UK Open Darts 2019 Draw, Live Scores and Tournament Schedule

Jamie Shaw in PDC Darts News 3 Mar 2019
Each round features an open draw (credit:Lawrence Lustig/PDC)

The UK Open returns bigger and better than ever with 159 players competing over three days of frenetic action in Minehead, and you can follow all the latest results and fixture lists here.

All 128 Tour Card Holders, excluding Corey Cadby, will compete in the Ladbrokes UK Open, with the field complemented by 16 amateur qualifiers and 16 qualifiers from the 2018 PDC Challenge Tour Order of Merit.

The unique open draw format will remain in place, with the Tour Card Holders being exempt from the early rounds based on their PDC ranking.

Play will again be across eight stages simultaneously at the Butlin's Minehead Resort from March 1-3, with the action culminating with the quarter-finals, semi-finals and final on the main stage on Sunday.

The top prize has increased to a record £100,000, with a total prize fund of £450,000 on offer and being paid down to the last 96.

Reigning champion Gary Anderson is making his return from injury as he takes to the big stage for the first time this season, while world number one and World Champion Michael van Gerwen is bidding for a third UK Open title.

Former champions Peter Wright, James Wade, Raymond van Barneveld, Adrian Lewis and Robert Thornton are also in action, alongside Premier League stars including Gerwyn Price, Michael Smith, Rob Cross, Mensur Suljovic and Daryl Gurney.

Reigning Lakeside Champion Glen Durrant will compete in his first major tournament as a PDC Tour Card holder, while the likes of Mark McGeeney and Scott Baker also get their first taste of the big time after coming through Qualifying School in January.

Amateur qualifiers include 2011 UK Open finalist Wes Newton, former giant-killer Barry Lynn, veteran Andy Jenkins and young gun Callan Rydz.

Matches from Rounds One to Three will be contested over the best of 11 legs, with Last 32, Last 16 and Quarter-Final matches best of 19 and Semi-Finals and final best of 21.


Ladbrokes UK Open 2019 Tournament Schedule


Friday March 1

Main Stage (12pm-5pm)
Mark McGeeney 6-3 David Pallett - First Round
Wes Newton 4-6 Cameron Menzies - First Round
Dawson Murschell 3-6 Ross Smith - Second Round
Glen Durrant 6-1 Maik Kuivenhoven - Second Round
Diogo Portela 1-6 Jamie Hughes - Second Round
Scott Taylor 6-3 Kevin Burness - Second Round
Luke Humphries 6-1 Vincent van der Voort - Third Round
Toni Alcinas 3-6 Nathan Aspinall - Third Round
Ricky Evans 6-5 Jose Justicia - Third Round
Dimitri Van den Bergh 6-0 Bradley Brooks - Third Round

Stage Two (11am-5pm)
Barry Lynn 4-6 Michael Rasztovits - First Round
Jamie Hughes 6-3 Callan Rydz - First Round
Dennis Nilsson 2-6 Madars Razma - First Round
Mike van Duivenbode 2-6 Ted Evetts - First Round
Scott Taylor 6-4 Darius Labanauskas - First Round
Wayne Jones 2-6 Vincent Kamphuis - Second Round
Cody Harris 2-6 Adam Hunt - Second Round
Simon Preston 3-6 Arron Monk - Second Round
Kirk Shepherd 6-4 Bradley Brooks - Second Round
Mickey Mansell 6-1 Danny Noppert - Third Round
James Richardson 0-6 Steve Lennon - Third Round
Scott Baker 4-6 Krzysztof Ratajski - Third Round
Devon Petersen 2-6 Jamie Hughes - Third Round

Stage Three (11am-5pm)
Conan Whitehead 6-3 Michael Burgoine - First Round
Shaun Fox 1-6 Andy Jenkins - First Round
Joe Murnan 6-3 Mark Frost - First Round
Diogo Portela 6-4 Barrie Bates - First Round
Mark Wilson 4-6 Mark Dudbridge - Second Round
Madars Razma 6-3 Mark McGeeney - Second Round
Ted Evetts 3-6 George Killington - Second Round
Rob Collins 3-6 Andy Boulton - Second Round
Gabriel Clemens 6-2 Zoran Lerchbacher - Third Round
Luke Woodhouse 6-4 Chris Dobey - Third Round
Simon Stevenson 6-3 Mark Webster - Third Round
Gavin Carlin 6-2 Glen Durrant - Third Round

