Van den Bergh and Schindler set up World Youth Championship final clash

Jamie Shaw in PDC Darts News 5 Nov 2018
Schindler and Van den Bergh will battle it out for the title in Minehead later this month (credit:PDC)

Reigning champion Dimitri Van den Bergh will face Martin Schindler in the final of the 2018 PDC World Youth Championship after the pair won through the early rounds in Wigan on Monday.
 
Van den Bergh overcame Josh Payne in 2017 to take the £10,000 title last year and a spirited title defence has seen him secure his place in the final once again.
 
He will return to the stage at the Butlin's Minehead Resort on November 25 against German prospect Schindler, who powered his way into the decider during a competitive Last 96 in Wigan.
 
The £60,000 tournament saw a field of international qualifiers join players from the 2018 Development Tour Order of Merit to compete, with play initially in a round-robin group stage.
 
World Matchplay semi-finalist Jeffrey de Zwaan was the highest-profile player to be defeated in the group stage, alongside former finalist Rowby-John Rodriguez and Chinese World Cup ace Xiaochen Zong.
 
Top seed Luke Humphries, the Development Tour Order of Merit winner, was seen off by Callan Rydz in the last 32.
 
Former World Youth Championship finalist Berry van Peer, Canada's Dawson Murschell and JDC Junior World Champion Rusty-Jake Rodriguez also suffered last 32 defeats.
 
However, Van den Bergh overcame Melvin de Fijter 6-3, then saw off Thomas Lovely 6-3, Christian Bunse 6-3 and Ted Evetts 6-1 to book his place in the final.
 
Schindler whitewashed both Rhys Hayden and Geert Nentjes in the latter stages, and also saw off Bradley Kirk 6-4 and Rydz 6-3 to reach the final.
 
The decider will be played at the Butlin's Minehead Resort on Sunday November 25 between the semi-finals and final of the Players Championship Finals, and broadcast live on ITV4.
 

PDC World Youth Championship 2018 Results


Group One
Carl Batchelor 5-0 Ryan Lynch
Luke Humphries 5-1 Ryan Lynch
Luke Humphries 5-3 Carl Batchelor
Qualifier: Luke Humphries
 
Group Two
Callan Rydz 5-3 Logan Crooks
Logan Crooks 5-3 Joe Davis
Callan Rydz 5-4 Joe Davis
Qualifier: Callan Rydz
 
Group Three
Paolo Nebrida 5-2 Jarvis Bautista
Rob Hewson 5-0 Jarvis Bautista
Paolo Nebrida 5-4 Rob Hewson
Qualifier: Paolo Nebrida
 
Group Four
Tom Lonsdale 5-4 Hampus Norrstrom
Bradley Brooks 5-2 Hampus Norrstrom
Tom Lonsdale 5-3 Bradley Brooks
Qualifier: Tom Lonsdale
 
Group Five
Greg Ritchie 5-0 Alexander Faddel
Ryan Meikle 5-1 Alexander Faddel
Ryan Meikle 5-2 Greg Ritchie
Qualifier: Ryan Meikle
 
Group Six
Adam Paxton 5-3 Sebastian Pohl
Tommy Wilson 5-0 Sebastian Pohl
Adam Paxton 5-4 Tommy Wilson
Qualifier: Adam Paxton
 
Group Seven
Harry Ward 5-2 Fred Box
Niels Zonneveld 5-2 Fred Box
Harry Ward 5-1 Niels Zonneveld
Qualifier: Harry Ward
 
Group Eight
Xiaochen Zong 5-1 Sven Hesse
Rhys Griffin 5-1 Sven Hesse
Rhys Griffin 5-4 Xiaochen Zong
Qualifier: Rhys Griffin
 
Group Nine
Lukas Wennig 5-2 Declan Cox
Martin Schindler 5-1 Declan Cox
Martin Schindler 5-3 Lukas Wennig
Qualifier: Martin Schinder
 
Group Ten
Aaron Holdstock 5-2 Jack Faragher
Rhys Hayden 5-1 Jack Faragher
Rhys Hayden 5-1 Aaron Holdstock
Qualifier: Rhys Hayden
 
Group 11
Nico Schlund 5-2 Conor Mayes
Conor Mayes 5-3 Nathan Rafferty
Nico Schlund 5-0 Nathan Rafferty
Qualifier: Nico Schlund
 
Group 12
Sven Groen 5-1 Keane Barry
Bradley Kirk 5-3 Keane Barry
Bradley Kirk 5-3 Sven Groen
Qualifier: Bradley Kirk
 
Group 13
Steve Fitzpatrick 5-3 Callum Matthews
Geert Nentjes 5-0 Callum Matthews
Geert Nentjes 5-1 Steve Fitzpatrick
Qualifier: Geert Nentjes
 
Group 14
Mats Gies 5-2 John Brown
Brian Raman 5-2 John Brown
Brian Raman 5-3 Mats Gies
Qualifier: Brian Raman
 
Group 15
Danny Key 5-0 Jesus Macias
Berry van Peer 5-0 Jesus Macias
Berry van Peer 5-2 Danny Key
Qualifier: Berry van Peer
 
Group 16
William Borland 5-4 Justin Smith
Justin Smith 5-1 George Gardner
George Gardner 5-1 William Borland
Qualifier: Justin Smith
 
Group 17
Keelan Kay 5-4 Patrik Kovacs
Dimitri Van den Bergh 5-4 Patrik Kovacs
Dimitri Van den Bergh 5-1 Keelan Kay
Qualifier: Dimitri Van den Bergh
 
