4-5 Ritchie Edhouse
Scott Mitchell 5-2 Mark Webster
Andy Jenkins 5-1 David Evans
Scott Mitchell 2-5 Mike Warburton
Andy Jenkins 5-4 Scott Mitchell
Mike Warburton 5-2 Andy Jenkins

Friday July 3

Week One – Day Five

10.30am-5pm
Jose Justicia 5-4 Dave Parletti
Martin Adams 5-1 Jose Justicia
Dave Parletti 2-5 Martin Adams
Boris Koltsov 5-3 Jose Justicia
Jarred Cole 5-0 Dave Parletti
Keane Barry 3-5 Martin Adams
Jose Justicia 2-5 Jarred Cole
Dave Parletti 0-5 Keane Barry
Martin Adams 5-2 Boris Koltsov
Keane Barry 5-2 Jose Justicia
Boris Koltsov 5-2 Dave Parletti
Jarred Cole 3-5 Martin Adams
Boris Koltsov 5-4 Keane Barry
Jarred Cole 1-5 Boris Koltsov
Keane Barry 5-4 Jarred Cole

Saturday July 4

Week One – Day Six

10.30am-5pm
Mike Warburton 1-5 Andy Jenkins
Scott Mitchell 5-4 Mike Warburton
Andy Jenkins 3-5 Scott Mitchell
David Evans 3-5 Mike Warburton
Mark Webster 5-3 Andy Jenkins
Ritchie Edhouse 5-2 Scott Mitchell
Mike Warburton 4-5 Mark Webster
Andy Jenkins 2-5 Ritchie Edhouse
Scott Mitchell 1-5 David Evans
Ritchie Edhouse 2-5 Mike Warburton
David Evans 4-5 Andy Jenkins
Mark Webster 5-1 Scott Mitchell
David Evans 5-3 Ritchie Edhouse
Mark Webster 1-5 David Evans
Ritchie Edhouse 5-1 Mark Webster

Monday July 6

Week Two – Day One

10.30am-5pm
Keelan Kay 5-2 Adam Huckvale
Scott Marsh 5-3 Keelan Kay
Adam Huckvale 1-5 Scott Marsh
Diogo Portela 2-5 Keelan Kay
Jarred Cole 5-1 Adam Huckvale
Dave Parletti 3-5 Scott Marsh
Keelan Kay 2-5 Jarred Cole
Adam Huckvale 5-3 Dave Parletti
Scott Marsh 5-4 Diogo Portela
Dave Parletti 2-5 Keelan Kay
Diogo Portela 5-2 Adam Huckvale
Jarred Cole 0-5 Scott Marsh
Diogo Portela 5-2 Dave Parletti
Jarred Cole 5-0 Diogo Portela
Dave Parletti 0-5 Jarred Cole

Tuesday July 7

Week Two – Day Two

10.30am-5pm
Stephen Burton 5-3 John Brown
Andy Jenkins 5-3 Stephen Burton
John Brown 5-1 Andy Jenkins
Ritchie Edhouse 5-3 Stephen Burton
Mark Webster 5-4 John Brown
David Evans 5-3 Andy Jenkins
Stephen Burton 3-5 Mark Webster
John Brown 2-5 David Evans
Andy Jenkins 5-2 Ritchie Edhouse
David Evans 5-1 Stephen Burton
Ritchie Edhouse 5-0 John Brown
Mark Webster 2-5 Andy Jenkins
Ritchie Edhouse 5-1 David Evans
Mark Webster 3-5 Ritchie Edhouse
David Evans 1-5 Mark Webster