Stage Four (11am-5pm)
Adam Huckvale 6-3 Mark Barilli - First Round
Geert Nentjes 6-5 David Evans - First Round
Cody Harris 6-5 John Davey - First Round
Kirk Shepherd 6-2 Jonathan Worsley - First Round
Matthew Edgar 6-4 Gary Eastwood - Second Round
Harry Ward 6-3 Lloyd Browning - Second Round
Cameron Menzies (timed out) 0-w/o Jamie Bain - Second Round
Nathan Derry 6-4 Vincent van der Meer - Second Round
Richard North 6-5 Ronny Huybrechts - Third Round
Ryan Joyce 6-3 Robert Owen - Third Round
Jamie Bain 3-6 Josh Payne - Third Round
Reece Robinson 6-4 Dirk van Duijvenbode - Third Round

Stage Five (11am-5pm)
Jose de Sousa 6-4 Brian Raman - First Round
Nathan Derry 6-4 Lee Budgen - First Round
Vincent van der Meer 6-1 Eddie Dootson - First Round
Matt Clark 6-3 Niels Zonneveld - First Round
Robert Marijanovic 3-6 Davy van Baelen - Second Round
Andy Jenkins 5-6 Mario Robbe - Second Round
Simon Stevenson 6-2 Adrian Gray - Second Round
Gavin Carlin 6-2 John Michael - Second Round
Mark Dudbridge 5-6 William O'Connor - Third Round
Mario Robbe 2-6 Jeffrey de Zwaan - Third Round
Andy Boulton 4-6 Christian Kist - Third Round
Vincent Kamphuis 3-6 Scott Taylor - Third Round

Stage Six (11am-5pm)
Jarred Cole 6-4 Michael Barnard - First Round
Jason Cullen 3-6 Reece Robinson - First Round
Christian Bunse 4-6 John Michael - First Round
Martin Atkins 3-6 Jamie Bain - First Round
Scott Baker 6-2 Ryan Harrington - Second Round
Tony Newell 6-4 Adam Huckvale - Second Round
Tytus Kanik 0-6 Yordi Meeuwisse - Second Round
Michael Rasztovits 6-5 Conan Whitehead - Second Round
Matthew Edgar 3-6 Ryan Searle - Third Round
Harry Ward 4-6 Jan Dekker - Third Round
Arron Monk 6-5 Robert Thornton - Third Round
George Killington 4-6 Madars Razma - Third Round

Stage Seven (11am-5pm)
Marko Kantele 6-2 Chris Lacey - First Round
Lloyd Browning 6-4 Lee Harris - First Round
Kevin Thoburn 6-5 Matthew Dennant - First Round
Adrian Gray 6-1 Ian McFarlane - First Round
Peter Hudson 6-3 John Goldie - Second Round
Geert Nentjes 6-3 Jarred Cole - Second Round
Robert Owen 6-4 Marko Kantele - Second Round
Joe Murnan 6-4 Ryan Meikle - Second Round
Davy Van Baelen 4-6 Martin Schindler - Third Round
Adam Huckvale 2-6 Brendan Dolan - Third Round
Nathan Derry 5-6 Keegan Brown - Third Round
Yordi Meeuwisse 3-6 Ross Smith - Third Round 

Stage Eight (11am-5pm)
Daniel Day 1-6 Maik Kuivenhoven - First Round
Carl Wilkinson 4-6 Yordi Meeuwisse - First Round
Terry Temple 5-6 Simon Preston - First Round
Robbie Collins 6-1 Rowby-John Rodriguez - First Round
Darren Beveridge 2-6 Luke Woodhouse - Second Round
Reece Robinson 6-1 Jose De Sousa - Second Round
Jose Justicia 6-2 Kevin Thoburn - Second Round
Dirk van Duijvenbode 6-3 Matt Clark - Second Round
Ron Meulenkamp 5-6 Adam Hunt - Third Round
Geert Nentjes 0-6 Justin Pipe - Third Round
Joe Murnan 6-4 Alan Tabern - Third Round
Michael Rasztovits 2-6 Peter Hudson - Third Round

Evening Session (7pm-11pm)

Fourth Round

Main Stage
Joe Cullen 6-10 Gerwyn Price
Michael van Gerwen 6-10 Mervyn King
Steve Beaton 10-8 Gary Anderson
Mensur Suljovic 10-8 Peter Wright