Group 18
Jack Vincent 5-3 Jaikob Selby-Rivas
Melvin de Fijter 5-2 Jaikob Selby-Rivas
Melvin de Fijter 5-2 Jack Vincent
Qualifier: Melvin de Fijter
 
Group 19
Thomas Lovely 5-3 Sean Coohill
Sean Coohill 5-4 Wessel Nijman
Thomas Lovely 5-3 Wessel Nijman
Qualifier: Thomas Lovely
 
Group 20
Jack Main 5-1 Shane McGuirk
Jimmy Hendriks 5-3 Shane McGuirk
Jack Main 5-3 Jimmy Hendriks
Qualifier: Jack Main
 
Group 21
Mike van Duivenbode 5-0 Hendrik Eggermann
Rowby-John Rodriguez 5-1 Hendrik Eggermann
Mike van Duivenbode 5-3 Rowby-John Rodriguez
Qualifier: Mike van Duivenbode
 
Group 22
Maxim Aldoshin 5-3 Josh McCarthy
Rusty-Jake Rodriguez 5-1 Josh McCarthy
Rusty-Jake Rodriguez 5-1 Maxim Aldoshin
Qualifier: Rusty-Jake Rodriguez
 
Group 23
Levy Frauenfelder 5-3 Andrew Davidson
Christian Bunse 5-3 Andrew Davidson
Christian Bunse 5-3 Levy Frauenfelder
Qualifier: Christian Bunse
 
Group 24
Nico Blum 5-4 Adam Watson
Mike De Decker 5-1 Adam Watson
Mike De Decker 5-1 Nico Blum
Qualifier: Mike De Decker
 
Group 25
Mark Baxter 5-3 Christopher Haensch
George Killington 5-0 Christopher Haensch
Mark Baxter 5-4 George Killington
Qualifier: Mark Baxter
 
Group 26
Jeffrey de Zwaan 5-2 Danny van Trijp
Lee Budgen 5-0 Danny van Trijp
Lee Budgen 5-3 Jeffrey de Zwaan
Qualifier: Lee Budgen
 
Group 27
Maikel Verberk 5-3 Patrick van den Boogaard
Jarred Cole 5-3 Patrick van den Boogaard
Jarred Cole 5-2 Maikel Verberk
Qualifier: Jarred Cole
 
Group 28
Callum Loose 5-4 Dean Finn
Justin van Tergouw 5-3 Dean Finn
Justin van Tergouw 5-0 Callum Loose
Qualifier: Justin van Tergouw
 
Group 29
Kevin Doets 5-4 Jack Male
Ted Evetts 5-0 Jack Male
Ted Evetts 5-2 Kevin Doets
Qualifier: Ted Evetts
 
Group 30
Jordan Boyce 5-2 Nicolai Rasmussen
Scott Dale 5-2 Nicolai Rasmussen
Scott Dale 5-0 Jordan Boyce
Qualifier: Scott Dale
 
Group 31
Scott Jackson 5-1 Lewis Pride
Kenny Neyens 5-3 Lewis Pride
Scott Jackson 5-3 Kenny Neyens
Qualifier: Scott Jackson
 
Group 32
Tomoya Goto 5-3 Dylan Powell
Dawson Murschell 5-2 Dylan Powell
Dawson Murschell 5-2 Tomoya Goto
Qualifier: Dawson Murschell
 
Last 32
Callan Rydz 6-2 Luke Humphries
Paolo Nebrida 6-4 Tom Lonsdale
Ryan Meikle 6-2 Adam Paxton
Harry Ward 6-3 Rhys Griffin
Martin Schindler 6-0 Rhys Hayden
Bradley Kirk 6-2 Nico Schlund
Geert Nentjes 6-4 Brian Raman
Justin Smith 6-1 Berry van Peer
Dimitri Van den Bergh 6-3 Melvin de Fijter
Thomas Lovely 6-1 Jack Main
Mike van Duivenbode 6-4 Rusty-Jake Rodriguez
Christian Bunse 6-4 Mike De Decker
Lee Budgen 6-4 Mark Baxter
Jarred Cole 6-3 Justin van Tergouw
Ted Evetts 6-1 Scott Dale
Scott Jackson 6-4 Dawson Murschell
 
Last 16
Callan Rydz 6-2 Paolo Nebrida
Harry Ward 6-3 Ryan Meikle
Martin Schindler 6-4 Bradley Kirk
Geert Nentjes 6-2 Justin Smith
Dimitri Van den Bergh 6-2 Thomas Lovely
Christian Bunse 6-5 Mike van Duivenbode
Lee Budgen 6-3 Jarred Cole
Ted Evetts 6-0 Scott Jackson
 
Quarter-Finals
Callan Rydz 6-5 Harry Ward
Martin Schindler 6-0 Geert Nentjes
Dimitri Van den Bergh 6-3 Christian Bunse
Ted Evetts 6-2 Lee Budgen
 
Semi-Finals
Martin Schindler 6-3 Callan Rydz
Dimitri Van den Bergh 6-1 Ted Evetts
 
Final (Nov 25)
Martin Schindler v Dimitri Van den Bergh

Prize Fund
Winner: £10,000
Runner-up: £5,000
Semi-Final losers: £2,500
Quarter-Final losers: £1,600
Last 16 losers: £1,000
Last 32 losers: £500
Second in Group: £300
Third in Group: £250


BONUS BETS United States
Change Location

Share this with your friends

To:
From:
Your comments:

Van den Bergh and Schindler set up World Youth Championship final clash

Reigning champion Dimitri Van den Bergh will face Martin Schindler in the final of the 2018 PDC World Youth Championship after the pair won through the early rounds in Wigan on Monday.

Read more »

You have unread messages

You have unread messages