Stage Two
Dave Chisnall 10-8 Luke Humphries
Rob Cross 10-4 Darren Webster
Raymond van Barneveld 7-10 Simon Stevenson
Adrian Lewis 9-10 Jamie Lewis

Stage Three
Jelle Klaasen 4-10 Madars Razma
James Wilson 1-10 James Wade
Stephen Bunting 6-10 Steve Lennon
Geert Nentjes 3-10 Max Hopp

Stage Four
Peter Hudson 3-10 Kim Huybrechts
Martin Schindler 10-7 Adam Hunt
Jeffrey de Zwaan 2-10 Jermaine Wattimena
Benito van de Pas 3-10 Gabriel Clemens

Stage Five
Luke Woodhouse 10-7 Gavin Carlin
Joe Murnan 4-10 Krzysztof Ratajski
Ricky Evans 5-10 Dimitri Van den Bergh
Jan Dekker 3-10 Simon Whitlock

Stage Six
William O'Connor 4-10 Keegan Brown
Nathan Aspinall 10-9 Christian Kist
Jamie Hughes 10-5 Ian White
Daryl Gurney 10-1 Reece Robinson

Stage Seven
John Henderson 5-10 Michael Smith
Josh Payne 10-2 Kyle Anderson
Jonny Clayton 10-3 Arron Monk
Mickey Mansell 10-9 Scott Taylor

Stage Eight
Cristo Reyes 10-2 Ryan Joyce
Alan Norris 5-10 Ross Smith
Brendan Dolan 4-10 Richard North
Ryan Searle 4-10 Steve West

Saturday March 2

Afternoon Session (12.30pm-5pm)

Fifth Round - Main Stage, Stage Two & Stages Three-Four

Main Stage
James Wade 10-7 Max Hopp
Michael Smith 10-9 Daryl Gurney
Mensur Suljovic 9-10 Dimitri Van den Bergh
Mervyn King 5-10 Rob Cross

Stage Two
Madars Razma 2-10 Nathan Aspinall
Simon Whitlock 10-8 Gabriel Clemens
Jamie Lewis 7-10 Josh Payne
Jamie Hughes 7-10 Gerwyn Price

Stage Three
Steve Beaton 10-8 Keegan Brown
Krzysztof Ratajski 10-7 Jonny Clayton
Simon Stevenson 10-6 Kim Huybrechts
Jermaine Wattimena 10-8 Luke Woodhouse

Stage Four
Mickey Mansell 8-10 Steve Lennon
Dave Chisnall 10-5 Martin Schindler
Ross Smith 10-5 Steve West
Richard North 7-10 Cristo Reyes

Evening Session (7pm-11pm)

Last 16

Main Stage
James Wade 7-10 Ross Smith
Krzysztof Ratajski 3-10 Gerwyn Price
Michael Smith 10-3 Jermaine Wattimena
Rob Cross 10-6 Cristo Reyes

Stage Two
Nathan Aspinall 10-8 Steve Lennon
Dave Chisnall 9-10 Simon Stevenson
Steve Beaton 10-8 Dimitri Van den Bergh
Simon Whitlock 7-10 Josh Payne

Sunday March 3

Afternoon Session (12.45pm-5pm)

Quarter-Finals
Rob Cross 10-7 Josh Payne
Michael Smith 10-1 Steve Beaton
Simon Stevenson 5-10 Gerwyn Price
Nathan Aspinall 10-6 Ross Smith

Evening Session (7pm-11pm)

Semi-Finals
Gerwyn Price 9-11 Nathan Aspinall
Rob Cross 11-7 Michael Smith

Final
Nathan Aspinall 11-5 Rob Cross

Prize Fund
Winner: £100,000
Runner-Up: £40,000
Semi-Final losers: £20,000
Quarter-Final losers: £12,500
Last 16 losers: £7,500
Last 32 losers: £4,000
Last 64 losers: £2,000
Last 96 losers: £1,000
----------------
Total: £450,000



Share this with your friends

To:
From:
Your comments:

UK Open Darts 2019 Draw, Live Scores and Tournament Schedule

The UK Open returns bigger and better than ever with 159 players competing over three days of frenetic action in Minehead, and you can follow all the latest results and fixture lists here.

Read more »

You have unread messages

You have unread messages